Reklama

Dookoła świata

2018-12-11 12:41


Niedziela Ogólnopolska 50/2018, str. 5

Przyjaźń wygaśnie w marcu

Napadając na ukraińskie okręty u wejścia do Cieśniny Kerczeńskiej, Rosja sondowała, jak zachowa się Zachód. Jak wypadła sonda – nie wiadomo. Reakcje nie są jednoznaczne, a i tak sytuacja na osi Rosja – Zachód zaogniła się. To, że ukraiński parlament nie przedłużył Traktatu o Przyjaźni, Współpracy i Partnerstwie z Rosją z 1997 r. (wygaśnie on w marcu przyszłego roku), jest działaniem nie tylko symbolicznym. Nie tylko symboliczne jest także to, że Unia Europejska zapowiedziała przedłużenie sankcji wobec Rosji (choć o nowych nie ma mowy).

Podobne znaczenie mają ruchy USA. Amerykanie zapowiadają wysłanie okrętu wojennego na Morze Czarne, a ich samoloty przeleciały nad Ukrainą, co miało manifestować poparcie Ukrainy i innych zagrożonych krajów regionu, ale także – co wiadomo nieoficjalnie – przetestować reakcje rosyjskich systemów obronnych. Ograniczone reakcje Zachodu trudno pogodzić z zimnowojennymi działaniami Rosji. Jej armia w ostatnim czasie zwiększyła dwukrotnie liczbę czołgów znajdujących się w pobliżu ukraińskiej granicy. Cały czas rozbudowuje też sieć lotnisk wzdłuż tej granicy. Na Krym przerzucane są nowe oddziały uzbrojone w rakiety.

Po potyczce w cieśninie gwałtownie zaostrzyła się też sytuacja na linii frontu w Donbasie. Ogłoszono najwyższy stopień gotowości bojowej w rosyjskich oddziałach w Donbasie, podzielonych na dwa korpusy. Wcześniej dochodziło tam do 10 ostrzałów i starć dziennie, teraz dochodzi do 20-30, a Rosjanie używają broni ciężkiej.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

Bliski koniec ISIS?

Czy rzeczywiście koniec tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) jest już bliski? Tak twierdzi gen. Kenneth McKenzie, kandydat na szefa Centralnego Dowództwa USA, kierującego operacjami na Bliskim Wschodzie (CENTCOM). ISIS dysponuje w Syrii już tylko 2 tys. terrorystów. Jak ocenia McKenzie, wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) są bardzo bliskie zniszczenia kalifatu. Siły SDF rozpoczęły we wrześniu ostatni etap operacji „Burza Dżaziry” przeciwko ISIS w enklawie Hadżin, w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur na wschodnim brzegu Eufratu. Poza tą enklawą ISIS kontroluje również pustynny obszar na zachód od Eufratu i to tam, jak ujawnił McKenzie podczas przesłuchania w amerykańskim Senacie, ukrywa się szef ISIS Abu Bakr al-Baghdadi. Jego schwytanie pozostaje jednym z głównych celów USA w Syrii.

wd

Droga do NATO

Szefowie dyplomacji państw NATO zaprosili Bośnię i Hercegowinę do złożenia planu reform, będącego częścią działań na rzecz członkostwa w Sojuszu. Bośnia i Hercegowina ma przeprowadzić reformy dotyczące obronności, w tym wywiadu, struktur politycznych oraz gospodarczych. – Teraz do Bośni i Hercegowiny należy decyzja, czy wykona kolejny krok i skorzysta z oferty – podkreślił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Bliżej, bardzo blisko do NATO ma Macedonia, która jest bliska rozwiązania problemu nazwy kraju, uniemożliwiającego wcześniej członkostwo tego kraju w Sojuszu. Macedoński parlament rozpoczął procedurę wprowadzenia poprawek do konstytucji w tej sprawie, która może się zakończyć w styczniu przyszłego roku.

wd

Wracają pod berło

Władze Malediwów, wyspiarskiego państwa położonego na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii, postanowiły ponownie wstąpić w szeregi brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Decyzja o powrocie została zatwierdzona jednogłośnym głosowaniem w malediwskim parlamencie. Powrót pod berło królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II był obietnicą zaprzysiężonego przed miesiącem prezydenta Ibrahima Mohameda Soliha w niedawnych wyborach.

wd

Na bezludną wyspę

Zagraniczni przestępcy skazani na deportację mają być wywożeni na odległą wyspę u wybrzeży Danii – poinformował rząd tego kraju. Trafią na niezamieszkaną 7-hektarową wyspę Lindholm. Na wyspie będą przebywać zarówno przestępcy, jak i osoby, które nie mają pozwolenia na pobyt, ale nie mogą być deportowane z Danii z powodów prawnych.

jk

Król z miss

Król Malezji Muhammad V poślubił Oksanę Voevodinę, która kilka lat temu zdobyła tytuł Miss Moskwy. Uroczystości weselne 49-letniego monarchy z 25-letnią miss odbyły się w słynącej z luksusowych posiadłości podmoskiewskiej dzielnicy Barwicha. Muhammad V jest monarchą Malezji od 2016 r. i jest pierwszą osobą, która obejmowała to stanowisko, nie mając małżonki (wcześniej się rozwiódł). Voevodina wcześniej przeszła na islam.

jk

Reklama

Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry

2019-06-22 21:03

Anna Przewoźnik

Przed Dniem Ojca 22 czerwca na Jasnej Górze mężczyźni z całej Polski spotkali się u tronu Maryi, Królowej Polski, na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Mężczyzn. „Męskie Oblężenie Jasnej Góry” po raz 3. zorganizowali liderzy różnych męskich środowisk katolickich. W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Powołani do męskości”.

Anna Przewoźnik/Niedziela

– To są działania w kierunku przebudzenia, by mężczyźni dostrzegli swoją rolę w małżeństwie, w rodzinie, ale też swoją rolę w Kościele. Trzeba organizować takie wydarzenia, by budzić innych – zaznacza Mieczysław Guzewicz - konsultant Rady Episkopatu ds. Rodziny. I dodaje: – Samo bycie pośród tak dużej ilości mężczyzn daje siłę dla mężczyzn, dla nas ważne jest, by spotykać się z innymi mężczyznami reprezentującymi podobne wartości.

Zobacz zdjęcia: Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry

Oprócz modlitwy, której kulminacją była Eucharystia przed jasnogórskim Szczytem pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, pielgrzymka bogata była w konferencje. O powołaniu mężczyzn do małżeństwa, ojcostwa, kapłaństwa i służby mówili: dr Jacek Pulikowski – uznany autorytet w temacie małżeństwa i rodziny, Mieczysław Guzewicz, abp Grzegorz Ryś i Jim Murphy - przewodniczący Światowej Koordynacji Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej, powołanej przy watykańskim organie Papieskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Zobacz zdjęcia: Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry (II)

Współczesna kultura atakuje wzorce męskości, próbuje pozbawić rodziny odpowiedzialnych mężów i ojców, silnych obrońców, duchowych liderów. Tymczasem mężczyźni rozwijają w pełni swoją męskość wtedy, gdy aktywnie podejmują męskie role, wchodzą w swoje powołanie. Na to właśnie zwracają uwagę odpowiedzialni za pielgrzymkę. – Budzi się męska odpowiedzialność, powstało wiele ruchów męskich, takie spotkanie daje poczucie, że nie jesteśmy sami – zauważa dr Jacek Pulikowski. – Zaczyna się w Polsce zryw mężczyzn, którzy chcą być odpowiedzialni za siebie, za swoje czyny, żony, za całe państwo. Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę. A jakość rodziny zależy od jakości małżeństwa. Trudno o tym mówić, ale najbardziej chimerycznym ogniwem małżeństwa jest mężczyzna. Zagubienie męskiej części społeczeństwa bywa totalne i gubi rodzinę, także trzeba mężczyzn odnaleźć – stwierdza Pulikowski. Zaś Andrzej Lewek – lider Mężczyzn św. Józefa i jeden z organizatorów spotkania dodaje, że pielgrzymka jest wyrazem pragnienia upowszechnienia pracy duszpasterskiej wzmacniającej mężczyzn w ich rolach i zadaniach.

Przybyli z różnych stron Polski do Matki Bożej, by Jej powierzyć swoje życie, rodziny, problemy. Zaczerpnąć u źródeł. – Potrzebujemy wzmocnienia, dlatego właśnie pielgrzymujemy do tronu Królowej - powiedział „Niedzieli” ks. Stanisław Kalisztan z Gorzkowa koło Wieliczki. Kapłan przyjechał z 50-osobową grupą mężczyzn, aby zamanifestować wiarę i pokazać, że warto stać przy Chrystusie. Pielgrzymka rozpoczęła się już w drodze na Jasną Górę. – W autokarze umacnialiśmy się świadectwami wiary naszych braci i ich rodzin, modliliśmy się w intencji małżeństw, rodzin i przy każdym dziesiątku Różańca jeden z mężczyzn dawał świadectwo wiary – przybliżył przebieg podróży ks. Kalisztan.

Pielgrzymka zakończyła się aktem zawierzenia mężczyzn i rodzin Matce Bożej podczas Apelu Jasnogórskiego.

Spotkanie objęli patronatem: Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski i wiceprzewodniczący KEP, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, abp Wacław Depo – metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Iżycki: Wakacyjna Akcja Caritas trwa cały rok

2019-06-24 13:39

Caritas Polska, lk / Warszawa (KAI)

Wakacyjna Akcja Caritas jest tak naprawdę prowadzona przez cały rok – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – To jedna z najstarszych akcji, którą dofinansowują środki z Wigilijnej Świecy Caritas. Dzięki wsparciu naszych darczyńców możemy wysłać tysiące dzieci do pięknych miejsc w naszym kraju.

congerdesign/pixabay.com

Wakacje to czas wypoczynku, żywego kontaktu z przyrodą, ale i zdobywania nowych umiejętności. Nie wszystkie dzieci mają jednak możliwość aktywnego spędzenia tego czasu i oderwania się choć na moment od swojego domu rodzinnego czy środowiska lokalnego.

Około 25 tys. dzieci polskich i ponad 1800 dzieci polonijnych z terenów Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji wyjeżdża w tym roku na letni wypoczynek z Caritas. Akcja finansowana jest ze środków pochodzących z rozprowadzania Wigilijnej Świecy Caritas w okresie przedświątecznym.

Wakacyjna Akcja Caritas jest jedną z największych inicjatyw prowadzonych w okresie letnim i jedną z najstarszych prowadzonych przez Caritas w Polsce. Jest przeznaczona dla dzieci z rodzin, których nie stać na pełnopłatny wyjazd na wakacje. Umożliwia tysiącom dzieci spędzenie letnich miesięcy poza domem - w górach, na Mazurach lub nad morzem.

W akcję włączają się wszystkie diecezjalne Zespoły Caritas. Na kolonie, półkolonie i wycieczki wyjeżdżają dzieci, podopieczni świetlic parafialnych i socjoterapeutycznych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”.

Zgłoszenia dzieci odbywają się przez parafie lub diecezje. Wakacje z Caritas dzieci spędzają od ponad 20 lat, a głównym źródłem finansowania są dochody z dystrybucji świecy Caritas, symbolu wigilijnego stołu w Polsce.

Projekt w części współfinansuje Senat RP. Wypoczynek umożliwiają także darowizny indywidualnych ofiarodawców oraz dochód z dystrybucji wigilijnej świecy Caritas.

Aby wesprzeć organizację kolonii Caritas można wysłać SMS o treści WAKACJE pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) lub dokonać wpłaty na konto CARITAS POLSKA z dopiskiem „Wakacyjna Akcja Caritas”:

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526

Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem