Reklama

Z prasy zagranicznej

Skokowy wzrost w liczbie wyświęconych księży

Liczba nowych księży wyświęconych w Hiszpanii wzrosła w ubiegłym roku o 24 proc. Wynika to z nowej statystyki ogłoszonej przez Kościół katolicki tego kraju. Według tych informacji, w 2018 r. święcenia kapłańskie otrzymało 135 seminarzystów – o 26 więcej niż rok wcześniej. Najwięcej, bo 14 nowych księży, miał Madryt, następnie Walencja (10) i Toledo (8).

CRUX

Czy Papież wreszcie odwiedzi swoją ojczyznę?

Argentyńscy biskupi zapowiedzieli, że podczas majowej wizyty „ad limina” w Watykanie i przy okazji spotkania z Ojcem Świętym będą go gorąco zapraszali, aby odwiedził swoją ojczyznę. Nie wiadomo, czy Papież przyjmie tym razem zaproszenie. Argentyńscy biskupi zapraszają Franciszka nieustannie. Część komentatorów twierdzi, że przyczyną braku jego pielgrzymki do Argentyny jest sytuacja polityczna w tym kraju.

CHRISTIAN TODAY

Tu widać różnicę

Przedstawiciele chrześcijańskich wspólnot z Nowej Zelandii z wielkim bólem zareagowali na informację o zamachu terrorystycznym, który 14 marca br. miał miejsce w meczecie w Christchurch. Anglikanie, katolicy, metodyści, baptyści i inni pospieszyli natychmiast z listami kondolencyjnymi do przedstawicieli muzułmanów; stanowczo potępili okrutny atak i poprosili swoich współwyznawców o modlitwę. Katolicki biskup Christchurch Paul Martin wyraził oburzenie niespotykanym w historii miasta aktem przemocy. Ta wspólna, szybka i zgodna reakcja pokazuje, jak wiele dzieli chrześcijan i muzułmanów. Trudno bowiem sobie przypomnieć tak stanowczą i zjednoczoną reakcję muzułmanów na ataki na chrześcijańskie świątynie.

Reklama

AsiaNews.it

Wielki Post bez smartfona

Czy rezygnacja z używania smartfona może być formą wielkopostnego wyrzeczenia? Zdaniem jednego z pakistańskich arcybiskupów, Sebastiana Shaw, metropolity Lahore – jak najbardziej. Oczywiście biskup nie mówi o odstawieniu telefonu na 40 dni, ale zachęca, żeby odłożyć go jak najdalej od siebie chociaż na godzinę dziennie. Biskup krytykuje również przynoszenie telefonu komórkowego do kościoła, na nabożeństwa. Porównuje ten zwyczaj do trzymania „szatana w torebce”. Dla nas takie stanowisko może być skrajne, ale w warunkach Pakistanu, gdzie chrześcijanie są nieustannie zagrożeni możliwością ataku ze strony islamskich fundamentalistów, nie powinno dziwić. Właśnie ze względu na zagrożenie atakami terrorystycznymi w Pakistanie surowo zakazane jest wnoszenie do kościołów telefonów komórkowych.

ASHARQ AL-AWSAT

Zemsta?

Niezidentyfikowane osoby rozpowszechniły w mediach społecznościowych plotkę, że lider wspólnoty koptyjskiej Tawadros II, nazywany papieżem Koptów, utracił zaufanie Synodu Kościoła Koptyjskiego i zostanie odwołany ze stanowiska. Fake news wzbudził wiele niepokoju w Kościele koptyjskim. Na zataczającą coraz szersze kręgi fałszywą informację stanowczo zareagowali Koptowie w Egipcie, a także w Stanach Zjednoczonych. Koptyjscy hierarchowie zdecydowanie ją zdementowali i podkreślili, że Tawadros II cieszy się nieustannym zaufaniem wspólnoty koptyjskiej w Egipcie i poza jego granicami.

Przypuszcza się, że fake news mógł być zemstą za niedawną wypowiedź koptyjskiego papieża, iż aktywne udzielanie się w mediach społecznościowych jest stratą czasu. Wypowiedź odnosiła się co prawda tylko do mnichów, ale okazuje się, że rozzłościła także innych wielbicieli social mediów.

Reklama

The Guardian

Walka z religijną dobroczynnością

W lewicowym brytyjskim dzienniku „The Guardian” ukazało się omówienie raportu, a tak naprawdę paszkwilu na organizacje charytatywne prowadzone przez różne związki wyznaniowe, w tym przez wspólnoty chrześcijańskie. Autorzy z organizacji National Secular Society zarzucili w nim, że pod płaszczykiem działalności charytatywnej organizacje te promują wartości, które stoją w sprzeczności z wartościami określonymi jako „wartości brytyjskie”. Nie wiadomo, o co konkretnie chodzi, zarzuty nie są dokładnie sprecyzowane. Według autorów paszkwilu, „antybrytyjską wartością” jest np. opinia, że zachowania homoseksualne są grzeszne i domagają się nawrócenia. „Antybrytyjskie” są też inne działania, które promują postawy radykalne, choć autorzy nie precyzują, które z zachowań religijnych zaliczają do radykalnych. Do takiego worka można włożyć praktycznie każdy przejaw religijności. National Secular Society przedstawiło swój raport do urzędu kontrolującego organizacje charytatywne, z sugestią, że dużą część religijnych organizacji charytatywnych należałoby pozbawić ich statusu organizacji pożytku publicznego, gdyż na taki nie zasługują.

2019-03-27 10:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: uszanujcie nasze świętości i religijne, i narodowe

2020-08-02 16:45

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

profanacja

diecezja.pl

„Nie depczcie przeszłości naszych ołtarzy” – prosił słowami Adama Asnyka abp Marek Jędraszewski w kościele Mariackim w Krakowie w czasie Mszy św. sprawowanej w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. – Uszanujcie nas w imię prawdziwej tolerancji, w imię uznania tego kim jesteśmy jako polski naród. Uszanujcie nas. Mamy do tego święte prawo – apelował metropolita krakowski nawiązując do profanacji posągu Chrystusa Zbawiciela z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę na dwie biblijne postacie – proroka Jeremiasza i Jana Chrzciciela. Obu łączy męczeństwo i fakt, że w sytuacji zagrożenia śmiercią nie ulegli.

Metropolita krakowski zauważył też, że Powstanie Warszawskie do dzisiaj budzi kontrowersje wynikające z jego klęski. Zaznaczył, że pokolenie Kolumbów, do którego także należał przyszły papież, nie chciało pogodzić się z klęską 1939 r.

– To pokolenie czuwało, „aż przyjdzie jego godzina” – ta godzina wybiła o godz. 17.00 1 sierpnia 1944 r. – mówił abp Jędraszewski i dodawał, że na zdjęciach z tamtego czasu widać radość i entuzjazm młodych, którzy nareszcie poczuli się ludźmi prawdziwie wolnymi, a nie „podludźmi” wobec przedstawicieli „rasy panów”.

Metropolita krakowski przywołał też historię pomnika Chrystusa Zbawiciela sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu, który stał się częścią rumowisk, gruzów i zgliszcz powstańczej Warszawy. – Stał się symbolem, że Polska, że Warszawa się nie poddaje, że chce się dźwigać ze swoich ruin, ze swoich nieszczęść – mówił abp Jędraszewski. – Wszędzie tam, gdzie chodzi o godność człowieka, o jego wolność, tam wszędzie z człowiekiem jest Chrystus – zwycięzca, zbawiciel, choć to zwycięstwo bardzo często okupione jest ogromnym cierpieniem – dodawał.

Metropolita krakowski mówił z bólem o zbezczeszczenie pomnika Chrystusa Zbawiciela, do którego doszło przed kilkoma dniami w Warszawie. Wyraził opinię, że tych aktów dokonali przedstawiciele nowej, ale równie wrogiej chrześcijaństwu ideologii; ludzie, którzy czuję wsparcie wielkich tego świata na zewnątrz Polski, ale także wewnątrz naszego kraju i przez to czują się bezkarni; czynią to w imię głoszonej przez siebie tolerancji, postępu, równości.

– W obliczu tego co przeżywamy prosimy: uszanujcie nasze świętości, i religijne, i narodowe – apelował abp Jędraszewski wskazując, że profanacji uległ także pomnik warszawskiej Syrenki, związany z Powstaniem Warszawskim poprzez osobę Krystyny Krahelskiej, żołnierza Armii Krajowej, uczestniczki Powstania Warszawskiego.

– Raz jeszcze proszę tych wszystkich, którzy w imię antychrześcijańskich ideologii chcą zburzyć ten ład duchowy naszej Ojczyzny, ład z trudem i poświęceniem budowany od chrztu Mieszka w 966 r. Uszanujcie nas w imię prawdziwej tolerancji, w imię uznania tego kim jesteśmy jako polski naród, w imię tego klucza, by zrozumieć nasze dzieje, klucza, którym jest Jezus Chrystus. Uszanujcie nas. Mamy do tego święte prawo – apelował metroplita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Stacjonarne rekolekcje oazowe w archidiecezji łódzkiej

2020-08-04 16:38

Archiwum Wspólnoty

Okres wakacji dla członków ruchu oazowego, to czas rekolekcji i zamknięcia całorocznej formacji. Ograniczenia wprowadzone z nadal istniejącą epidemią koronawirusa wymusiły na organizatorach zmianę formy przeżywania tegorocznych oaz.

W archidiecezji łódzkiej podjęto decyzję, że zdecydowana większość rekolekcji odbędzie się stacjonarnie, dlatego wyznaczono kilka miejsc, w których młodzież może bezpiecznie w nich uczestniczyć. Wśród nich znalazły się parafia w Bedoniu, Kurowicach oraz wybrane parafie w Koluszkach, Ozorkowie, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim oraz w Łodzi.

- Hasłem tegorocznych rekolekcji jest: Wspólnota. „To ją właśnie utraciliśmy w czasie epidemii. Młodzież tej wspólnoty jest spragniona i widzimy to podczas spotkań, które się odbywają w ramach rekolekcji” – podkreśla ks. Marcin Majsik – archidiecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie. Przyjęliśmy zasadę, że rekolekcje trwać będą siedem pełnych dni, a nie jak to jest tradycyjnie – piętnaście. Zazwyczaj spotykania rozpoczynamy wspólną modlitwą o godz. 10.00. Codziennie uczestniczymy w eucharystii. Towarzyszy nam również namiot spotkania, podczas którego rozważamy słowo Boże. Ważnym elementem rekolekcji jest spotkanie w grupie, kiedy to młodzież ma okazję nie tylko do podzielenia się wiarą, ale również może wymienić się poglądami. Istotną częścią rekolekcji jest tzw. pogodne spotkanie, które ma charakter integracyjny a tego w tym roku potrzeba szczególnie. „Jeśli chodzi o kształt oaz stacjonarnych wiele zależy o lokalnych duszpasterzy i wspólnot. Mając świadomość problemów wynikających z sytuacji epidemicznej, wszyscy chcemy się skupiać nie na trudnościach, ale staramy się zrobić jak najwięcej aby nie pozostawić młodzieży samej” – podkreśla ks. Marcin.

Mamy nadzieję, że czas tegorocznych rekolekcji będzie skutkował pięknymi owocami w ciągu całego roku.

Zobacz zdjęcia: Stacjonarne rekolekcje Oazowe w Archidiecezji Łódzkiej
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję