Reklama

Z Watykanu

2019-02-06 11:47


Niedziela Ogólnopolska 6/2019, str. 4

Audiencja Generalna

Franciszek podsumował pielgrzymkę do Panamy

O znaczeniu swojej 26. pielgrzymki zagranicznej do Panamy z okazji 34. Światowych Dni Młodzieży mówił Ojciec Święty 30 stycznia br. podczas audiencji generalnej w Auli Pawła VI w Watykanie.

Papież podkreślił, że było to święto młodzieży, Panamy i całej Ameryki Środkowej, naznaczonej wieloma dramatami i potrzebującej nadziei.

Gdy mówił o radosnej paradzie flag na otwarcie ŚDM, Franciszek stwierdził, że był to znak, iż młodzi chrześcijanie są zaczynem pokoju w świecie. Nawiązując do hasła tych dni: „Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa” (Łk 1, 38), Ojciec Święty podkreślił, że dopóki będą nowe pokolenia zdolne do mówienia Bogu „oto jestem”, dopóty będzie dla świata przyszłość.

Reklama

Franciszek przypomniał nabożeństwo Drogi Krzyżowej i zauważył, że młodzi ludzie nieśli brzemię sytuacji wielu cierpiących braci i sióstr w Ameryce Środkowej i na całym świecie. – Jest wśród nich wiele młodych ofiar różnych form zniewolenia i ubóstwa – powiedział.

KAI

OJCIEC ŚWIĘTY DO POLAKÓW

Przez swoje „fiat” wpłynęła na losy świata

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. W sposób szczególny pozdrawiam studentów ze wspólnoty przy kościele św. Stanisława w Rzymie. Drodzy bracia i siostry, dziękuję, że towarzyszyliście mi w modlitwie podczas mojej podróży do Panamy. Pięknie było spotkać młodych ze świata, dzielić ich radość i entuzjazm wiary, świętować, ale także medytować nad ich życiem w świetle Maryi, młodej Matki Boga, która przez swoje „fiat” wpłynęła na losy świata. W Panamie z radością spotkałem się także z załogą żaglowca młodych Polaków, bardzo dzielnych, którzy opływają świat i przybyli na Światowe Dni Młodzieży. Matczyna opieka niech stale wam towarzyszy! Niech Bóg wam błogosławi! RV

Audiencja generalna, 30 stycznia 2019 r.

NIECH MI SIĘ STANIE WEDŁUG SŁOWA TWEGO

Wydawnictwo Michalineum Poleca album z 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie z fotografiami Grzegorza Gałązki

Papież Franciszek na rozpoczęcie 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie przywitał młodych takimi słowami: „Drodzy młodzi! Jak dobrze spotkać się znowu i uczynić to na tej ziemi, która nas gości wieloma barwami i z wielką serdecznością! Światowe Dni Młodzieży, dotarłszy do Panamy, znowu są świętem radości i nadziei dla całego Kościoła, a dla świata wielkim świadectwem wiary. Pamiętam, że w Krakowie niektórzy pytali mnie, czy zamierzam być w Panamie, a ja odpowiedziałem im: «Nie wiem, ale Piotr na pewno tam będzie. Piotr tam będzie». Dzisiaj mówię wam z radością: Piotr jest z wami, aby świętować i odnowić wiarę i nadzieję. Piotr i Kościół idą z wami i chcą wam powiedzieć, byście się nie lękali, byście szli naprzód z tą odnawiającą energią i stałym pragnieniem, które nam pomagają i mobilizują do bycia bardziej radosnymi i dyspozycyjnymi, do bycia bardziej «świadkami Ewangelii»”.

Zapoczątkowane przez św. Jana Pawła II spotkania z młodzieżą – najpierw na poziomie diecezjalnym, a co dwa lub trzy lata na poziomie światowym – wpisały się na stałe w historię Kościoła powszechnego od 1986 r.

Wydawnictwo Michalineum wspólnie z Grzegorzem Gałązką – rzymskim fotografikiem i dokumentalistą pontyfikatów ostatnich trzech papieży oraz Kościoła, a także stałym współpracownikiem „Niedzieli” – wydali kolejny album dokumentujący te wielkie spotkania młodzieży świata z Franciszkiem, tym razem w Panamie (23-27 stycznia 2019 r.). Album zawiera w całości teksty przemówień i homilii Ojca Świętego Franciszka z uroczystego otwarcia 34. ŚDM, z Drogi Krzyżowej, z sobotniego czuwania i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz homilię z Mszy św. posłania. Ponadto znajdziemy w nim fragmenty papieskich przemówień z pozostałych wydarzeń w Panamie przy okazji ŚDM, jak np. ze spotkania z władzami Panamy i Korpusem Dyplomatycznym czy spotkania z episkopatami Ameryki Środkowej.

Nauczanie Ojca Świętego zostało zilustrowane sugestywnymi fotografiami, oddającymi atmosferę tego międzynarodowego święta młodzieży. Fotografie zostały opatrzone opisami: datą i miejscem wydarzeń oraz krótkimi informacjami dotyczącymi tego wyjątkowego „miejsca zwołania” – jak nazwał Panamę Papież. Wstęp do albumu jest reporterskim opisem całej 26. zagranicznej pielgrzymki obecnego następcy św. Piotra.

Chociaż 34. Światowe Dni Młodzieży odbyły się tak daleko od Polski, to jednak Polek i Polaków było najwięcej z Europy (ok. 4 tys.). Udział w ŚDM w Panamie wzięli nie tylko jako młodzi pielgrzymi, lecz także jako wolontariusze czy harcerska pomoc medyczna. Wyróżnieniem dla naszej ojczyzny był fakt, że na prywatnej audiencji Franciszek przyjął delegację „Daru Młodzieży”, który wypłynął w podróż dookoła świata w Rejsie Niepodległości.

Niech ten album – czyli słowa kontynuatora zainicjowanych przez św. Jana Pawła II spotkań z młodymi świata i ilustrujące je fotografie – pozwoli wszystkim Czytelnikom mocniej żyć wiarą i dzielić się nią oraz „wibrować z siłą i radością”, jaką miała młodzież w Panamie.

Ks. Sylwester Łącki CSMA
Album „Niech mi się stanie według słowa twego” (format 20,8 cm x 28,5 cm, okładka miękka, szyta i klejona, stron 80) można zamówić pod adresem: Wydawnictwo Michalineum, ul. J. Piłsudskiego 248/252, 05-261 Marki, tel.: 22 781 14 20, e-mail: wydawnictwo@michalineum.pl; www.michalineum.pl.

Z Twittera papieża Franciszka

Sekretem dobrej żeglugi przez życie jest zaproszenie Jezusa na pokład. Jemu trzeba oddać ster życia, aby to On wyznaczał nam kurs.

Abp Dzięga: Szatan nie da nam odpocząć

2019-04-22 14:20

pk / Szczecin (KAI)

Wojna ideologiczna zaczęła się w raju, a szatan ma jeden cel. Chce walczyć z człowiekiem - mówił abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński był gościem audycji katolickiej "Religia na fali" w Radiu Szczecin.

M. Paszun

Hierarcha odpowiedziała na pytanie o to, czy Europa i Polska staje dziś na skraju wojny ideologicznej i czy mamy do czynienia z frontalnym atakiem na Kościół. - Szatan nie chce walczyć z Bogiem, bo wie, że nie jest w stanie z nim walczyć. Jest zainteresowany pozyskaniem każdej ludzkiej duszy - dodał arcybiskup.

Metropolita szczecińsko-kamieński przyznał, że "doświadczamy kolejnego etapu zmagania duchowego w dziejach świata".

- Jest to zmaganie o każdą ludzką duszę. Szatan nie ustanie w tym zmaganiu. On nam nie da odpocząć. Co najwyżej będzie szukał innych metod. Zmieni metody i nam się będzie wydawało, że mamy więcej odpoczynku, a to już jest atak prowadzony z innej strony, subtelnie, ale często skutecznie. I żebyśmy wiedzieli, że nie jesteśmy w stanie z nim po ludzku wygrać i dlatego modlimy się przez przyczynę Michała Archanioła, żeby pomógł nam, byśmy mocą Bożą w tej walce mogli być zwycięzcami - mówi abp Dzięga.

Metropolita dodaje, że "zawołanie Michała Archanioła „Któż jak Bóg” w dzisiejszych kontekstach językowych znaczyłoby tylko Bóg, tylko po Bożemu, tylko z Bogiem".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem