Reklama

Dookoła świata

Bat na niepokornych

Poparcie przez Parlament Europejski powiązania unijnego budżetu ze stanem praworządności w kraju członkowskim to wiadomość tyle zaskakująca, co zła: oznacza bowiem wprzęgnięcie do walki politycznej wypłaty funduszy strukturalnych. Nowa regulacja dałaby instytucjom europejskim możliwość wstrzymania wypłat pieniędzy unijnych bądź blokowania całych programów, jeśli uznałyby, że w jakimś państwie łamane byłoby prawo. Głosowanie w tej sprawie podzieliło polskich europosłów – deputowani PO głosowali za tym rozwiązaniem, europosłowie PiS byli przeciw.

Jeśli zmiany zyskają akceptację wszystkich unijnych instytucji, mogą wejść w życie razem z pakietem budżetowym na lata 2021-27, czyli najpewniej na początku 2020 r. Według sprawozdawców projektu, zmiany te nie będą głosowane razem z budżetem, a to oznacza, że nie będą wymagały jednomyślności w Radzie Europejskiej. Polska ani żaden inny kraj nie mógłby ich samodzielnie zablokować. Europosłowie PiS liczą jednak na to, że wszystkie zmiany budżetowe zostaną połączone w jeden pakiet – wtedy jednomyślność państw członkowskich byłaby konieczna.

Reklama

Zgodnie z projektem inicjatywa zależałaby od Komisji Europejskiej, a dofinansowanie nie byłoby bezpowrotnie zabierane, lecz zamrażane. Kraj mógłby je odzyskać, jeśli – w ocenie Komisji – poprawiłby się stan prawa.

Powiązanie wypłaty środków z unijnego budżetu z praworządnością jest sprzeczne z unijnym prawem – oceniają przeciwnicy regulacji: w traktatach europejskich nie ma ku temu podstawy prawnej. Poza tym może to być wykorzystywane politycznie, stosowane wobec rządów „nielubianych” przez Brukselę. Jest wśród nich polski rząd PiS.

Wojciech Dudkiewicz

Szwedzi w Polsce

Brexit najpewniej nie przyniesie nikomu nic dobrego, ale... szwedzka prasa ma dla nas dobre wiadomości: działające w Wielkiej Brytanii szwedzkie firmy przygotowują się na twardy brexit, planując przeniesienie miejsc pracy m.in. do Polski i na Maltę.

jk

Prezent dla Putina

Reklama

Władimir Putin upodobał sobie wizyty w Serbii, nigdzie indziej na Bałkanach nie jest tak witany. W relacjach z najnowszej wizyty prezydenta Rosji w Belgradzie ukazywano tłumy witających, salwy honorowe, cerkiewne dzwony i psa – szczeniaka rasy sarplaninac, którego podarowano Putinowi. Wizyta miała pokazać poparcie Rosji dla Serbii, szczególnie wobec – jak to ujął Putin – prowokacji władz Kosowa, które chcą stworzyć własną armię. Zdaniem Serbii i Rosji, to naruszenie rezolucji ONZ, która zakończyła krwawą wojnę o niepodległość Kosowa. Armia Kosowa ma liczyć 5 tys. żołnierzy i 3 tys. rezerwistów. Władze Kosowa zapewniają, że wielonarodowa armia będzie służyć wszystkim obywatelom, Serbia natomiast, obawiając się, że nowa siła zostanie wykorzystana przeciw mniejszości serbskiej w tym państwie, ostrzegła, że nie będzie się temu przyglądać bezczynnie.

wd

Drugi szczyt

Choć szczyt prezydentów USA i Korei Północnej w Singapurze w czerwcu ubiegłego roku nie przyniósł przełomu (koreański dyktator Kim Dzong Un zadeklarował mgliste dążenie do denuklearyzacji, w zamian otrzymał niesprecyzowane „gwarancje bezpieczeństwa”), każde takie wydarzenie – zmniejszające napięcie w stosunkach międzynarodowych – jest wyczekiwane na całym świecie. Już wiadomo, że w końcu lutego br. odbędzie się drugie spotkanie na szczycie, choć jeszcze nie wiadomo gdzie. Waszyngton i Pjongjang wznowiły kontakty po noworocznym orędziu Kima, w którym dyktator wyraził gotowość do spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem. Zanim ujawniono informację o drugim szczycie, w Waszyngtonie przebywał wysłannik Kima, który spotkał się m.in. z Trumpem.

wd

Niemożliwe, na razie

Wobec pojawiających się spekulacji na temat ewentualnego wchłonięcia Białorusi przez Rosję szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że utworzenie wspólnych z Białorusią konstytucji, sądu czy parlamentu „nie jest na razie możliwe” i odsłonił kulisy grudniowych spotkań prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. – Chodzi o wprowadzenie wspólnej waluty, polityki kredytowej i podatkowej – wyjaśnił. Jak dokładnie miałoby wyglądać „ujednolicenie” – nie wiadomo. Stawka VAT w Rosji i na Białorusi jest taka sama – 20 proc., ale CIT się różni – wynosi odpowiednio 20 i 18 proc. Wiadomo natomiast, jaka byłaby wspólna waluta – byłby nią rubel rosyjski, a nie białoruski.

jk

Coś za coś

Około 1000 imigrantów z krajów Ameryki Środkowej – z Hondurasu, Salwadoru, Gwatemali i Nikaragui – przekroczyło południową granicę Meksyku. Władze tego kraju poinformowały, że trafili oni do ośrodka dla imigrantów. Humanitarne podejście do imigrantów prezydenta Meksyku Andrésa Manuela Lópeza Obradora, który chce zahamować napływ przybyszów do USA przez znalezienie im pracy w Meksyku, nie jest bezinteresowne. Obrador chce, aby w zamian USA pomogły w rozwoju gospodarczym regionu. Na granicy z Meksykiem, po stronie gwatemalskiej, wciąż czeka kilkaset osób.

wd

2019-01-23 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

(Nie)dożywiony człowiek wewnętrzny

2020-09-16 11:30

Niedziela Ogólnopolska 38/2020, str. IV

W życiu są czynności, które wymagają skupienia i wyostrzonej uwagi. Dotyczy to na pewno kontaktu z Bogiem w Piśmie Świętym. Kiedy bierzemy je do ręki, najpierw winniśmy „obudzić się ze snu”. Zwykła codzienność utrzymuje nas na powierzchni, tymczasem trzeba się dostroić do głębi Tajemnicy, która emanuje nie tylko z Biblii, ale i z każdego atomu, z każdej ludzkiej duszy, nierzadko tajemniczo wyjącej z bólu i zawsze tęskniącej za pełnią. Święty Ignacy Loyola celnie radzi w Ćwiczeniach duchowych, żeby przed rozpoczęciem każdej modlitwy potrudzić się i odpowiedzieć sobie na pytania: dokąd się udaję? Po co? W czyjej obecności stanę? Konkretnie sformułowana odpowiedź (choćby jednozdaniowa) likwiduje stan rozproszenia i przygotowuje do poważnego słuchania „Boga ukrytego”, który chce nawiązać z nami łączność.

Przesłanie Boga, zapisane w księgach Biblii, jest przebogate i nie do ogarnięcia w krótkim czasie. W całożyciowej pielgrzymce wiary dane jest nam podejmować i uwewnętrzniać niewielkie fragmenty Pisma Świętego. Warto sytuować je w rozległym horyzoncie Bożego Objawienia. Nie wiem, co odkryję tym razem, ale już opromienia mnie to, co w Bożym Orędziu najważniejsze i najradośniejsze. Dojrzały chrześcijanin powinien potrafić, choćby w kilku zdaniach, opowiedzieć (sobie i innym) radosną nowinę... W razie „amnezji” można wspomóc pamięć serca, „recytując” Credo czy Ojcze nasz, pełne dobrych nowin. Dopiero tak rozbudzeni możemy przystępować do przyswajania bezcennej nauki Jezusa z niedzielnej perykopy. Są niewątpliwie w Piśmie Świętym „kąski” wyjątkowo smakowite i pożywne. Ale te posilą nas tylko wtedy, gdy odpowiednio dłużej weźmiemy je na „zęby mądrości” (św. Bernard), by poczuć ich duchowy smak, ważność, Boskie piękno i sprawczą moc.

Wszyscy potrzebujemy, codziennie, nie tylko od niedzieli, odżywiać w nas „wewnętrznego człowieka”. Bystry obserwator życia Europejczyków dawno temu spostrzegł „jak bardzo niedożywiony jest w nas człowiek wewnętrzny” (Friedrich Wilhelm Foerster). Efekty tego niedożywienia są fatalne: brak poczucia sensu życia, radości oraz pokoju serca.

Mając w pamięci proste rady oraz aplikując je w osobistym studium i modlitwie, wydobądźmy z czytań mszalnych pokarm dla siebie, dla może znów niedożywionego w sobie człowieka wewnętrznego. Jeśli na co dzień żyję praktycznie bez Boga, to poważnie potraktuję choćby to jedno wezwanie: „Niechaj bezbożny porzuci swą drogę i człowiek nieprawy swoje knowania. Niech się nawróci do Pana, a Ten się nad nim zmiłuje, do Boga naszego, gdyż hojny jest w przebaczaniu”. Pobożny łatwo znajduje Boga we wszystkim i z Nim we wszystkim współdziała. Bezbożny – wręcz przeciwnie. Jest we wszystkim sam. Tragicznie sam. Wszystko może się jednak odmienić, nawet w ostatniej godzinie.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik rządu: Kubów i Soboń wezmą udział w tym tygodniu w rozmowach z górnikami

2020-09-21 20:20

[ TEMATY ]

górnictwo

P. Tracz / KPRM

W tym tygodniu na Śląsk uda się szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów oraz wiceszef MAP Artur Soboń, który odpowiada za kopalnie i będą prowadzili rozmowy ze strajkującymi górnikami - poinformował w poniedziałek w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

"To są przedstawiciele premiera, którzy mają pełnomocnictwa, aby z przedstawicielami górników ustalać wszelkie decyzje" - dodał.

Rzecznik rządu podkreślił, że na obecnym etapie trzeba scharakteryzować rozbieżności między górnikami a rządem.

"Premier Mateusz Morawiecki, jeśli pojawią się rozbieżności, rozstrzygnie na sam koniec, w którą stronę idziemy" - powiedział Müller.

"Chodzi o to, aby jeżeli będą restrukturyzowane kopalnie, żeby z biegiem lat, mówimy o procesie kilkudziesięcioletnim, jednocześnie gwarantować nowe inwestycje na Śląsku, nowe technologie, które będą gwarantował atrakcyjne miejsca pracy na Śląsku" - dodał rzecznik rządu.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS) ogłosił, że rozpoczęty w poniedziałek po południu podziemny protest górników w kopalniach Ruda i Wujek rozszerzy się na inne kopalnie Polskiej Grupy Górniczej. Na najbliższy piątek związkowcy zaplanowali natomiast manifestację w Rudzie Śląskiej. W poniedziałek minął termin, w którym związkowcy oczekiwali rozpoczęcia rozmów z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Związkowcy chcą rozmawiać o zasadach transformacji górnictwa i energetyki oraz - w tym kontekście - o przyszłości Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Uważają, że transformacja regionu powinna być rozłożona na około 40 lat i kwestionują tempo odchodzenia od węgla w energetyce, wynikające z projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Ich zdaniem, realizacja tej polityki oznaczałaby zamknięcie kopalń węgla kamiennego do 2036-37 r., co przyniosłoby - ich zdaniem - katastrofalne skutki społeczne i gospodarcze.

Przed tygodniem związkowcy ogłosili pogotowie strajkowe i reaktywowali Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. W jego skład weszły największe działające w regionie związki: Solidarność, OPZZ, Kadra i Sierpień'80. Kolejne posiedzenie MKPS zaplanowano w Katowicach na wtorkowe popołudnie. Również we wtorek związkowcy mają przedstawić aktualne informacje o skali rozpoczętego w kopalniach protestu pod ziemią. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mrr/ skr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję