Reklama

Niedziela Legnicka

Relikwie w więzieniu

W Wielki Poniedziałek w diecezji legnickiej księża biskupi odwiedzają osadzonych w Zakładzie Karnym w Zarębie k. Lubania. W tym roku była to jubileuszowa 25. wizyta. Więźniów odwiedził bp Marek Mendyk i przywiózł im niezwykły dar

Niedziela legnicka 17/2019, str. 6

[ TEMATY ]

więzienie

Ks. Piotr Nowosielski

To już 25. wizyta biskupów naszej diecezji w Zakładzie Karnym w Zarębie

To już 25. wizyta biskupów naszej diecezji w Zakładzie Karnym w Zarębie

Wizyta w Zakład Karnym, to okazja do wspólnej modlitwy z osadzonymi za nich samych, a także za ich rodziny i bliskich. Zwyczajowo jest to także okazja do przyjęcia przez nich sakramentu bierzmowania. Podobnie było w tym roku. Do tego sakramentu przystąpiło 9 więźniów, którzy przygotowywali się do niego przez uczestnictwo w katechezach i nabożeństwach – mówi ks. Artur Węgiel, diecezjalny duszpasterz więźniów i pracowników więziennictwa, a zarazem kapelan Zakładu Karnego w Zarębie.

Ksiądz kapelan jest obecny wśród więźniów każdego tygodnia. Odprawia dla nich Msze św., organizuje konferencje, nabożeństwa okolicznościowe, spowiedź, przygotowuje do przyjęcia sakramentów. Tworzą też ewangelizacyjną grupę teatralną. Organizuje osadzonym pielgrzymki, dni skupienia czy rekolekcje, a także wyjazdy wycieczkowe.

Psalm dla więźniów

Tym razem na przyjęcie dostojnego gościa osadzeni przygotowali dwie inscenizacje teatralne. To dla nich okazja, aby ukazać swój wkład w przygotowanie do wizyty biskupa, że będzie wśród nich przebywał i się za nich modlił. Zaangażowanie się w taki projekt daje im też nadzieję na lepsze jutro. Pierwsza z inscenizacji mówiła o zagubieniu człowieka, o jego słabości, a druga o zamknięciu się na innego bliźniego.

– Dziękujemy za obecność wśród nas księdza biskupa, który w przededniu Świąt Wielkanocnych pomaga nam przekroczyć pewien próg nadziei. Niech dar Bożej miłości i dar ludzkiej przyjaźni towarzyszy naszym niełatwym dniom. Gorąco się o to modlimy i o tę modlitwę prosimy księdza biskupa – mówili przedstawiciele więźniów, zapraszając do udziału w przygotowanym przedstawieniu teatralno-muzycznym i przekazując na ręce bp. Maka podarunek w postaci obrazu „Ostatnia Wieczerza”, namalowanego przez jednego z więźniów. Bp Mendyk odwdzięczył się w nietypowy sposób. Poprosił jednego z muzykujących więźniów o gitarę, a następnie zagrał i zaśpiewał im utwór, który nazwał: „Psalm dla więźniów

Reklama

Nie porzucajcie nadziei

– Przybywamy tu jako pasterze Kościoła, aby nieść pocieszenie, pokój, nadzieję czyli to o co dzisiaj tak szczególnie proszą skazani. Myślę, że tej nadziei w dzisiejszym świecie bardzo brakuje. Poza tym udzielany jest im sakrament bierzmowania, a podczas Mszy św. modlimy się wspólnie za siebie: za osadzonych, ich rodziny i wszystkich pracowników Służby Więziennej. Dzisiaj także przekazujemy kaplicy więziennej relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dobrze się dzieje, że pośród więźniów są obecne relikwie świętych, które przypominają, że świętość to codzienne życie, zmaganie się z tym, co niosą trudy życia. Są wśród nich też zagrożenia, ale i przykłady miłości, życzliwości, szacunku do drugiego człowieka – mówił o bp Marek Mendyk.

Spotkania

Rzecznik, kpt. Wojciech Dragunowicz, powiedział: – Zakład Karny w Zarębie ma charakter zakładu karnego półotwartego, w którym w większości przebywają recydywiści. W jednostce tej znajduje obecnie zatrudnienie ponad 80 proc. skazanych, na 360 osadzonych, m.in. ze względu na prowadzone prace inwestycyjne przy powstawaniu hali produkcyjnej na terenie Zakładu Karnego.

Wizycie biskupiej, jak zawsze towarzyszyło także spotkanie z dyrekcją i pracownikami Służby Więziennej, oraz z więźniami, m.in., na oddziale szpitalnym.

2019-04-24 09:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Asia Bibi z celi śmierci: wierzę, że Chrystus mnie ocali

[ TEMATY ]

więzienie

www.christianisinpakistan.com

Kiedy Chrystus zmartwychwstanie, przeznaczy mi nową drogę sprawiedliwości, zabierze mnie do królestwa, w którym nie ma dyskryminacji i niesprawiedliwości – napisała tuż przed świętami Asia Bibi, pakistańska chrześcijanka skazana na śmierć za rzekomą obrazę Mahometa.

W więzieniu spędziła już niemal 5 lat. Sędziowie w obawie przed odwetem islamistów nie chcą rozpatrzyć jej apelacji, w nieskończoność odkładając rozprawę. W przesłaniu przekazanym za pośrednictwem swego adwokata Asia Bibi porównuje swój obecny stan do Wielkiego Piątku. Wyznaje jednak zarazem swą wiarę w moc zmartwychwstania. Całym moim sercem, ze wszystkich sił i całym mym umysłem wierzę, że i ja zmartwychwstanę. Chrystus mi to obiecał. Już niebawem również dla mnie przyjdzie ocalenie – napisała pakistańska chrześcijanka.

CZYTAJ DALEJ

Prokuratura o sprawie odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24-lata

2023-02-03 11:56

[ TEMATY ]

aborcja

śledztwo

Adobe Stock

Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała PAP Prokuratura Krajowa, dementując informacje medialne, że ofiara miała 14 lat. Sprawca usłyszał w styczniu zarzut, za który grozi mu do 8 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu media donosiły, że 14-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną miała zostać wykorzystana seksualnie przez swojego wujka, w wyniku czego zaszła w ciążę. Sprawa została zgłoszona organom ścigania, a dziewczynka uzyskała zaświadczenie prokuratora o zaistnieniu przesłanki warunkującej dopuszczalność terminacji ciąży. Czternastolatka wraz z ciotką miała podjąć próbę skorzystania z zabiegu aborcji w szpitalach zlokalizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania, co skończyło się jednak niepowodzeniem z uwagi na powołanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia. Dopiero w wyniku pomocy organizacji pozarządowej ofiara skorzystała z zabiegu w jednym z warszawskich szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Nieść radość w chorobie

2023-02-03 20:37

Ewa Melerska

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Przed nami XXXI Światowy Dzień Chorego. Uroczyste obchody tego dnia odbędą się 10 lutego br. Najpierw w katedrze wrocławskiej, a później na auli PWT. O tym, jaki będzie przebieg tego wydarzenia oraz dlaczego warto przyjść, opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W kalendarzu Dzień Chorego przypada 11 lutego, natomiast centralne obchody w archidiecezji wrocławskiej zaplanowane są dzień wcześniej. -Ze względu na placówki opiekujące się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, centralne obchody zostały przeniesione, na piątek - 10 lutego. -podkreśla P. Trawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję