Reklama

Głos z Torunia

Boże światło

Przygotowaniem do świąt wielkanocnych są dni skupienia przeżywane przez członków i sympatyków Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej oraz wiernych zaangażowanych w życie parafialne. W tym roku odbyły się w Grudziądzu, Brodnicy oraz Toruniu

Niedziela toruńska 16/2019, str. V

[ TEMATY ]

spotkania

Archiwum Akcji Katolickiej

Wielkopostne Dni Skupienia Akcji Katolickiej odbyły się w Grudziądzu...

Wielkopostne Dni Skupienia Akcji Katolickiej odbyły się w Grudziądzu...

Dni skupienia rozpoczynały się Mszą św. odprawianą przez proboszczów w koncelebrze z księżmi asystentami Parafialnych Oddziałów oraz diecezjalnym asystentem ks. kan. Wiesławem Łużyńskim. Kaznodzieje nawiązywali do zadań Akcji Katolickiej, której istotą jest posłannictwo, więc praca ucznia – misjonarza, a przygotowaniem do niej jest ciągła formacja przez wiarę chrześcijańską, kierownictwo duchowe, książki formacyjne oraz rekolekcje.

Światło wiary

W tym roku liturgicznym realizujemy hasło: „W mocy Bożego Ducha” i przyjmujemy Chrystusowe wezwanie do dawania świadectwa o darach Ducha Świętego, ich owocach i charyzmatach. W tym duchu ks. kan. Wiesław Łużyński omówił temat „Światło wiary”, opierając się na encyklice „Lumen fidei” papieża Franciszka, której współautorem był papież Benedykt XVI.

Reklama

Ks. kan. Łużyński wyjaśnił, że wiara to światło przyniesione przez Chrystusa, które nigdy nie gaśnie i oświeca całą egzystencję człowieka. Dzięki temu światłu człowiek odnajduje drogę do Boga, nie ma lęku przed nieznanym i może odróżnić dobro od zła. Jezus jest naszym autorytetem i użycza nam swego synostwa, byśmy patrzyli na Boga Jego oczami. Wiara to dar, który trzeba umacniać i przekazywać innym przez całe życie i dbać, aby służył dobru wspólnemu.

Unia Lubelska

Narodowe obchody świętowania odzyskania niepodległości przez Polskę zaplanowano na lata 2017-21. Taki czas umożliwia uczczenie wydarzeń oraz upamiętnienie osób związanych z odzyskaniem wolności przez Rzeczpospolitą. Zasadne było omówienie tematu Unii Lubelskiej w 450. rocznicę jej powstania. Było to porozumienie między stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego zawarte na Sejmie Walnym w Lublinie. Unia została przyjęta 28 czerwca, podpisana 1 lipca i ratyfikowana przez króla Zygmunta Augusta 4 lipca 1569 r. W jej wyniku powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Sprawę Unii Lubelskiej omawiali dwaj historycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – prof. Wojciech Polak i mgr Tomasz Sińczak. Prelegenci omówili przyczyny zawarcia Unii i jej przebieg. Zatrzymując się na skutkach, podkreślili, że Unia Lubelska to było jedno z najdonioślejszych wydarzeń stulecia dla Polski i Litwy oraz całej Europy Środkowo-Wschodniej. Unia miała znaczenie polityczne, gospodarcze i kulturowe, a Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się mostem między Wschodem i Zachodem. Było to największe państwo w tej części Europy z pokojowo współistniejącymi pięcioma wspólnotami religijnymi. Następnie dr Robert Zadura omówił w skrócie życie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Na zakończenie każdego ze spotkań odbywała się agapa, podczas której przy wspólnym stole uczestnicy Dni Skupienia dzielili się sposobami realizacji zadań Akcji Katolickiej.

Prelekcję na temat bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego dr Robert Zadura wygłosi 8 maja o godz. 18.45 w Katolickim Klubie Dyskusyjnym, przy ul. św. Faustyny 7 w Toruniu

2019-04-16 18:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie "Prymas jasnogórski w drodze na ołtarze"

[ TEMATY ]

Jasna Góra

spotkania

JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY - ZAPRASZA

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Prymas jasnogórski w drodze na ołtarze" - 30 kwietnia (wt) 2019 o godz. 18.30 w sali Instytutu Maryjnego.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję