Reklama

Polska

Bp Muskus o orędziu na ŚDM

„Tegoroczne orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Młodzieży otwiera ostatni rok przygotowań do międzynarodowego spotkania młodych w Krakowie” – uważa bp Damian Muskus OFM. Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 odczytuje w nim również wskazówki dla gospodarzy tego wydarzenia.

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Grzegorz Popadiak, Andrzej Bulicz,

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Z każdego słowa w tym dokumencie przebija troska o młodych, którzy są narażeni na oddziaływanie „kultury tymczasowości”. Tak odczytuję papieskie wezwanie do buntu przeciwko współczesnym tendencjom do banalizowania miłości” – komentuje hierarcha w rozmowie z KAI. Podkreśla on, że Ojcu Świętemu zależy na tym, by przekonać młodych, iż klucz do życia spełnionego i szczęśliwego leży w ich rękach i tylko od nich samych zależy, czy uczynią krok w stronę Chrystusa, czekającego na nich z miłością, która nigdy nie zawodzi.

„Papież traktuje młodych poważnie i ufa im, gdy mówi: „Wy ludzie młodzi jesteście dzielnymi odkrywcami!”. Nie zasypuje ich zakazami, ale zachęca, a nawet przynagla, by weszli na drogę odkrywania chrześcijaństwa jako fascynującego planu na życie” – ocenia bp Muskus. Według niego, w ten sposób pokazuje, że – wbrew lansowanym w różnych środowiskach opiniom – pedagogika Kościoła jest pozytywna, a nie opresyjna. „Polega na tym, by zachęcać do wytrwałych poszukiwań i ukazywać pozytywne wzorce. Nie jest systemem zakazów i nakazów, ale dialogiem, uważnym wsłuchiwaniem się w pytania zadawane przez młodego człowieka” – uważa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Muskus odczytuje tegoroczne orędzie także jako bezpośrednie zaproszenie do Krakowa – stolicy Bożego Miłosierdzia. „Od początku byłem przekonany, że papież zaprosił młodych do Krakowa, bo wie, że właśnie tutaj będą mogli spotkać się z bezwarunkową miłością Boga, która jest odpowiedzią na ich poszukiwania, niepokoje i pragnienie szczęścia” – mówi koordynator przygotowań do ŚDM w Krakowie. Papież życzy młodym, aby spojrzenie Chrystusa, pełne miłości, towarzyszyło im przez całe życie. „Czytając te słowa, mam przed oczami obraz „Jezu, ufam Tobie” z krakowskich Łagiewnik. Spotkanie z Jezusem Miłosiernym to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować młodzieży świata. Ufam, że młodzi będą chcieli go przyjąć i zachowają w swoich sercach po to, by nieść go dalej” – podkreśla.

Reklama

Biskup podzielił się także pierwszymi odczuciami młodych pracujących w Komitecie Organizacyjnym ŚDM 2016, którzy powitali orędzie z entuzjazmem. „Słyszę od nich: papież nas rozumie. Odczytują jego słowa jako wyraz wielkiej nadziei pokładanej w młodych ludziach, nadziei, która winna młodych inspirować, mobilizować i pociągać” – relacjonuje. Młodzież odkrywa w tegorocznym orędziu rady, jak przygotować się do spotkania w Krakowie. „ Codzienna modlitwa, lektura Pisma Świętego, spotkania z najbardziej potrzebującymi i ubogimi - to są konkretne wskazówki, dzięki którym, z radością i odwagą, będą podążać drogą przygotowań do ŚDM 2016” – uważa.

W opublikowanym 17 lutego dokumencie papież Franciszek nawiązuje do przypadającej w tym roku trzydziestej rocznicy ustanowienia Światowych Dni Młodzieży, nazywając tę inicjatywę „opatrznościową i proroczą”. „Papież pokazuje młodym: zobaczcie, ilu młodych przed wami doświadczyło spotkania z Chrystusem w „wielkiej i gościnnej rodzinie” Kościoła. Zobaczcie, jak ich życie nabrało dzięki temu nowego sensu! Cóż mocniej, niż przykład uczestników wcześniejszych spotkań, może zachęcić młodzież do przyjazdu do Krakowa?” – podsumowuje bp Muskus.

Światowy Dzień Młodzieży odbywa się w tym roku pod hasłem „„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8).

2015-02-17 18:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjdźcie do Mnie wszyscy...

Niedziela rzeszowska 26/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

młodzi

Światowe Dni Młodzieży

Angelika Kabała

W każdym miejscu symbole przyjmowane były bardzo uroczyście i z wielkim wzruszeniem

W każdym miejscu symbole przyjmowane
były bardzo uroczyście i z wielkim
wzruszeniem

Jak czuje się człowiek, który dotyka krzyża, przed którym modliły się miliony osób? Jak czuje się osoba całująca obraz z wizerunkiem Niebieskiej Matki, której mnóstwo wiernych powierza wszystkie problemy i radości? Jak to jest znajdować się pośród ogromnej grupy wierzących osób? Odpowiedź na te pytania można było znaleźć w czasie peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży

Od dłuższego już czasu trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Oprócz oczywistego planowania przedsięwzięć logistycznych, najważniejsza jest modlitwa i formacja duchowa. Okazja do wspólnego dziękowania za otrzymane łaski i proszenia o błogosławieństwo nadarzyła się, gdy w dniach 1-11 czerwca po naszej diecezji peregrynowały symbole ŚDM – krzyż oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: koncert „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” za beatyfikację rodziny Ulmów

2023-12-06 07:53

[ TEMATY ]

błogosławiona rodzina Ulmów

Episkopat News

W środę w Audytorium koło Watykanu odbędzie się koncert „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” w dowód wdzięczności za wrześniową beatyfikację rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców w Markowej w 1944 roku za ukrywanie Żydów. W Auditorium della Conciliazione wystąpią polscy i żydowscy artyści.

Głównym organizatorem wieczornego koncertu jest Fundacja imienia Rodziny Ulmów SOAR, a jego ideą - wyjaśniono - jest spotkanie na płaszczyźnie psalmów dwóch narodów i dwóch religii.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja gnieźnieńska gotowa na peregrynację relikwii bł. rodziny Ulmów

2023-12-06 15:49

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

www.ulmowie.pl

Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

W najbliższą sobotę 9 grudnia rozpocznie się w archidiecezji gnieźnieńskiej peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. Relikwie nawiedzą jedenaście miejscowości, a także dom księży seniorów, klasztor franciszkanów i sióstr karmelitanek bosych, gdzie będą się przy nich modlić rodzice oczekujący na narodziny dziecka.

W zależności od miejsca pobytu przewidziane są rozmaite sposoby uczczenia relikwii: Msze święte, modlitwy wspólnot małżeńskich i rodzinnych, całonocne adoracje i czuwania, błogosławieństwo dzieci i matek spodziewających się potomstwa, spotkania z zaproszonymi gośćmi, indywidualna modlitwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję