Reklama

Dookoła Polski

2019-05-08 08:12


Niedziela Ogólnopolska 19/2019, str. 11

Sprawa mienia jest zamknięta

To pierwsza i z miejsca twarda deklaracja rządzącego w Polsce PiS na temat roszczeń organizacji międzynarodowych, które chcą odzyskać majątek bezdziedziczny w Polsce. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zapowiedzieli, że nie ma zgody na wypłatę przez Polskę jakichkolwiek odszkodowań. – Pamiętamy o tragicznych losach polskiego narodu w trakcie II wojny światowej, dlatego nie będzie zgody na wypłatę odszkodowań – stwierdził premier Morawiecki. Nawiązał do wystąpienia prezesa Kaczyńskiego podczas pikniku patriotycznego w Pułtusku. Kaczyński mówił m.in., że Polska nie ma żadnych zobowiązań wojennych – zarówno z punktu widzenia prawa, jak i elementarnej moralności i przyzwoitości. – My nie jesteśmy nikomu nic winni. To nam inni są winni odszkodowania – stwierdził.

Obaj politycy: Kaczyński i Morawiecki nie wskazali wprost, że chodzi o bezdziedziczne mienie, którego bezprawne uzyskanie obiecuje organizacjom żydowskim tzw. ustawa 447, przyjęta w ubiegłym roku przez Kongres USA. Wprost do tej sprawy odniósł się wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. – Te roszczenia są bezzasadne, sprawa jest zamknięta pod względem prawnym i moralnym. Ustawa 447 to ustawa innego państwa, niemająca wpływu na porządek prawny w Polsce – podkreślił.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Unia równych państw

Trudno przecenić Deklarację Warszawską podpisaną przez przywódców i reprezentantów krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej po 2003 r., przede wszystkim z naszej części Europy. Podpisano ją na warszawskim Zamku Królewskim w 15. rocznicę wejścia Polski do Unii. W dokumencie podkreślono konieczność uczestniczenia rządów wszystkich państw członkowskich w decyzjach podejmowanych w UE na równym poziomie. Wyrażono także troskę o osiągnięcia Unii oraz o równe traktowanie wszystkich jej członków bez względu na różnice w potencjale ludnościowym czy ekonomicznym. Politycy zaznaczyli, że ważne jest również, aby Unia przeciwstawiała się rosnącemu protekcjonizmowi. „Usunięcie przeszkód blokujących dalszą integrację i stworzenie optymalnych warunków dla współpracy gospodarczej leży w interesie wszystkich państw członkowskich” – uznano.

Reklama

jk

* * *

Mówił za Tuska

Wystąpienie na Uniwersytecie Warszawskim szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska zapowiadano od dawna: miało być przełomowe. Nie było takie, a i tak przyćmił je wcześniejszy antykościelny występ na UW szefa kwartalnika „Liberté!” Leszka Jażdżewskiego. – Polski Kościół zaparł się Ewangelii i Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to pewnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody – powiedział. Odezwały się liczne głosy oburzenia. Stanowisko przedstawił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. – Wypowiedź odbieramy jako przejaw nienawiści i piętnowania ludzi wierzących – ocenił. Do ataków na Kościół odniósł się także prezes PiS Jarosław Kaczyński, wzywając do jego obrony. – Kto podnosi rękę na Kościół, ten podnosi rękę na Polskę – powiedział.

jk

* * *

Taktyka KE

Taktyka Koalicji Europejskiej, polegająca na totalnej wojnie, przynosi tragiczne efekty. Panie Schetyna, proszę zatrzymać to szaleństwo – tak Beata Mazurek, rzeczniczka PiS, skomentowała pobicie działacza tej partii Janusza Jagielskiego. Jagielski został zaatakowany, gdy wkładał gazetki wyborcze kandydata do Parlamentu Europejskiego – szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego do skrzynek pocztowych na jednym z osiedli w Szczecinie. Na miejsce wezwano policję, w szpitalu okazało się, że Jagielski ma m.in. złamany nos. Jak poinformował Brudziński, policja zatrzymała sprawcę pobicia. „Nawet największe polityczne zacietrzewienie nie może usprawiedliwiać agresji i nienawiści wobec kogokolwiek” – napisał na Twitterze.

jk

* * *

Kto na prezydenta

Tego należało się spodziewać – niespodzianki nie ma. 46 proc. Polaków chciałoby, żeby w następnych wyborach kandydatem PiS na prezydenta był urzędujący obecnie Andrzej Duda – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster na próbie 1031 dorosłych Polaków. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zajmują drugie miejsce – mają po 11 proc. wskazań badanych, trzeci jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro – z 5 proc. poparcia.

wd

* * *

Zaśpiewali Prząśniczkę

Trzy tysiące osób zgromadzonych na Małym Rynku w Krakowie wspólnie odśpiewało „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki z opery „Halka”. Wspólne śpiewanie odbyło się w ramach cyklicznej Lekcji Śpiewania – organizowanej od kilkunastu lat – z okazji jubileuszu dwustulecia urodzin wielkiego kompozytora.

jk

Moje dziecko nie chce chodzić do kościoła

2019-07-10 09:40


Niedziela Ogólnopolska 28/2019, str. 10-13

„Nasze dziecko odwróciło się od Pana Boga i od Kościoła”.
Nikt nie zdoła policzyć, w ilu domach z ust rodziców, babć i dziadków da się usłyszeć tę bolesną skargę. Wychowywali swe latorośle, jak umieli, przynieśli do chrztu, przygotowali do I Komunii św., do bierzmowania – i oto nagle słyszą:
„Wypisuję się z Kościoła”, „Jestem niewierzący”, „Jestem dorosły, to moja sprawa, nie wtrącajcie się”.
Do tych deklaracji mogą jeszcze dochodzić agresja wobec Kościoła (czytaj: duchowieństwa), przystępowanie do sekt, życie bez sakramentalnego małżeństwa, związki homoseksualne...

©Cheryl Casey – stock.adobe.com

Joanna Krawczyńska, matka dorosłego syna

Problem się pojawił, gdy syn wyjechał na studia do dużego ośrodka akademickiego. Miałam nadzieję, że ten czas będzie dla niego etapem autentycznego rozwoju, także w wierze. że zaangażuje się w duszpasterstwo akademickie. Polecaliśmy mu z mężem wspólnotę, w której w czasach studenckich się poznaliśmy. W naszej rodzinie był to częsty temat wspomnień z okresu młodości – czasu pieszych pielgrzymek, ŚDM z papieżem Janem Pawłem II. Spodziewaliśmy się, że nasz syn znajdzie dla siebie wspólnotę, a tam... może przyszłą towarzyszkę życia. Tymczasem on nie odnalazł się w duszpasterstwie akademickim z różnych powodów. Próbował też sił w kościelnym wolontariacie, ale bez skutku. Gdy przyjeżdżał do domu, próbowałam go wypytywać, zachęcać, ale dostrzegłam, że te tematy zupełnie go nie interesują. Zaczęłam podejrzewać, że gdy zostaje na miejscu studiów na weekend, to w niedziele nie chodzi do kościoła. Aż któregoś dnia oświadczył, że nie pójdzie z nami w niedzielę na Mszę św., bo „on w Kościele nic dla siebie nie odnajduje i nie ma potrzeby tam chodzić”. Nie mogłam się z tym pogodzić, wciąż pytałam, co się stało – nasz syn, ministrant, lektor, absolwent szkoły katolickiej, odrzuca dziś Kościół. Gdzie popełniliśmy błąd? Może łatwiej by było, gdyby podał jakieś konkretne zarzuty, które można byłoby odeprzeć, podyskutować, wytłumaczyć...

Zaproponowałam, aby porozmawiał z zaprzyjaźnionym z księdzem, wiedziałam, że ma do niego zaufanie. Rozmawiali nawet niejeden raz. Początkowo udało się księdzu nakłonić naszego syna do odbycia spowiedzi. Ale po pewnym czasie wszystko wróciło.

Najpierw problem dusiłam w sobie, nie chciałam o tym mówić głośno. Nie było to trudne, gdyż syn rzadko przyjeżdżał. Zaczęły mnie dręczyć wyrzuty sumienia. Choć nie jest to mój grzech bezpośredni, czułam, że muszę go wyznać na spowiedzi. Spowiednik poradził mi, by synowi przypominać, że się za niego modlimy. Często się zdarza, gdy młodzi ludzie wyjeżdżają na studia, wydaje im się, że cały świat do nich należy. Po studiach, gdy pojawiają się problemy z pracą, z mieszkaniem, wracają i zaczynają szukać pomocy u Pana Boga. Ksiądz radził, by problem po prostu przeczekać i przemodlić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zakopane: marianie zapraszają do zwiedzania kaplicy na Jaszczurówce

2019-07-16 19:06

jg / Zakopane (KAI)

W te wakacje z inicjatywy księży marianów wprowadzono nieodpłatną profesjonalną usługę przewodnicką w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce. Można także w jej podziemiach zobaczyć wystawę twórców lokalnych pt. "Oto drzewo krzyża".

zakopedia.pl

Inicjatorem oprowadzania bezpłatnego po Kaplicy na Jaszczurówce był proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Cyhrli, marianin ks. Grzegorz Belczak. Z oprowadzania można skorzystać codziennie (z wyjątkiem niedziel) w godzinach 9.30 – 14.30.

- Prelekcja dotyczy również historii Jaszczurówki, parku narodowego, budownictwa regionalnego oraz wybitnych postaci związanych w tym miejscem - podkreśla ks. Belczak.

Jednocześnie w okresie wakacyjnym w podziemiach kaplicy będzie czynna codziennie w godzinach 10.00 – 17.00 wystawa z pracami lokalnych artystów. Tym razem tematem wiodącym wystawy, organizowanym po raz 32 jest sentencja "Oto drzewo krzyża". Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wśród twórców wystawiających swoje prace jest m.in. Anna Liscar. Artystka od wielu lat wykonuje dla abp. Marka Jędraszewskiego obrazki, które potem hierarcha rozdaje w czasie spotkań z wiernymi.

Wystawa gromadzi obrazy malowane na szkle, które są jednym z rodzajów sztuki ludowej Podhala. Galeria zrzesza wspólnotę kilkunastu artystów nadal tworzących oraz rodzin artystów już zmarłych. Sztuka malowania na szkle, którą oni się trudnią, zorientowana jest przede wszystkim na tematy związane z religią, choć przejawia różnorodność form i stylów.

Kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce zaprojektował Stanisław Witkiewicz. Rozpoczęto ją budować w 1904 r., a poświęcono w 1907 r. Administracyjnie leży w granicach parafii pw. Miłosierdzia Bożego na zakopiańskiej Cyrhli, prowadzonej przez księży marianów. Stanowi bardzo ważny zabytek stylu zakopiańskiego. Jest bardzo chętnie i licznie odwiedzanym miejscem przez turystów.

Obecnie jest to kościół filialny parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Cyhrli, gdzie posługę duszpasterską sprawują Księża Marianie, a kaplica jest pod ich opieką od 1984 roku. Msze Święte w kaplicy sprawowane są o godzinie 17.00 (dni powszednie), o godzinie 10.00 i 17.00 (niedziele i święta).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem