Reklama

Dookoła świata

Chcą izolować Pakistan

Aż skóra cierpnie, gdy dwa mocarstwa atomowe nie wykluczają otwartego starcia. Tak jest w relacjach Indii z Pakistanem. Po ataku terrorystów na oddział indyjskiej policji paramilitarnej (Central Reserve Police Force) w Kaszmirze, w wyniku którego zginęło ok. 50 osób, Indie zapowiadają całkowitą izolację międzynarodową Pakistanu. Atak z udziałem samochodu-pułapki był najbardziej krwawym od dziesięcioleci ciosem w indyjskie siły bezpieczeństwa w Kaszmirze, który jest regionem roszczeń terytorialnych obu państw. Do ataku przyznała się organizacja Jaish-e-Mohammed z siedzibą w Bahawalpur w Pakistanie. Wcześniej, 10 lutego, doszło do ataku w pobliżu Dżammu, w stanie Dżammu i Kaszmir, w którym sześciu żołnierzy hinduskich zginęło, a dziesięciu zostało rannych.

Indie oskarżają Pakistan o tolerowanie terrorystów, a Pakistan odrzuca oskarżenia i zapewnia, że oferuje jedynie wsparcie moralne i dyplomatyczne mieszkańcom Kaszmiru, którzy dążą do samostanowienia. Kaszmir był przyczyną już dwóch wojen Indii i Pakistanu oraz ograniczonego konfliktu w 1999 r. – pierwszego po tym, jak oba kraje uzyskały broń nuklearną. Kontakty indyjsko-pakistańskie są zamrożone, a od 2016 r. coraz częściej dochodzi do wymiany ognia na granicy, gdzie po obu stronach giną rocznie dziesiątki żołnierzy i cywilów. Ewentualne starcie między tymi państwami nie musi pozostać wyłącznie ich sprawą. Indie od dawna są sojusznikiem USA, a Pakistan – Chin i Iranu.

Wojciech Dudkiewicz

Rosyjska koncepcja

Minister Obrony Rosji Siergiej Szojgu podczas spotkania z dowódcami sił lądowych, morskich i lotnictwa poinformował o przygotowaniach armii do nowej koncepcji prowadzenia wojny. Znaczącą rolę będzie miała teraz precyzyjna broń rakietowa, zautomatyzowane zarządzanie polem walki oraz elektroniczne środki wywiadowcze i zagłuszające. Zdaniem komentatorów, takie wypowiedzi mają zastraszyć wrogów.

Reklama

wd

Dożywocie za zamach

Siedmiu dżihadystów powiązanych z tzw. Państwem Islamskim usłyszało wyroki dożywocia za ataki terrorystyczne w 2015 r. w Tunezji. Najpierw zamachowcy zabili 21 turystów – wśród nich było 3 Polaków – zwiedzających muzeum Bardo w Tunisie. Potem uzbrojony w kałasznikow terrorysta, zanim sam został zastrzelony, zabił na plaży w Susie 39 osób. Do obu ataków przyznało się tzw. Państwa Islamskie. Podejrzanych były dziesiątki osób, część dostała wyroki od 6 do 16 lat pozbawienia wolności, część uniewinniono. Uważany za głównego organizatora obu zamachów Szamseddin Sandi najpewniej zginął 3 lata temu podczas amerykańskiego nalotu na bazę ISIS w Libii.

jk

Nie chce pomocy

Rząd prezydenta Nicolasa Maduro nie wpuszcza do Wenezueli pomocy humanitarnej. Rozkazał armii obstawić drogowe przejście graniczne z sąsiednią Kolumbią, gdzie od kilku dni gromadzone są dziesiątki ton żywności i lekarstw, które USA i inne kraje wysłały na pomoc Wenezuelczykom. Reżim utrzymuje, że pomocy nie potrzebuje i nie wpuści konwojów, bo uważa je za zasłonę dymną dla inwazji zbrojnej USA w celu obalenia rządu. Maduro ignoruje wezwania do wpuszczenia konwojów z żywnością i lekarstwami własnego społeczeństwa, które wskutek krachu gospodarki przeżywa kryzys humanitarny.

wd

Wyjątkowo w USA

Ogłoszenie przez prezydenta Donalda Trumpa stanu wyjątkowego na terenie USA ma mu pomóc w zdobyciu funduszy na budowę muru na granicy z Meksykiem. Trump zamierza wykorzystać m.in. środki zabezpieczone na cele wojskowe w przypadku ogłoszenia stanu wyjątkowego. Demokraci ocenili decyzję prezydenta jako bezprawną. – To nadużycie władzy – oceniła spikerka Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi. Demokraci zapowiedzieli próbę obalenia stanu wyjątkowego na drodze sądowej.

Reklama

jk

Strachy na Lachy

Każdy ma swoje strachy. W badaniu tego, co ludzie uważają za największe zagrożenie dla świata, przeprowadzonym przez Pew Research Center w 26 krajach, aż w 13 krajach wskazano zmiany klimatyczne. W ośmiu krajach za najpoważniejsze zagrożenie uznano działalność dżihadystów, a w czterech – cyberataki. W Polsce jako największe zagrożenie wskazano działania Rosji (65 proc.). Na drugim miejscu znalazły się działania dżihadystów, na trzecim – zmiany klimatyczne. W żadnym innym kraju, w którym przeprowadzono badanie, obawa przed Rosją nie była tak powszechna jak w Polsce.

wd

Kolejne czystki

Czystki w Turcji nie mają końca. Turcja nakazała aresztowanie ponad 1100 osób podejrzanych o powiązania z siecią muzułmańskiego duchownego Fethullaha Gülena, który jest oskarżony o zorganizowanie zamachu stanu w 2016 r. Operacja jest jedną z największych, które rozpoczęto przeciwko domniemanym zwolennikom duchownego od czasu nieudanego puczu, w którym zginęło 250 osób.

wd

2019-02-20 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

Premier: Doceniamy bohaterów opozycji antykomunistycznej

2020-08-12 07:38

[ TEMATY ]

premier

działacz

Mateusz Morawiecki

premier.gov.pl

Specjalne świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych – to główna zmiana wprowadzona do projektu ustawy przyjętego przez rząd.

Dzięki niej osoby zaangażowane w walkę o niepodległość i suwerenność Polski w latach 1956-1989, których emerytura lub renta jest niższa niż 2400 zł, będą mogły liczyć na comiesięczne wyrównanie. Oprócz tego projekt przewiduje również inne udogodnienia, takie jak niższe ceny biletów komunikacji miejskiej i PKP.

W latach 1956 – 1989 Polacy, którzy walczyli z reżimem komunistycznym, byli poddawani licznym represjom i szykanom. Aresztowania, internowanie, karne wcielenia do wojska, uniemożliwienie podjęcia pracy czy degradowanie na niższe stanowiska służbowe – to tylko niektóre działania podejmowane przez ówczesne władze w stosunku do działaczy opozycji antykomunistycznej. Represje miały negatywny wpływ na ich sytuację materialną – nie tylko w okresie ich stosowania, ale również i dziś. Rząd postanawia naprawić te krzywdy.

Naszym wielkim obowiązkiem jest zapewnić godne warunki życia ludziom walczącym w latach 1956 – 1989 o naszą wolność i niepodległość. Bez ich poświęcenia nie byłoby tej Polski, którą znamy i w której obecnie żyjemy. To nasi bohaterowie. Przygotowane przez nas świadczenie wyrównawcze to wyraz uznania dla wielkich postaci opozycji antykomunistycznej. Wreszcie możemy zacząć spłacać dług, jaki wobec nich mamy. Dług, którego jednak nie sposób spłacić do końca – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rekompensata za PRL: świadczenia wyrównawcze

Zmiany do ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw przyjęte przez Radę Ministrów to rozwiązanie, które będzie częściowo rekompensowało ekonomiczne skutki, których te osoby doznały w okresie PRL.

Nowe przepisy zawarte w projekcie dotyczą specjalnego świadczenia wyrównawczego dla osób walczących o niepodległość i suwerenność Polski w latach 1956 – 1989.

Wspomagamy bohaterów podziemia antykomunistycznego

Komu będzie przysługiwało dodatkowe świadczenie? Wszystkim osobom, które mają potwierdzony status działacza opozycji lub osoby represjonowanej z powodów politycznych i których emerytura lub renta wynosi mniej niż 2400 zł. Obecnie żyje kilkanaście tysięcy osób, którym Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdził taki status. Z tego kilka tysięcy osób ma emeryturę poniżej 2400 zł.

Tańsze o połowę bilety komunikacji miejskiej i PKP

Projekt ustawy przewiduje również ulgi na zakup biletów komunikacji miejskiej czy PKP. Osoby z potwierdzonym statusem działacza opozycji lub osoby represjonowanej zapłacą 50 proc. mniej za przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Natomiast 51 proc. ulga będzie przysługiwała na przejazdy autobusami i pociągami relacji międzymiastowej.

Szansa dla osób bez ubezpieczenia

Z projektu ustawy wynika, że Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych będzie mógł zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu w Polsce lub nie pobierają emerytury lub renty i opłacać za nich składki.

Działacze antykomunistyczni jak kombatanci wojenni już od 3 lat

Specjalne świadczenie wyrównawcze to kolejny krok w przywracaniu godności dawnym działaczom opozycji antykomunistycznej. Trzy lata temu zostali oni zrównani w uprawnieniach z weteranami walk o niepodległość z lat 1939-1956. Otrzymują tak jak kombatanci wojenni dożywotnie comiesięczne świadczenie pieniężne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję