Reklama

Z prasy zagranicznej

2019-03-27 10:20

pr
Niedziela Ogólnopolska 13/2019, str. 41

Skokowy wzrost w liczbie wyświęconych księży

Liczba nowych księży wyświęconych w Hiszpanii wzrosła w ubiegłym roku o 24 proc. Wynika to z nowej statystyki ogłoszonej przez Kościół katolicki tego kraju. Według tych informacji, w 2018 r. święcenia kapłańskie otrzymało 135 seminarzystów – o 26 więcej niż rok wcześniej. Najwięcej, bo 14 nowych księży, miał Madryt, następnie Walencja (10) i Toledo (8).

CRUX

Czy Papież wreszcie odwiedzi swoją ojczyznę?

Argentyńscy biskupi zapowiedzieli, że podczas majowej wizyty „ad limina” w Watykanie i przy okazji spotkania z Ojcem Świętym będą go gorąco zapraszali, aby odwiedził swoją ojczyznę. Nie wiadomo, czy Papież przyjmie tym razem zaproszenie. Argentyńscy biskupi zapraszają Franciszka nieustannie. Część komentatorów twierdzi, że przyczyną braku jego pielgrzymki do Argentyny jest sytuacja polityczna w tym kraju.

CHRISTIAN TODAY

Tu widać różnicę

Przedstawiciele chrześcijańskich wspólnot z Nowej Zelandii z wielkim bólem zareagowali na informację o zamachu terrorystycznym, który 14 marca br. miał miejsce w meczecie w Christchurch. Anglikanie, katolicy, metodyści, baptyści i inni pospieszyli natychmiast z listami kondolencyjnymi do przedstawicieli muzułmanów; stanowczo potępili okrutny atak i poprosili swoich współwyznawców o modlitwę. Katolicki biskup Christchurch Paul Martin wyraził oburzenie niespotykanym w historii miasta aktem przemocy. Ta wspólna, szybka i zgodna reakcja pokazuje, jak wiele dzieli chrześcijan i muzułmanów. Trudno bowiem sobie przypomnieć tak stanowczą i zjednoczoną reakcję muzułmanów na ataki na chrześcijańskie świątynie.

Reklama

AsiaNews.it

Wielki Post bez smartfona

Czy rezygnacja z używania smartfona może być formą wielkopostnego wyrzeczenia? Zdaniem jednego z pakistańskich arcybiskupów, Sebastiana Shaw, metropolity Lahore – jak najbardziej. Oczywiście biskup nie mówi o odstawieniu telefonu na 40 dni, ale zachęca, żeby odłożyć go jak najdalej od siebie chociaż na godzinę dziennie. Biskup krytykuje również przynoszenie telefonu komórkowego do kościoła, na nabożeństwa. Porównuje ten zwyczaj do trzymania „szatana w torebce”. Dla nas takie stanowisko może być skrajne, ale w warunkach Pakistanu, gdzie chrześcijanie są nieustannie zagrożeni możliwością ataku ze strony islamskich fundamentalistów, nie powinno dziwić. Właśnie ze względu na zagrożenie atakami terrorystycznymi w Pakistanie surowo zakazane jest wnoszenie do kościołów telefonów komórkowych.

ASHARQ AL-AWSAT

Zemsta?

Niezidentyfikowane osoby rozpowszechniły w mediach społecznościowych plotkę, że lider wspólnoty koptyjskiej Tawadros II, nazywany papieżem Koptów, utracił zaufanie Synodu Kościoła Koptyjskiego i zostanie odwołany ze stanowiska. Fake news wzbudził wiele niepokoju w Kościele koptyjskim. Na zataczającą coraz szersze kręgi fałszywą informację stanowczo zareagowali Koptowie w Egipcie, a także w Stanach Zjednoczonych. Koptyjscy hierarchowie zdecydowanie ją zdementowali i podkreślili, że Tawadros II cieszy się nieustannym zaufaniem wspólnoty koptyjskiej w Egipcie i poza jego granicami.

Przypuszcza się, że fake news mógł być zemstą za niedawną wypowiedź koptyjskiego papieża, iż aktywne udzielanie się w mediach społecznościowych jest stratą czasu. Wypowiedź odnosiła się co prawda tylko do mnichów, ale okazuje się, że rozzłościła także innych wielbicieli social mediów.

The Guardian

Walka z religijną dobroczynnością

W lewicowym brytyjskim dzienniku „The Guardian” ukazało się omówienie raportu, a tak naprawdę paszkwilu na organizacje charytatywne prowadzone przez różne związki wyznaniowe, w tym przez wspólnoty chrześcijańskie. Autorzy z organizacji National Secular Society zarzucili w nim, że pod płaszczykiem działalności charytatywnej organizacje te promują wartości, które stoją w sprzeczności z wartościami określonymi jako „wartości brytyjskie”. Nie wiadomo, o co konkretnie chodzi, zarzuty nie są dokładnie sprecyzowane. Według autorów paszkwilu, „antybrytyjską wartością” jest np. opinia, że zachowania homoseksualne są grzeszne i domagają się nawrócenia. „Antybrytyjskie” są też inne działania, które promują postawy radykalne, choć autorzy nie precyzują, które z zachowań religijnych zaliczają do radykalnych. Do takiego worka można włożyć praktycznie każdy przejaw religijności. National Secular Society przedstawiło swój raport do urzędu kontrolującego organizacje charytatywne, z sugestią, że dużą część religijnych organizacji charytatywnych należałoby pozbawić ich statusu organizacji pożytku publicznego, gdyż na taki nie zasługują.

Reklama

Mateusz Morawiecki i Jakub Błaszczykowski w Truskolasach

2019-07-22 18:17

PAP

– Moim marzeniem jest, żeby młodzież mogła trenować, żeby odciągnąć ją od głupstw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Truskolasach, który w poniedziałek odwiedził Szkołę Podstawową im. Stanisława Ligonia, gdzie zainicjował budowę boiska sportowego.

Twitter.com

Morawiecki w Truskolasach spotkał się z piłkarzem, reprezentantem Polski, byłym zawodnikiem m.in. Borussi Dortmund, a obecnie Wisły Kraków, pochodzącym z Truskolasów Jakubem Błaszczykowskim.

Według premiera trzeba się zastanowić nad systemem szkolenia młodych piłkarzy i nowatorskim podejściem do piłki nożnej.

– Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta, północna część woj. śląskiego, żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągnąć ich od tych głupstw, głupotek i większych jakiś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach – powiedział Morawiecki.

Premier oznajmił, że „droga do sukcesu jest usiana ciężką pracą”. – Nie wolno się załamywać. Trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach – oznajmił.

Jestem przekonany, że za 5-10 lat będziemy w stanie osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów, w piłkarskich mistrzostwach świata i Europy – ocenił premier...

– Trzeba iść do przodu w ramach pewnej dyscypliny. Taką drogę przebył nasz piłkarz. Chciałem podziękować Kubie Błaszczykowskiemu za wspaniałą postawę, postawę patriotyczną i naukę patriotyzmu w praktyce – dodał.

Jakub Błaszczykowski stwierdził, że jest to dla niego „bardzo ważny dzień”. – Jak wspomniałem panu premierowi, od 2010 r. starałem się, żeby takie wydarzenie miało miejsce, żeby powstało boisko, akurat tu, bo tutaj wykonywałem pierwsze kroki – powiedział.

Budowa boiska w Truskolasach jest częścią finansowanego przez rząd Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do francuskich skautów: nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych

2019-07-23 19:18

pb (KAI/famillechretienne.fr) / Jambville

Nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych - zaapelował papież Franciszek do 22 tys. francuskich skautów, zgromadzonych w Jambville koło Paryża na „wielkim jamboree” (zlocie) pod hasłem „Connecte!” (Połącz się!).

Grzegorz Gałązka

Za pośrednictwem telegramu wysłanego przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina papież przekonuje, że łączność z Chrystusem poprzez modlitwę, słuchanie słowa Bożego i sakramenty pozwala odkryć „źródło radości”, ale także „drogę prawdziwego spotkania” z innymi ludźmi.

Życzy młodym, by nie ograniczając się spotkań wirtualnych, coraz bardziej byli „budowniczymi mostów”. W ten sposób wezmą udział w budowie społeczeństwa „bardziej sprawiedliwego i bardziej ludzkiego”, zauważającego małych i ubogich.

W spotkaniu w Jambville bierze udział 22 tys. spośród 85 tys. członków głównej organizacji harcerskiej we Francji Scouts et Guides de France (SGDF).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem