Reklama

Niedziela Lubelska

Młodzi w Kościele

Niedziela lubelska 10/2019, str. I

[ TEMATY ]

młodzi

Paweł Wysoki

Młodzież znajduje się na priorytetowej pozycji w działaniach duszpasterskich Kościoła

Młodzież znajduje się na priorytetowej pozycji w działaniach duszpasterskich Kościoła

Już za kilka dni w Lublinie odbędzie się spotkanie młodzieży i ich duszpasterzy. W dniach 15-16 marca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zgromadzą się przedstawiciele wszystkich parafii naszej archidiecezji.

– Ostatnie wydarzenia w Kościele poświęcone młodzieży należy odczytywać jako podpowiedź Ducha Świętego, aby także w archidiecezji lubelskiej młodzież znalazła priorytetową pozycję w działaniach duszpasterskich – podkreśla abp Stanisław Budzik. – Chcemy, aby takie wydarzenia, jak październikowy synod czy zakończone niedawno Światowe Dni Młodzieży w Panamie nie przeszły bez echa w naszej archidiecezji i w naszych parafiach. Pragniemy razem z młodymi odczytać wyzwania zawarte w bieżącym nauczaniu i działaniu Kościoła. Mamy nadzieję, że doświadczenie diecezjalnej wspólnoty umocni nasz zapał i gorliwość w apostolskim zaangażowaniu – mówi ks. Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży. Kapłan przygotowuje spotkanie wraz z osobami tworzącymi środowisko Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Jak wyjaśnia, spotkanie będzie okazją, aby młodzi wypowiedzieli swoje oczekiwania dotyczące duszpasterstwa w wymiarze parafialnym i diecezjalnym, dlatego w programie zostały zaplanowane liczne wypowiedzi osób młodych i dyskusje.

Obrady rozpoczną się w piątek 15 marca o godz. 18. Odbędzie się wówczas prezentacja ankiety przeprowadzonej wśród młodzieży oraz czuwanie modlitewne ze świadectwem nt. dlaczego kocham Kościół. W sobotę od rana odbędą się spotkania w grupach i dyskusje nt. oczekiwania młodych wobec duszpasterstwa, docierania do młodych poza Kościołem, kształtowania kościelnej tożsamości w przeżywaniu wiary przez młodych. W południe zaplanowano Mszę św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, a po niej panel dyskusyjny i projekcję filmu o Helenie Kmieć.

Więcej o spotkaniu na www.archidiecezjalubelska.pl

2019-03-06 10:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: młodzi o papieżu Franciszku

[ TEMATY ]

młodzi

Hiszpania

Franciszek

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Kim jest dla ciebie Bóg? Jak żyjesz swoją wiarą? Co ci mówi dzisiaj św. Teresa? A Papież Franciszek? To niektóre z pytań, jakie tygodnik „Vida Nueva” postawił młodzieży biorącej udział w Europejskim Spotkaniu Młodych w Avili. Odpowiedzi są zaskakujące, szczególnie jeśli chodzi o Papieża.

Odpowiadając ma pytanie „Czy sądzisz, że młodzi, którzy nie wierzą lub się oddalili, sympatyzują bardziej z papieżem Franciszkiem?” aż 81 proc. uważa, że zdecydowana większość społeczeństwa jest obecnie bardziej otwarta na słowa papieża. Franciszek jest „bardziej autentyczny, bliski, ucieka od retoryki”, „pokazuje nam Kościół bardziej ubogi, bez przywilejów”, „jego pojmowanie religii jest mniej utopijne i bardziej aktualne”, „wszyscy widzimy rewolucję, jaką robi w zarządzaniu Kościołem”, „mówi otwarcie, nie jest typowym papieżem, który tylko się modli”.

CZYTAJ DALEJ

Nagrodzeni za bezinteresowną pomoc

W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze 1 grudnia odbyła się IV Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas.

Organizatorem wydarzenia była Caritas diecezjalna. Uroczyście nagrodzono osoby, które wyróżniają się w bezinteresownej pracy na rzecz innych. Wyróżniono czworo wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, troje opiekunów oraz jedno SKC. Nagrodę otrzymała również Dominika Łapucha, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję