Reklama

Niedziela Legnicka

Relikwie w więzieniu

W Wielki Poniedziałek w diecezji legnickiej księża biskupi odwiedzają osadzonych w Zakładzie Karnym w Zarębie k. Lubania. W tym roku była to jubileuszowa 25. wizyta. Więźniów odwiedził bp Marek Mendyk i przywiózł im niezwykły dar

Niedziela legnicka 17/2019, str. 6

[ TEMATY ]

więzienie

Ks. Piotr Nowosielski

To już 25. wizyta biskupów naszej diecezji w Zakładzie Karnym w Zarębie

To już 25. wizyta biskupów naszej diecezji w Zakładzie Karnym w Zarębie

Wizyta w Zakład Karnym, to okazja do wspólnej modlitwy z osadzonymi za nich samych, a także za ich rodziny i bliskich. Zwyczajowo jest to także okazja do przyjęcia przez nich sakramentu bierzmowania. Podobnie było w tym roku. Do tego sakramentu przystąpiło 9 więźniów, którzy przygotowywali się do niego przez uczestnictwo w katechezach i nabożeństwach – mówi ks. Artur Węgiel, diecezjalny duszpasterz więźniów i pracowników więziennictwa, a zarazem kapelan Zakładu Karnego w Zarębie.

Ksiądz kapelan jest obecny wśród więźniów każdego tygodnia. Odprawia dla nich Msze św., organizuje konferencje, nabożeństwa okolicznościowe, spowiedź, przygotowuje do przyjęcia sakramentów. Tworzą też ewangelizacyjną grupę teatralną. Organizuje osadzonym pielgrzymki, dni skupienia czy rekolekcje, a także wyjazdy wycieczkowe.

Psalm dla więźniów

Reklama

Tym razem na przyjęcie dostojnego gościa osadzeni przygotowali dwie inscenizacje teatralne. To dla nich okazja, aby ukazać swój wkład w przygotowanie do wizyty biskupa, że będzie wśród nich przebywał i się za nich modlił. Zaangażowanie się w taki projekt daje im też nadzieję na lepsze jutro. Pierwsza z inscenizacji mówiła o zagubieniu człowieka, o jego słabości, a druga o zamknięciu się na innego bliźniego.

– Dziękujemy za obecność wśród nas księdza biskupa, który w przededniu Świąt Wielkanocnych pomaga nam przekroczyć pewien próg nadziei. Niech dar Bożej miłości i dar ludzkiej przyjaźni towarzyszy naszym niełatwym dniom. Gorąco się o to modlimy i o tę modlitwę prosimy księdza biskupa – mówili przedstawiciele więźniów, zapraszając do udziału w przygotowanym przedstawieniu teatralno-muzycznym i przekazując na ręce bp. Maka podarunek w postaci obrazu „Ostatnia Wieczerza”, namalowanego przez jednego z więźniów. Bp Mendyk odwdzięczył się w nietypowy sposób. Poprosił jednego z muzykujących więźniów o gitarę, a następnie zagrał i zaśpiewał im utwór, który nazwał: „Psalm dla więźniów

Nie porzucajcie nadziei

– Przybywamy tu jako pasterze Kościoła, aby nieść pocieszenie, pokój, nadzieję czyli to o co dzisiaj tak szczególnie proszą skazani. Myślę, że tej nadziei w dzisiejszym świecie bardzo brakuje. Poza tym udzielany jest im sakrament bierzmowania, a podczas Mszy św. modlimy się wspólnie za siebie: za osadzonych, ich rodziny i wszystkich pracowników Służby Więziennej. Dzisiaj także przekazujemy kaplicy więziennej relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dobrze się dzieje, że pośród więźniów są obecne relikwie świętych, które przypominają, że świętość to codzienne życie, zmaganie się z tym, co niosą trudy życia. Są wśród nich też zagrożenia, ale i przykłady miłości, życzliwości, szacunku do drugiego człowieka – mówił o bp Marek Mendyk.

Spotkania

Reklama

Rzecznik, kpt. Wojciech Dragunowicz, powiedział: – Zakład Karny w Zarębie ma charakter zakładu karnego półotwartego, w którym w większości przebywają recydywiści. W jednostce tej znajduje obecnie zatrudnienie ponad 80 proc. skazanych, na 360 osadzonych, m.in. ze względu na prowadzone prace inwestycyjne przy powstawaniu hali produkcyjnej na terenie Zakładu Karnego.

Wizycie biskupiej, jak zawsze towarzyszyło także spotkanie z dyrekcją i pracownikami Służby Więziennej, oraz z więźniami, m.in., na oddziale szpitalnym.

2019-04-24 09:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nikogo nie przekreśla

Niedziela łódzka 52/2017, str. VIII

[ TEMATY ]

wigilia

więzienie

Archiwum

Wigilia w więzieniu

Wigilia w więzieniu

Więźniowie, którzy być może w swoim życiu nie poznali Boga, mogą Go odnaleźć dzięki posłudze kapelanów. Zaangażowani w duszpasterstwo więzienne, kierując się słowami Jezusa: „Byłem w wiezieniu, a przyszliście do mnie”, głoszą bezwarunkową miłość Boga.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję