Reklama

Aspekty

Uczynki Miłosierdzia (47)

Ludzie chcą pomagać

Kamil Krasowski: – Jak na co dzień wygląda działalność Caritas na szczeblu parafialnym – w ramach Parafialnych Zespołów Caritas – na przykładzie Czerwieńska?

Marta Duśko: – PZC w Czerwieńsku stanowi grupa 16 wolontariuszy, którzy swoją troską obejmują osoby chore, samotne, pozostające w domach w trudnej sytuacji życiowej, rodziny wielodzietne. Mimo krótkiego istnienia zespołu, na swoim koncie mamy już kilka sukcesów. W ubiegłym roku pomogliśmy ponad 100 osobom, w tym roku udało się dotrzeć do ok. 150 potrzebujących. Możemy się pochwalić, że jako jedyna parafia w diecezji posiadamy swoją wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego (łóżka, chodziki, materace przeciwodleżynowe itp.). Sprzęt ten trafia do potrzebujących chorych zarówno z naszej parafii, jak i ościennych miejscowości. Nasza działalność jest odzwierciedleniem potrzeb mieszkańców parafii. W 2018 r. udało nam się pozyskać i przekazać potrzebującym 15 t węgla. Przygotowaliśmy paczki na święta wielkanocne i na Boże Narodzenie. Dofinansowaliśmy również leczenie mieszkanki, która choruje na stwardnienie rozsiane. Sfinansowaliśmy ferie dla młodzieży. Zorganizowaliśmy również dwa festyny, z których dochód przekazaliśmy na zakup komunikatora dla Kingi chorującej na czterokończynowe porażenie mózgowe. Każdego tygodnia do naszego magazynu w Nietkowie trafiają różnorodne darowizny: odzież, pościel, małe urządzenia agd, urządzenia sanitarne, meble. Przekazujemy je osobom potrzebującym.

Reklama

– Dlaczego mimo niechęci z różnych stron warto angażować się w wolontariat?

– Z mojego doświadczenia wynika, że ludzie nie pomagają, ponieważ nikt ich o to nie prosi. W naszym PZC mamy mnóstwo darczyńców, którzy przekazują darowizny rzeczowe czy finansowe. Mamy również bardzo zgrany zespół wolontariuszy, który łączy potrzebujących z darczyńcami. Pomoc innym nadaje naszemu życiu głębszy sens. Wolontariat to również współdziałanie, poczucie bycia potrzebnym oraz możliwość nawiązania przyjaźni z ludźmi, którzy posiadają podobną do nas wrażliwość na innego człowieka.

– Wigilia dla osób starszych i samotnych w Czerwieńsku ma za sobą wieloletnią tradycję. Jak wyglądała w tym roku?

– Zaprosiliśmy znakomitych restauratorów z Zielonej Góry i okolic, dzięki którym stoły uginały się od pysznego jedzenia. Z pozostałych posiłków przygotowaliśmy paczki dla osób, którym zdrowie nie pozwoliło dotrzeć na wigilię. W jej przygotowaniu dla ponad 120 osób pomagali uczniowie z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. O wspólne uwielbienie Narodzonego Zbawiciela przez modlitwę i śpiew zadbała wspólnota ewangelizacyjno-modlitewna Oikos Berit. W świąteczny nastrój zgromadzonych gości wprowadziły przedszkolaki z Czerwieńska. Był to wieczór radości, wzruszeń i symboliczne zwieńczenie tegorocznej działalności PZC.

2018-12-18 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Laudato Si w Bytnicy

[ TEMATY ]

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Bytnica

caritaszg.pl

CARITAS LAUDATO SI W BYTNICY

CARITAS LAUDATO SI W BYTNICY

W ogrodzie społecznym w Bytnicy trwa program Caritas Laudato si realizowany tym razem przy udziale dzieci. Najmłodsze pokolenie ma konkretny wkład lokalne środowisko dzięki elementom tego programu – sadzili rośliny, zdobywali wiedzę ekologiczną i poznawali encyklikę Laudato si.

To bardzo cieszy kiedy ogród może regularnie służyć również dzieciom z pobliskiego przedszkola, a dzieciom daje doświadczenie bezpośredniego kontaktu z przyrodą i naturą od najmłodszych lat, w myśl zasady: ” czym skorupka za młodu….”. Taki sposób realizacji programu jest też świadectwem dojrzałości i odpowiedzialności rodziców i opiekunów dzieci, którzy wiedzą, że Ziemi nie tyle zostawiamy naszym wnukom w spadku, ale raczej ją od nich pożyczamy…

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej

Drogą krzyżową po Wałach na Jasnej Górze rozpoczęła się doroczna pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej.

Jej uczestnicy podejmą nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. Początek czuwań to rok 2000, kiedy metropolita wrocławski podjął inicjatywę zawierzenia Królowej Polski dolnośląskiej ziemi i arch. wrocławskiej. - Kiedy król Jan Kazimierz zawierzał Koronę Polską Matce Bożej, to Dolny Śląsk nie należał do niej i stąd ta idea - wyjaśnił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Arch. Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję