Reklama

Z Watykanu

2019-03-27 10:20


Niedziela Ogólnopolska 13/2019, str. 8

Ojciec Święty do Polaków

Uczmy się wiary od św. Józefa

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Wczoraj obchodziliśmy uroczystość św. Józefa. Jego troska o Świętą Rodzinę jest dla nas wymownym wzorem. Jak on troszczmy się z miłością o Pana Jezusa, gdy przyjmujemy Go w Eucharystii, kiedy do nas mówi. Z taką samą miłością zwracajmy się do Maryi, prosząc o wsparcie i dobrą radę w codziennym życiu. Uczmy się od św. Józefa zawierzenia Bogu, pokory, odwagi i posłuszeństwa. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.RV

Audiencja generalna, 20 marca 2019 r.

100. rocznica przywrócenia stosunków dyplomatycznych

Na watykańskim znaczku

Aby uczcić 100. rocznicę przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską, 29 marca br. watykańskie Biuro Filatelistyczne wydaje wspólnie z Pocztą Polską okolicznościowy znaczek o nominale 1,15 euro. Historia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską sięga XVI wieku – w 1555 r. przybył do Warszawy pierwszy przedstawiciel papieski w randze nuncjusza, a na początku XVII wieku podpisano pierwszy konkordat. Niestety, rozbiory sprawiły, że w 1795 r. zostały zerwane stosunki Watykanu z państwem, które przestało istnieć. Ale już w rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1919 r., stosunki te przywrócono. I w tym roku mija dokładnie 100 lat od tego wydarzenia. Znaczek zaprojektował Włoch Stefano Morri. Przedstawia on papieża Benedykta XV, który w 1919 r. zasiadał na Stolicy Piotrowej, i marszałka Józefa Piłsudskiego – jednego z ojców polskiej niepodległości. W tle znaczka widnieje rysunek przedstawiający Belweder i kopułę Bazyliki św. Piotra, który umieszczono również na kopercie pierwszego dnia obiegu (FDC); koperta ma stempel z herbami Polski i Watykanu oraz datę: „DIE EMISSIONIS 29 MARZO 2019”.

Włodzimierz Rędzioch

Sprawa kard. Barbarina

Dymisja nie została przyjęta

Papież Franciszek nie przyjął dymisji złożonej 18 marca br. przez kard. Philippe’a Barbarina. Poinformował o tym tymczasowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti. Arcybiskup Lyonu i prymas Galii został 7 marca skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu za niedoniesienie o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich, którego dopuścił się jeden z księży jego archidiecezji. Jego adwokaci złożyli apelację od wyroku. Gisotti dodał, że „świadom trudności, jakie obecnie przeżywa archidiecezja lyońska, Ojciec Święty nie przyjął jego dymisji, ale pozostawił kard. Barbarinowi swobodę w podjęciu decyzji jak najlepszej dla diecezji”. Prymas Galii „postanowił na pewien czas usunąć się i poprosić ks. Yves’a Baumgartena, wikariusza generalnego, o podjęcie się kierowania diecezją”.

Reklama

RV

Audiencja Generalna

Bądź wola Twoja

Podczas audiencji generalnej 20 marca br. papież Franciszek kontynuował cykl katechez o Modlitwie Pańskiej. Zachęcił, abyśmy łączyli ze sobą trzy prośby Modlitwy Pańskiej: „bądź wola Twoja”, „święć się imię Twoje” i „przyjdź królestwo Twoje”, aby razem tworzyły tryptyk. Przypomniał, że Bóg pragnie przede wszystkim naszego zbawienia i nieustannie poszukuje człowieka, a my prosimy na modlitwie, aby Jego poszukiwanie się powiodło, aby wypełnił się Jego powszechny plan zbawienia.

Papież wskazał, że modląc się: „bądź wola Twoja”, nie jesteśmy zachęcani do usłużnego pochylania głowy i rezygnacji czy wiary w ślepy los, ale jest to modlitwa pełna żarliwego zaufania do Boga, który pragnie dla nas dobra, życia, zbawienia. Jest to także modlitwa, by w świecie nie panowało zło w jego różnych przejawach.

Ojciec Święty podkreślił, że odmawiając „Ojcze nasz”, wyrażamy naszą wiarę, iż „Bóg może i chce przekształcić rzeczywistość, zwyciężając zło dobrem. Sensowne jest posłuszeństwo i powierzenie się Bogu nawet w godzinie najtrudniejszej próby”.

KAI

Z Twittera papieża Franciszka

Wielki Post jest odkrywaniem, że zostaliśmy stworzeni, aby stawać się ogniem, który zawsze płonie – dla Boga, dla wieczności w niebie, nie dla świata.

Reklama

Mateusz Morawiecki i Jakub Błaszczykowski w Truskolasach

2019-07-22 18:17

PAP

– Moim marzeniem jest, żeby młodzież mogła trenować, żeby odciągnąć ją od głupstw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Truskolasach, który w poniedziałek odwiedził Szkołę Podstawową im. Stanisława Ligonia, gdzie zainicjował budowę boiska sportowego.

Twitter.com

Morawiecki w Truskolasach spotkał się z piłkarzem, reprezentantem Polski, byłym zawodnikiem m.in. Borussi Dortmund, a obecnie Wisły Kraków, pochodzącym z Truskolasów Jakubem Błaszczykowskim.

Według premiera trzeba się zastanowić nad systemem szkolenia młodych piłkarzy i nowatorskim podejściem do piłki nożnej.

– Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta, północna część woj. śląskiego, żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągnąć ich od tych głupstw, głupotek i większych jakiś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach – powiedział Morawiecki.

Premier oznajmił, że „droga do sukcesu jest usiana ciężką pracą”. – Nie wolno się załamywać. Trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach – oznajmił.

Jestem przekonany, że za 5-10 lat będziemy w stanie osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów, w piłkarskich mistrzostwach świata i Europy – ocenił premier...

– Trzeba iść do przodu w ramach pewnej dyscypliny. Taką drogę przebył nasz piłkarz. Chciałem podziękować Kubie Błaszczykowskiemu za wspaniałą postawę, postawę patriotyczną i naukę patriotyzmu w praktyce – dodał.

Jakub Błaszczykowski stwierdził, że jest to dla niego „bardzo ważny dzień”. – Jak wspomniałem panu premierowi, od 2010 r. starałem się, żeby takie wydarzenie miało miejsce, żeby powstało boisko, akurat tu, bo tutaj wykonywałem pierwsze kroki – powiedział.

Budowa boiska w Truskolasach jest częścią finansowanego przez rząd Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem