Reklama

Dookoła świata

Chcą izolować Pakistan

Aż skóra cierpnie, gdy dwa mocarstwa atomowe nie wykluczają otwartego starcia. Tak jest w relacjach Indii z Pakistanem. Po ataku terrorystów na oddział indyjskiej policji paramilitarnej (Central Reserve Police Force) w Kaszmirze, w wyniku którego zginęło ok. 50 osób, Indie zapowiadają całkowitą izolację międzynarodową Pakistanu. Atak z udziałem samochodu-pułapki był najbardziej krwawym od dziesięcioleci ciosem w indyjskie siły bezpieczeństwa w Kaszmirze, który jest regionem roszczeń terytorialnych obu państw. Do ataku przyznała się organizacja Jaish-e-Mohammed z siedzibą w Bahawalpur w Pakistanie. Wcześniej, 10 lutego, doszło do ataku w pobliżu Dżammu, w stanie Dżammu i Kaszmir, w którym sześciu żołnierzy hinduskich zginęło, a dziesięciu zostało rannych.

Indie oskarżają Pakistan o tolerowanie terrorystów, a Pakistan odrzuca oskarżenia i zapewnia, że oferuje jedynie wsparcie moralne i dyplomatyczne mieszkańcom Kaszmiru, którzy dążą do samostanowienia. Kaszmir był przyczyną już dwóch wojen Indii i Pakistanu oraz ograniczonego konfliktu w 1999 r. – pierwszego po tym, jak oba kraje uzyskały broń nuklearną. Kontakty indyjsko-pakistańskie są zamrożone, a od 2016 r. coraz częściej dochodzi do wymiany ognia na granicy, gdzie po obu stronach giną rocznie dziesiątki żołnierzy i cywilów. Ewentualne starcie między tymi państwami nie musi pozostać wyłącznie ich sprawą. Indie od dawna są sojusznikiem USA, a Pakistan – Chin i Iranu.

Wojciech Dudkiewicz

Rosyjska koncepcja

Minister Obrony Rosji Siergiej Szojgu podczas spotkania z dowódcami sił lądowych, morskich i lotnictwa poinformował o przygotowaniach armii do nowej koncepcji prowadzenia wojny. Znaczącą rolę będzie miała teraz precyzyjna broń rakietowa, zautomatyzowane zarządzanie polem walki oraz elektroniczne środki wywiadowcze i zagłuszające. Zdaniem komentatorów, takie wypowiedzi mają zastraszyć wrogów.

wd

Dożywocie za zamach

Siedmiu dżihadystów powiązanych z tzw. Państwem Islamskim usłyszało wyroki dożywocia za ataki terrorystyczne w 2015 r. w Tunezji. Najpierw zamachowcy zabili 21 turystów – wśród nich było 3 Polaków – zwiedzających muzeum Bardo w Tunisie. Potem uzbrojony w kałasznikow terrorysta, zanim sam został zastrzelony, zabił na plaży w Susie 39 osób. Do obu ataków przyznało się tzw. Państwa Islamskie. Podejrzanych były dziesiątki osób, część dostała wyroki od 6 do 16 lat pozbawienia wolności, część uniewinniono. Uważany za głównego organizatora obu zamachów Szamseddin Sandi najpewniej zginął 3 lata temu podczas amerykańskiego nalotu na bazę ISIS w Libii.

Reklama

jk

Nie chce pomocy

Rząd prezydenta Nicolasa Maduro nie wpuszcza do Wenezueli pomocy humanitarnej. Rozkazał armii obstawić drogowe przejście graniczne z sąsiednią Kolumbią, gdzie od kilku dni gromadzone są dziesiątki ton żywności i lekarstw, które USA i inne kraje wysłały na pomoc Wenezuelczykom. Reżim utrzymuje, że pomocy nie potrzebuje i nie wpuści konwojów, bo uważa je za zasłonę dymną dla inwazji zbrojnej USA w celu obalenia rządu. Maduro ignoruje wezwania do wpuszczenia konwojów z żywnością i lekarstwami własnego społeczeństwa, które wskutek krachu gospodarki przeżywa kryzys humanitarny.

wd

Wyjątkowo w USA

Ogłoszenie przez prezydenta Donalda Trumpa stanu wyjątkowego na terenie USA ma mu pomóc w zdobyciu funduszy na budowę muru na granicy z Meksykiem. Trump zamierza wykorzystać m.in. środki zabezpieczone na cele wojskowe w przypadku ogłoszenia stanu wyjątkowego. Demokraci ocenili decyzję prezydenta jako bezprawną. – To nadużycie władzy – oceniła spikerka Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi. Demokraci zapowiedzieli próbę obalenia stanu wyjątkowego na drodze sądowej.

jk

Strachy na Lachy

Każdy ma swoje strachy. W badaniu tego, co ludzie uważają za największe zagrożenie dla świata, przeprowadzonym przez Pew Research Center w 26 krajach, aż w 13 krajach wskazano zmiany klimatyczne. W ośmiu krajach za najpoważniejsze zagrożenie uznano działalność dżihadystów, a w czterech – cyberataki. W Polsce jako największe zagrożenie wskazano działania Rosji (65 proc.). Na drugim miejscu znalazły się działania dżihadystów, na trzecim – zmiany klimatyczne. W żadnym innym kraju, w którym przeprowadzono badanie, obawa przed Rosją nie była tak powszechna jak w Polsce.

wd

Kolejne czystki

Czystki w Turcji nie mają końca. Turcja nakazała aresztowanie ponad 1100 osób podejrzanych o powiązania z siecią muzułmańskiego duchownego Fethullaha Gülena, który jest oskarżony o zorganizowanie zamachu stanu w 2016 r. Operacja jest jedną z największych, które rozpoczęto przeciwko domniemanym zwolennikom duchownego od czasu nieudanego puczu, w którym zginęło 250 osób.

wd

2019-02-20 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję