Reklama

Struzik niepokonany od 17 lat

2018-11-28 11:04

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 48/2018, str. IV

Artur Stelmasiak
Ten krok otwiera drogę do istotnej zmiany w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a później w wyborach do Sejmu i Senatu – powiedział Adam Struzik tuż po wyborze na stanowisko marszałka

Choć PSL ma najmniejszy klub w radzie sejmiku mazowieckiego, to jednak na czele województwa jest Adam Struzik. Wiceszef PSL rządzi Mazowszem bez przerwy od 17 lat

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości bezapelacyjnie wygrał wybory na Mazowszu. Podczas obrad sejmiku ich klub wygląda imponująco. Przy długim stole siedzi prawie tyle samo radnych PiS, co przy stole Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) oraz przy stoliku Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ale to „prawie” robi wielką różnicę, bo na Mazowszu mamy koalicję PSL i KO przeciwko PiS. Marszałek województwa oraz jego zastępcy pochodzą właśnie z tych partii. – Prawo i Sprawiedliwość, jako największy klub, nie otrzymało nawet miejsca w prezydium sejmiku, co jest zaprzeczeniem dobrych samorządowych obyczajów – mówi „Niedzieli” Radosław Fogiel, szef klubu radnych PiS.

Bo się lubimy

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało tak dużą przewagę w sejmiku, że niemal do ostatniej chwili nie wiadomo było, kto będzie rządził najważniejszym województwem w Polsce. Z ustaleń „Niedzieli” wynika, że było kilku radnych, którzy sami przychodzili do PiS z ofertą wsparcia, ale ostatecznie druga strona ich skutecznie zdyscyplinowała. W politycznych targach PiS-owi nie udało się pozyskać żadnego radnego. A teoretycznie mogliby zbudować większość, pozyskując jeden głos więcej oraz zaprosić do koalicji bezpartyjnego Konrada Rytla. – Zapraszaliśmy na pokład naszej drużyny, która chce pracować i dbać o zrównoważony rozwój Mazowsza. Ale najwidoczniej radni z KO i PSL nadal chcą popierać aktualny stan. Pewnie ich uwiódł program marszałka Struzika – z przekorą mówi Fogiel.

Początkowo po wyborach zgrzyty były również w starej i sprawdzonej koalicji PO-PSL. Drugi co do wielkości klub radnych w sejmiku chciał mieć swojego marszałka z Platformy Obywatelskiej. Gdy o tym pomyśle usłyszał wiceszef Adam Struzik, udzielił w radiu wywiadu mówiąc, że całkiem możliwa jest koalicja PSL-u z PiS. W ten sposób skutecznie ograniczył polityczny apetyt kolegów z PO.

Reklama

Oficjalnie marszałek Adam Struzik pytany przez dziennikarzy, jak udało się przekonać Koalicję Obywatelską, która ma w Sejmiku 18 mandatów, kiedy PSL ma ich tylko 8, aby to on został po raz szósty marszałkiem województwa, odpowiedział: – Bo się po prostu lubimy. Wybór na stanowisko marszałka wynika z zaufania do mnie.

Polityczny plan

Wśród radnych sejmiku mazowieckiego nie brakuje sprawdzonych i doświadczonych samorządowców z różnych ugrupowań. Najdłuższe doświadczenie niewątpliwie ma właśnie Adam Struzik, ale też w innych klubach nie brakuje doświadczonych osób na różnych szczeblach administracji samorządowej. Na sali obrad sejmiku można nawet znaleźć gwiazdę znaną w całej Polsce ze szklanego ekranu. – Jestem tu nowa i dopiero się rozglądam, ale pomysłów mam pełną głowę – mówi „Niedzieli” aktorka Dominika Figurska, która zasila szeregi klubu PiS. – Chciałabym działać na polu kultury oraz zajmować się polityką prorodzinną, czyli robić to, na czym się znam. Uważam, że województwo mazowieckie może mieć sceny teatralne z prawdziwego zdarzenia. Brakuje takich miejsc bezpiecznej i dobrej kultury dla całych rodzin. Są już gotowe świetne projekty, które czekają jedynie na odpowiednie wsparcie.

Podczas pierwszej dyskusji na sali obrad Figurska od razu zabrała głos. Przed wyborem Adama Struzika na marszałka pytała go, czy prawdą jest, że będzie kandydował wiosną do europarlamentu. Struzik odpowiedział, że pyta ona o „rzecz przyszłą, niepewną”. – Dzisiaj nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, gdzie będę kandydował, do jakich organów, czy europejskich czy krajowych, to jest jeszcze przede mną – wyjaśnił.

Jednak nie jest tajemnicą, że wybory do Brukseli były w pakiecie koalicyjnym łączącym KO z PSL w sejmikach wojewódzkich. Adam Struzik startował już kiedyś do PE z list PSL, ale wówczas nie uzyskał mandatu deputowanego. Jego szanse na wspólnej liście PO, PSL i Nowoczesnej będą znacznie większe. Zresztą koalicja wszystkich przeciwko PiS jest szerszym planem politycznym szykowanym także na przyszłoroczne wybory do Sejmu mówił sam Struzik. – Wierzę głęboko, że tak jak w wyborach w 2006 r., kiedy udało nam się, przez w pełni świadomą i odpowiedzialną decyzję, zblokować nasze listy i w efekcie zbudować większość w tym sejmiku i w wielu innych, tak teraz ten krok otwiera drogę do koalicji w dziewięciu sejmikach, będzie tym, który dokona istotnej zmiany w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a później w wyborach do Sejmu i Senatu – powiedział Adam Struzik tuż po wyborze na stanowisko marszałka.

Tagi:
sejmik

Licheń: modlitwa z o. Johnem Bashoborą

2019-07-14 17:32

jz / Licheń (KAI)

„Bóg dał Ci przywilej bycia katolikiem, raduj się w tym przywileju. Jezus jest Panem, Prawdą i Życiem” – mówił o. John Baptist Bashobora w czasie spotkania otwartego, które odbyło się w sobotę, 13 lipca w licheńskiej bazylice. Około 3 tysiące osób wysłuchało konferencji ugandyjskiego charyzmatyka i modliło się wraz z nim przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Krzysztof Świertok
O. Bashobora

Spotkanie rozpoczęła modlitwa s. Tomasza Potrzebowska CSC: „Panie Jezu wywyższamy Cię i oddajemy Ci chwałę. Niech ten czas będzie czasem zanurzania się w Twoim Świętym Duchu, patrzenia na nasze relacje, na siebie samych tak, jak Ty tego chcesz, na naszych bliskich - tak, jak Ty na nich patrzysz. Bądź uwielbiony, Panie!”

Po konferencji wygłoszonej przez o. Johna odprawiono Eucharystię, w której udział wzięło około 3 tys. wiernych. Mszę koncelebrowało dziesięciu kapłanów, m. in. o. John Bashobora i ks. Piotra Kieniewicz MIC, rzecznik Zgromadzenia Księży Marianów.

O. Bashobora zwrócił się do wiernych w homilii: „Oskarżamy siebie nawzajem o nasze grzechy, nawet jeśli wyznaliśmy je już dawno temu. Jezus obmywa Swą krwią wszystkie grzechy, które popełniłeś. Jezus mówi: każdy grzech, kiedy żałujesz za niego, jest Ci przebaczony. Nie ma takiego grzechu, którego nie mogę przebaczyć”.

„Jezus mówi: przejdziesz z ciemności życia do światłości i będziesz solą ziemi. Będziesz zachowywać życie, nie pozwolisz, aby ono uległo zniszczeniu. – mówił charyzmatyk – Jest bardzo wiele chorób, które spadły na nas przez brak przebaczenia. Czy jesteś w stanie wyjść ponad krzywdę, którą otrzymałeś od ojca, matki i otworzyć się na miłosierną miłość od Miłosiernego” – podkreślił.

„Przynosimy wszystko, co jest w nas, burzę ciemności, strach. Uzdrów chorych, otwórz oczy ślepych otwórz uszy głuchych. Napełnij serca tych, którzy nienawidzą przebaczeniem – modlił się ks. Piotr Kieniewicz. Jeśli cały czas będziesz patrzeć na swoje cierpienie, nie zobaczysz Boga, który przychodzi Cię uzdrowić. Spójrz na Niego” – zachęcał do modlitwy uwielbienia ks. Kieniewicz.

Po Eucharystii odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa o uzdrowienie. O. Bashobora rozpoczął modlitwę nawiązując do Księgi Apokalipsy (Ap 18,4): „Nie akceptuj grzechu, odrzuć grzech. Chcemy złączyć się z tymi, którzy są w Niebie, tam jest nasza Matka, święci i aniołowie. To jest głos od Boga: odejdźcie od grzechu.”

Od 15 do 18 lipca o. Bashobora poprowadzi w sanktuarium ogólnopolskie warsztaty posługi charyzmatycznej „Jesteśmy uczniami Chrystusa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

"Śladami Jezusa” – multimedialna wystawa na Jasnej Górze

2019-07-15 19:36

AKW

Bożena Sztajner/Niedziela

Multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa” zorganizowana na parkingu nieopodal Domu Pielgrzyma przy Jasnej Górze została oficjalnie otwarta. W symbolicznym odsunięciu kotary prowadzącej do wystawowych przestrzeni uczestniczyli bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy w Częstochowie, o. Waldemar Pastusiak, paulin, kustosz Jasnej Góry, Krzysztof Noworyta – pomysłodawca i realizator wystawy, o. prof. Narcyz Klimas – franciszkanin, opiekun merytoryczny wystawy, dr Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej w archidiecezji częstochowskiej.

Zobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

Twórcy ekspozycji zastosowali nowoczesne środki wyrazu, aby ukazać zwiedzającym historię Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa, ale jak podkreśla Krzysztof Noworyta, wykorzystali przede wszystkim wyniki badań naukowych. Nowoczesny kształt wystawy: wykorzystanie filmów, animacji komputerowych, a nawet zapachów, stworzonych na podstawie biblijnych opisów pozwala zwiedzającym na odbycie podróży do źródeł chrześcijaństwa.

- Jeżeli ambicją każdego wierzącego człowieka jest naśladowanie Jezusa, to nie da się tego zrobić bez poznania tych miejsc, w których Jezus żył i kształtował swoje człowieczeństwo – podkreślił podczas otwarcia bp Andrzej Przybylski. Dodał, że liczy, że wystawa będzie dla każdego zwiedzającego osobistym kontaktem z przestrzenią Bożego Grobu, Wieczernika i Góry Oliwnej, a także przypomnieniem o chrześcijańskiej obecności w tym miejscu, obecności, która dziś jest ciągle zagrożona. Wystawa ma też swój wymiar kulturowy – przypomina, że nasza cywilizacja polska, europejska, jest zbudowana na fundamencie judeo-chrześcijańskim. Ziemia Święta i to co się w niej wydarzyło jest w sporej odległości od Europy, ale duchowo są to nasze fundamenty.

O. Waldemar Pastusiak – kustosz Jasnej Góry pogratulował twórcom pomysłu. - Wystawa to dobry moment, aby spotkać się z Ziemią Świętą – powiedział. - Mam nadzieję, że przyniesie dobre owoce, a pielgrzymi zostaną ubogaceni zarówno spotkaniem z Matką Bożą na Jasnej Górze, ale też poznaniem Ziemi Świętej.

Wystawa zajmuje ok. 900 m. kw. Narratorem prowadzącym widza jest aktor Piotr Fronczewski. Dopełnieniem jego narracji jest śpiew syryjskiej artystki mieszkającą w Polsce - Myrne Kbbeh. Wystawa będzie dostępna w Częstochowie do 27 października br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem