Reklama

Z prasy zagranicznej

2019-03-27 10:20

pr
Niedziela Ogólnopolska 13/2019, str. 41

Skokowy wzrost w liczbie wyświęconych księży

Liczba nowych księży wyświęconych w Hiszpanii wzrosła w ubiegłym roku o 24 proc. Wynika to z nowej statystyki ogłoszonej przez Kościół katolicki tego kraju. Według tych informacji, w 2018 r. święcenia kapłańskie otrzymało 135 seminarzystów – o 26 więcej niż rok wcześniej. Najwięcej, bo 14 nowych księży, miał Madryt, następnie Walencja (10) i Toledo (8).

CRUX

Czy Papież wreszcie odwiedzi swoją ojczyznę?

Argentyńscy biskupi zapowiedzieli, że podczas majowej wizyty „ad limina” w Watykanie i przy okazji spotkania z Ojcem Świętym będą go gorąco zapraszali, aby odwiedził swoją ojczyznę. Nie wiadomo, czy Papież przyjmie tym razem zaproszenie. Argentyńscy biskupi zapraszają Franciszka nieustannie. Część komentatorów twierdzi, że przyczyną braku jego pielgrzymki do Argentyny jest sytuacja polityczna w tym kraju.

CHRISTIAN TODAY

Tu widać różnicę

Przedstawiciele chrześcijańskich wspólnot z Nowej Zelandii z wielkim bólem zareagowali na informację o zamachu terrorystycznym, który 14 marca br. miał miejsce w meczecie w Christchurch. Anglikanie, katolicy, metodyści, baptyści i inni pospieszyli natychmiast z listami kondolencyjnymi do przedstawicieli muzułmanów; stanowczo potępili okrutny atak i poprosili swoich współwyznawców o modlitwę. Katolicki biskup Christchurch Paul Martin wyraził oburzenie niespotykanym w historii miasta aktem przemocy. Ta wspólna, szybka i zgodna reakcja pokazuje, jak wiele dzieli chrześcijan i muzułmanów. Trudno bowiem sobie przypomnieć tak stanowczą i zjednoczoną reakcję muzułmanów na ataki na chrześcijańskie świątynie.

Reklama

AsiaNews.it

Wielki Post bez smartfona

Czy rezygnacja z używania smartfona może być formą wielkopostnego wyrzeczenia? Zdaniem jednego z pakistańskich arcybiskupów, Sebastiana Shaw, metropolity Lahore – jak najbardziej. Oczywiście biskup nie mówi o odstawieniu telefonu na 40 dni, ale zachęca, żeby odłożyć go jak najdalej od siebie chociaż na godzinę dziennie. Biskup krytykuje również przynoszenie telefonu komórkowego do kościoła, na nabożeństwa. Porównuje ten zwyczaj do trzymania „szatana w torebce”. Dla nas takie stanowisko może być skrajne, ale w warunkach Pakistanu, gdzie chrześcijanie są nieustannie zagrożeni możliwością ataku ze strony islamskich fundamentalistów, nie powinno dziwić. Właśnie ze względu na zagrożenie atakami terrorystycznymi w Pakistanie surowo zakazane jest wnoszenie do kościołów telefonów komórkowych.

ASHARQ AL-AWSAT

Zemsta?

Niezidentyfikowane osoby rozpowszechniły w mediach społecznościowych plotkę, że lider wspólnoty koptyjskiej Tawadros II, nazywany papieżem Koptów, utracił zaufanie Synodu Kościoła Koptyjskiego i zostanie odwołany ze stanowiska. Fake news wzbudził wiele niepokoju w Kościele koptyjskim. Na zataczającą coraz szersze kręgi fałszywą informację stanowczo zareagowali Koptowie w Egipcie, a także w Stanach Zjednoczonych. Koptyjscy hierarchowie zdecydowanie ją zdementowali i podkreślili, że Tawadros II cieszy się nieustannym zaufaniem wspólnoty koptyjskiej w Egipcie i poza jego granicami.

Przypuszcza się, że fake news mógł być zemstą za niedawną wypowiedź koptyjskiego papieża, iż aktywne udzielanie się w mediach społecznościowych jest stratą czasu. Wypowiedź odnosiła się co prawda tylko do mnichów, ale okazuje się, że rozzłościła także innych wielbicieli social mediów.

The Guardian

Walka z religijną dobroczynnością

W lewicowym brytyjskim dzienniku „The Guardian” ukazało się omówienie raportu, a tak naprawdę paszkwilu na organizacje charytatywne prowadzone przez różne związki wyznaniowe, w tym przez wspólnoty chrześcijańskie. Autorzy z organizacji National Secular Society zarzucili w nim, że pod płaszczykiem działalności charytatywnej organizacje te promują wartości, które stoją w sprzeczności z wartościami określonymi jako „wartości brytyjskie”. Nie wiadomo, o co konkretnie chodzi, zarzuty nie są dokładnie sprecyzowane. Według autorów paszkwilu, „antybrytyjską wartością” jest np. opinia, że zachowania homoseksualne są grzeszne i domagają się nawrócenia. „Antybrytyjskie” są też inne działania, które promują postawy radykalne, choć autorzy nie precyzują, które z zachowań religijnych zaliczają do radykalnych. Do takiego worka można włożyć praktycznie każdy przejaw religijności. National Secular Society przedstawiło swój raport do urzędu kontrolującego organizacje charytatywne, z sugestią, że dużą część religijnych organizacji charytatywnych należałoby pozbawić ich statusu organizacji pożytku publicznego, gdyż na taki nie zasługują.

Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe

2019-12-11 20:58

O. Gabriel Garcia

Aztecy zaczęli się tam osiedlać w roku 1325. Tenochtitlan (obecnie miasto Mexico) było wyspą na jeziorze Texcoco. W listopadzie 1519 r. wraz ze swoim wojskiem zdobył je Hiszpan Hernan Cortes.

Graziako/Niedziela

Musiał jednak toczyć boje aż do 13 sierpnia 1521 r., nim zwyciężył ostatniego króla Azteków - Guatemoca. Azteccy mieszkańcy byli przerażeni tą klęską i zachłannością Hiszpanów. Między tymi dwoma narodami istniały olbrzymie różnice w kulturze, mowie, religii i zwyczajach. Trudno było znaleźć wspólny język. Zwycięzcy siłą zmuszali Azteków do przyjęcia wiary katolickiej. Byli jednak również i tacy misjonarze, którzy próbowali wprowadzić nową religię w sposób pokojowy i przy pomocy dialogu. 10 lat po hiszpańskim podboju miały miejsce objawienia Matki Bożej w Guadelupe. Przytaczamy tekst tubylca Nicana Mopohuna, przypisany Antoniemu Valeriane, jako najbardziej wiarygodny i dokładny oraz posiadający historyczną wartość.

Objawienie

9 grudnia 1531 r., w sobotni poranek, Dziewica ukazała się Juanowi Diego, tubylcowi z Cuauhtitlan, świeżemu konwertycie, ochrzczonemu krótko przed tym zdarzeniem. Juan Diego był w drodze na lekcję religii i gdy znajdował się w pobliżu wzgórza Tepeyac, doszedł go przepiękny śpiew ptaków. Nagle ptaki przestały śpiewać, a on usłyszał ze wzgórza głos wołający go po imieniu: „Juanito, Juan Diegnite”. Ujrzałem Panią o ponadnaturalnej piękności. Jej suknia błyszczała jak słońce. Głaz, na którym stały jej stopy, wyglądał jak z kamieni szlachetnych, a ziemia błyszczała jak tęcza. W tym pierwszym objawieniu Dziewica wyraziła Juanowi swe życzenie wybudowania kościoła na wzgórzu Tepeyaca. Juan Diego udał się natychmiast do biskupa - franciszkanina Juana de Zumarraga, by mu przekazać to, co się zdarzyło, lecz tenże nie uwierzył mu. Tubylec powrócił do domu smutny i zniechęcony. Tego samego dnia Juan Diego jeszcze raz wstąpił na wzgórze i spotkał tam Panią Nieba, która na niego czekała. Poprosiła go, by ponownie dotarł w następnym dniu do biskupa, by można było mu dokładnie przekazać życzenie. Wreszcie w następnym dniu, po długim oczekiwaniu, biskup przyjął go. Aby się przekonać, czy rzeczywiście mówi prawdę, skierował do niego wiele pytań i zażądał od niego przyniesienia znaku.

Juan Diego przekazał odpowiedź biskupa Pani, która prosiła go o przyjście ponowne w następnym dniu, by mogła przekazać mu znak. Jednakże Juan Diego nie stawił się w oznaczonym terminie na rozmowę z Panią Nieba, ponieważ poważnie zachorował jego wujek, musiał więc sprowadzić lekarza.

12 grudnia, we wtorek, Juan Diego udał się w drogę do Tlatelolco, aby sprowadzić kapłana, gdyż wujek chciał się wyspowiadać. Aby zdążyć do miasta, wybrał inna drogę, gdyż nie chciał zostać zatrzymanym przez Panią. Ona jednak spotkała go i Juan Diego opowiedział, co stało się z wujkiem. W odpowiedzi usłyszał, że nie ma się martwić stanem swego wujka, gdyż on wyzdrowieje. Uspokojony tymi słowami Juan Diego wypełnił życzenie Dziewicy i wspiął się na wzgórze, aby przynieść świeże róże. Dziewica uporządkowała kwiaty własnymi rękoma i złożyła w zagłębienie jego peleryny. On sam udał się ponownie do biskupa i na kolanach przekazał mu prośbę Dziewicy, rozpościerając swą pelerynę, pozwalając wypaść z niej różom. Nagle na pelerynie ukazał się obraz Dziewicy Matki Bożej. Biskup wraz z obecnymi osobami ujrzeli ten piękny i cudowny obraz. Dla Indian była to ogromna radość, jakby wybawienie. Objawienia, które miał Indianin, oraz obraz na pelerynie były znakami, że tubylcy zostali mocno włączeni do nowej wiary. W ciągu następnych 10 lat dokonało się około 8 milionów nawróceń.

Peleryna zrobiona jest z grubego lnu i z włókien maguey, na których utrzymują się silne, błyszczące kolory. Jej pierwsze naukowe badania zostały przeprowadzone w roku 1936. Niemiecki chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, Ryszard Kühn stwierdził, że farby te nie pochodzą ani z mineralnych, ani roślinnych, ani ze zwierzęcych materiałów.

W roku 1951 rysownik Carlos Salinas odkrył, że w oczach Dziewicy widać postać mężczyzny z brodą. Od tego czasu badało obraz wielu optyków i specjalistów. W roku 1956 doktor Javier Torroella, optyk i chirurg, wydał lekarskie orzeczenie, w którym potwierdził, że w oczach Dziewicy widać ludzką postać. Do dziś do dziewicy z Guadelupe pielgrzymowało ponad 20 milionów ludzi i w ten sposób Guadelupe stała się najczęściej odwiedzanym sanktuarium świata. Wszyscy: biedni i bogaci, intelektualiści i robotnicy, rolnicy i studenci, mężczyźni i matki zdążają tam z wielka miłością i wiarą, aby odwiedzić naszą Matkę Nieba w bazylice Guadelupe i powiedzieć jej głośno lub cicho: „Bądź pozdrowiona, Maryjo, pełna łaski...”.

Z niem. tł. B. Gniotowa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz powołał komitet do spraw przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego

2019-12-11 19:45

archidiecezja warszawska / Warszawa (KAI)

Metropolia warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali 11 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Nycza. Całość przygotowań będzie koordynował bp Rafał Markowski.

BOŻENA SZTAJNER

W skład komitetu powołanego przez metropolitę warszawskiego weszli księża i świeccy - w sumie 86 osób, z którymi współpracować będą także obecni podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji. - Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zorganizowaniem - kilka tygodni przed beatyfikacją - koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji setnej roczny urodzin Papieża Polaka. - Nie możemy zapomnieć o tym jubileuszu, koncentrując się na beatyfikacji, dlatego postanowiliśmy oba te wydarzenia połączyć - podkreślił metropolita warszawski.

Całość przygotowań do beatyfikacji będzie koordynował bp Rafał Markowski. Komitet składa się z następujących komisji i sekcji, których przewodniczącymi zostali:

- komisja teologiczno-historyczna - bp Piotr Jarecki - komisja artystyczna - bp Michał Janocha - komisja liturgiczna - ks. Bartosz Szoplik - komisja muzyczna - ks. Piotr Markisz - komisja przygotowująca uroczystości na pl. Piłsudskiego - ks. Sławomir Nowakowski - sekcja porządkowa - ks. Marek Mętrak - sekcja rezerwacji i kart wstępu - ks. Łukasz Przybylski - sekcja ds. parkingów - ks. Marcin Szczerbiński - sekcja ds. opieki medycznej - ks. Władysław Duda - komisja przygotowująca procesję do Świątyni Opatrzności Bożej - ks. Tadeusz Aleksandrowicz - komisja ds. relikwii - ks. Janusz Bodzon - komisja medialna - ks. Przemysław Śliwiński - komisja obsługi biskupów i gości - ks. Matteo Campagnaro - komisja finansowo-sponsoringowa -ks. Marian Raciński

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem