Reklama

Niedziela Małopolska

Czy ktoś pobije rekord?

Niedziela małopolska 14/2019, str. IV

[ TEMATY ]

palma

Archiwum GDK w Lipnicy Murowanej

Zabiegamy o to, żeby wszyscy parafianie, a szczególnie dzieci i młodzież w ten konkurs się włączali, żeby w Niedzielę Palmową każdy był obecny na Mszy świętej, na procesji i miał ze sobą palmę, która jest przede wszystkim wyrazem naszej wiary – mówi proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej, ks. Mariusz Jachymczak i przekonuje, że w tym dniu organizowany tu konkurs przyciąga uwagę nie tylko Polaków z najodleglejszych zakątków naszego kraju.

Patron i organizatorzy

W zapowiedziach na stronie internetowej (www.kulturalipnica.pl) czytamy, że 61. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego odbędzie się tradycyjnie w Niedzielę Palmową. Na uroczystości zapraszają organizatorzy: wójt gminy Tomasz Gromala, proboszcz parafii ks. Mariusz Jachymczak oraz Gminny Dom Kultury. Honorowy patronat nad cyklicznym wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, biskup tarnowski Andrzej Jeż, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, starosta bocheński Adam Korta. Głównym sponsorem konkursu jest „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bochni, zaś mecenasem konkursu „Bacówka” Towary Tradycyjne z Rajbrotu.

Reklama

Gdy dopytuję o patrona konkursu, Agnieszka Żołna-Zdunek, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej, wspomina: – 61 lat temu Józef Piotrowski (mąż, ojciec 9 dzieci, działacz społeczny, poeta) wymyślił konkurs palm. To się stało wtedy, gdy tych palm w Niedzielę Palmową zaczęło w Lipnicy ubywać. Stąd pomysł na konkurs z nagrodami, aby zmotywować mieszkańców Lipnicy, by tę piękną tradycję kultywować. Pani dyrektor z uśmiechem przyznaje, że jako dziecko w takich konkursach brała udział. – Myśmy się bardzo cieszyli na te nagrody – przyznaje i zaznacza: – Było wiadomo, że jeśli palmę na konkurs przyniesiemy, to zawsze jakiś drobiazg otrzymamy. Dodaje, że gdy była nastolatką, to otrzymywała od pana Józefa Piotrowskiego ważne zadanie – zapowiadała występy, prowadziła konkurs. Gdy pytam, czy wówczas myślała, że będzie to wydarzenie organizować, stwierdza: – Nigdy mi to do głowy nie przyszło, że to się tak potoczy. Niemniej bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w przygotowaniach do konkursu. To dla mnie wyróżnienie.

Warsztaty i konkurs

Wydarzenie jest organizowane rzeczywiście z rozmachem. Obok konkursu palm, w różnych kategoriach, są koncerty, warsztaty oraz kiermasz, na którym można się zaopatrzyć przed zbliżającymi się świętami wielkanocnymi w piękne wyroby rękodzieła artystycznego i regionalne potrawy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się warsztaty robienia palm. – Ludzie wiedzą, że można sobie własnoręcznie taką palmę zrobić – mówi dyrektor Domu Kultury. Zauważa, że człowiek szczególnie ceni to, co sam wykona. I dodaje: – Jak ktoś sobie taką palmę zrobi, jak ją poświęci, zawiezie do domu, to ona nabiera szczególnego znaczenia.

Niesłabnącym zainteresowaniem parafian, gości i turystów przyjeżdżających w tym dniu do Lipnicy cieszy się konkurs palm. Rok temu wygrał go Daniel Drąg z Lipnicy Dolnej, którego palma miała 32 metry i 6 cm! Twórca wyjaśnia, że lipnicka palma musi być wykonana z wikliny. Nie można używać np. gwoździ, drutu czy sznurków. Trzeba też przygotować kwiaty i wstążki z bibuły. – W zeszłym roku razem ze starszą siostrą, Agnieszką i moją mamą – Dorotą wykonaliśmy ponad tysiąc kwiatów, z czego ponad 800 wykorzystałem do dekorowania palmy – opowiada Daniel Drąg. Dodaje, że z kolei bukszpan, który jest symbolem życia, bierze z ogrodu od sąsiadki.

Reklama

– Najbardziej cieszy, jak się zrobi palmę, jak się ją z kolegami zaniesie na rynek, postawi tam i ludzie biją brawo – mówi zeszłoroczny zwycięzca. Stwierdza, że radość daje także wspólne przygotowanie palmy. Nie ukrywa, że chce wystartować w konkursie także w tym roku. Wyznaje: – Chciałbym wykonać jeszcze wyższą palmę, ale nie wiem, czy starczy sił i czasu.

Uznanie

– Kto wie, może w tym roku ktoś pobije rekord, który ustanowił wielokrotny zwycięzca w tej kategorii śp. Zbigniew Urbański – zastanawia się ks. Mariusz Jachymczak. Równocześnie podkreśla: – Niedziela Palmowa to jest radosne hosanna, z którym Pan Jezus wjeżdżał do Jerozolimy. My wiemy, że ta wielka radość za kilka dni przemieni się w „ukrzyżuj Go!”. I to nam pokazuje, z jaką pokorą musimy podchodzić do nas samych, z jaką pokorą musimy patrzeć w stronę męki, śmierci, zmartwychwstania, które zapowiada Niedziela Palmowa.

Proboszcz nie kryje uznania dla lipnickiego konkursu, podkreśla jego bardzo szeroki zasięg. Równocześnie zaznacza: – Każdy posiadacz palmy, także przyjezdni, starają się, aby były one poświęcone. To nie jest dla nich jakiś tradycyjny gadżet. To przede wszystkim nośnik Bożego błogosławieństwa, z którym lipniccy goście i parafianie wracają do domów.

2019-04-03 10:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs palm – 20 lat tradycji

Niedziela podlaska 15/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

palma

Archiwum Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień. Wspominając wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, przygotowujemy palmy, które przynosimy do kościoła i idziemy w radosnej procesji, oddając hołd Synowi Bożemu. Palmy niesione w procesji są bardzo różne

Kiedyś były to gałązki z różnych drzew, które wycinano kilka tygodni wcześniej, w domu wstawiano do wody, by wypuściły zielone listki. Takie witki z listkami i baziami dekorowano dodatkowo kwiatami z bibułki i wstążkami. I właśnie takie palmy przyniesiono na pierwszy Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej zorganizowany przez Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

CZYTAJ DALEJ

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu oddana

2021-08-04 17:58

PAP

Anita Włodarczyk po raz trzeci z rzędu zdobyła olimpijskie złoto w rzucie młotem. Po odebraniu najcenniejszego krążka powiedziała, że jest ambitna i jeśli zdrowie pozwoli, to za trzy lata wystartuje też w Paryżu. W przeszłości Włodarczyk przyznawała, że po każdym sezonie pojawia się na Jasnej Górze, by – jak mówiła – przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej podziękować Panu Bogu i Jego Matce.

Anita Włodarczyk przechodzi do historii światowego sportu. W Japonii wywalczyła złoto i trzeci raz z rzędu została mistrzynią olimpijską.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo wiary - Piesza Pielgrzymka Arch. Gnieźnieńskiej

2021-08-05 18:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Gniezno

BPJA

- Pielgrzymki piesze są wielkim świadectwem wiary i miłości. One uświadamiają nam jak ważne jest osobiste przylgnięcie do Chrystusa - powiedział na Jasnej Górze Prymas Polski. Abp Wojciech Polak witał pielgrzymów arch. gnieźnieńskiej, którzy pieszo i na rowerach dotarli do Sanktuarium.

- Myślę, że ci, którzy przeżywają dzisiaj różne kryzysy, są zgorszeni, zawiedzeni Kościołem, ale też przeżywają osobiste problemy, w tym świadectwie wiary pielgrzymów mogą znaleźć odrodzenie – mówił Prymas Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję