Reklama

oko w oko

Wielkanoc trwa!

Tuż po świętach, w czasie oktawy wielkanocnej, o. Lech Dorobczyński OFM – proboszcz kościoła św. Antoniego z Padwy w centrum Warszawy powiedział do młodzieży na późnym nabożeństwie wieczornym: „Niech ręka Boża was broni, żebyście mówili – święta, święta i po świętach. Zmartwychwstanie trwa! Idźcie i zobaczcie, grób jest pusty!”. To jest najważniejsza myśl dla każdego człowieka, bo przecież zmartwychwstały Chrystus, „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana” – jak śpiewamy o świcie w Wielkanoc – nie może być przez nas zapomniany wraz z końcem drugiego dnia świąt. Świadczyłoby to o tym, że tak naprawdę nie pojmujemy sensu Wielkanocy – najważniejszych wydarzeń dla nas, chrześcijan.

Gdy szukam właściwej odpowiedzi i wyjaśnień zasad naszej wiary, by zrozumieć tajemnicę ludzkiego istnienia, powracam zawsze do tekstów, książek, encyklik i homilii największego z rodu Polaków – Jana Pawła II. W kolejnych latach, począwszy od 1979 r., wygłaszał swoje „Urbi et Orbi”, gdy poranne dzwony na Placu św. Piotra obwieszczały radość ze zmartwychwstania Jezusa.

Reklama

„Chrystus zmartwychwstał. On jest kamieniem węgielnym! Już raz próbowano odrzucić Go i pokonać, ze strażą i opieczętowanym kamieniem grobowym. Ale kamień ten został odwalony. Chrystus zmartwychwstał. Nie odrzucajcie Go, wy, którzy budujecie ludzki świat (...) dzisiejszy i jutrzejszy. Którzy budujecie świat kultury i cywilizacji; świat ekonomii i polityki; świat nauki i informacji. Którzy budujecie świat pokoju... lub wojny? (...) świat ładu... lub terroru? Nie odrzucajcie Chrystusa: On jest kamieniem węgielnym!” – tak powiedział Jan Paweł II do zebranych w Rzymie w pierwszą swoją Wielkanoc (6 kwietnia 1980 r.), jako Papież z dalekiego kraju.

Warto i trzeba powracać do Ewangelii wg św. Mateusza, do rozdziału o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, każdy etap – dokładnie, słowo po słowie – przemyśleć, aż do końcowej części, gdy czytamy: „(...) po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: «Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu». Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między żydami, i trwa aż do dnia dzisiejszego” (Mt 28, 12-15).

Tak dalekie i tak bliskie są nam tamte wydarzenia. Zło, intrygi, nienawiść, przekupstwo, marność ludzkich charakterów pozostają niezmienne, ale świadomość tamtych faktów i nauka płynąca z Ewangelii stawiają przed współczesnym człowiekiem wymagania nawracania się, odmiany życia („Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – Mk 1, 15), by na końcu mieć z czym stanąć przed Jezusem, „przed Bogiem – Sędzią sprawiedliwym”. Takie myśli i refleksje przydadzą się nie tylko wierzącym, ale również tym, którzy postawili siebie w miejsce Boga i zapomnieli o sensie Wielkanocy.

2019-04-30 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję