Reklama

Caritas apostolat wśród osób bezrobotnych (cz. 1)

2019-05-21 13:11

Ks. Paweł Konieczny, Krystyna Trznadel, kierownik CIS Przemyśl
Edycja przemyska 21/2019, str. 8

Ks. Paweł Konieczny
Siedziba Centrum Intergracji Społecznej w Przemyślu

Wśród różnych projektów prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej na rzecz osób potrzebujących warto przyjrzeć się tym podejmowanym wobec bezrobotnych. Jednym z nich są funkcjonujące na terenie naszej archidiecezji Centra Integracji Społecznej (CIS). Działają one w Przemyślu, Tryńczy, Woli Zarczyckiej oraz w Przychojcu

Zapraszamy do zapoznania się z opisem funkcjonowania Centrum Integracji Społecznej w Przemyślu. Placówka ta rozpoczęła swoją działalność od 2013 r., a jej siedziba znajduje się przy ul. Piotra Skargi 6. Podstawowym celem utworzenia instytucji było wyjście naprzeciw potrzebom osób bezrobotnych, szczególnie długotrwale, które z powodu braku wykształcenia, doświadczenia zawodowego, deficytów społecznych doświadczają trudności w znalezieniu i podjęciu zatrudnienia. Program CIS skierowany jest także do bezdomnych, uzależnionych od alkoholu lub narkotyków (najlepiej po terapii odwykowej), osób po pobycie w zakładzie karnym, niepełnosprawnych oraz objętych pomocą i wsparciem ośrodków pomocy społecznej. Uczestnikiem Centrum w Przemyślu może być każdy mieszkaniec Przemyśla i powiatu przemyskiego, który otrzyma skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej, właściwego dla miejsca zamieszkania. Osoby długotrwale bezrobotne do CIS kieruje Powiatowy Urząd Pracy.

Podstawową funkcją podejmowanych w Centrum działań jest przywrócenie osób dotkniętych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym na rynek pracy i do życia społecznego przez proces reintegracji zawodowej i społecznej. Proces ten rozpoczyna się rozmową kwalifikacyjną. Prowadzą ją m.in. pracownik socjalny, który diagnozuje sytuację socjalno-bytową, doradca zawodowy, którego celem jest ustalenie obecnej sytuacji oraz planów zawodowych na przyszłość a także psycholog, który definiuje predyspozycje osobowościowe uczestnika. Po zakwalifikowaniu przez komisję rekrutacyjną, kandydat zostaje przyjęty na okres próbny 1 miesiąca. Dla każdego uczestnika pracownicy CIS opracowują tzw. Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego. Beneficjenci Centrum w okresie próbnym otrzymują świadczenie integracyjne w wysokości 50% zasiłku dla bezrobotnych. Kolejny okres uczestnictwa w zajęciach w CIS może trwać do 11 miesięcy. W tym czasie uczestnik otrzymuje świadczenie integracyjne w wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z ustalonymi zasadami kierownik Centrum może przyznać uczestnikowi zajęć motywacyjną premię integracyjną, doceniając aktywną postawę i postępy w reintegracji. W uzasadnionych przypadkach kierownik Centrum może także przedłużyć okres uczestnictwa w zajęciach o kolejne 6 miesięcy. Łączny czas korzystania z pomocy CIS może wynosić 18 miesięcy.

Reklama

Obecnie z pomocy Centrum w Przemyślu korzysta około 180 osób. Pracują oni w ośmiu warsztatach: gastronomiczny, remontowo-budowlany, ogrodniczo-porządkowy, rękodzieła-pamiątkarstwa-krawiectwa, administracyjno-biurowy, gospodarczo-porządkowy, handlowy oraz okien nietypowych. Uczestnicy pracują w warsztatach od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00. W tym czasie uczestnicy warsztatów wykonują zadania zlecone przez instruktorów oraz pod ich baczną opieką.

Tagi:
Caritas

Reklama

Ks. Iżycki: Wakacyjna Akcja Caritas trwa cały rok

2019-06-24 13:39

Caritas Polska, lk / Warszawa (KAI)

Wakacyjna Akcja Caritas jest tak naprawdę prowadzona przez cały rok – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – To jedna z najstarszych akcji, którą dofinansowują środki z Wigilijnej Świecy Caritas. Dzięki wsparciu naszych darczyńców możemy wysłać tysiące dzieci do pięknych miejsc w naszym kraju.

congerdesign/pixabay.com

Wakacje to czas wypoczynku, żywego kontaktu z przyrodą, ale i zdobywania nowych umiejętności. Nie wszystkie dzieci mają jednak możliwość aktywnego spędzenia tego czasu i oderwania się choć na moment od swojego domu rodzinnego czy środowiska lokalnego.

Około 25 tys. dzieci polskich i ponad 1800 dzieci polonijnych z terenów Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji wyjeżdża w tym roku na letni wypoczynek z Caritas. Akcja finansowana jest ze środków pochodzących z rozprowadzania Wigilijnej Świecy Caritas w okresie przedświątecznym.

Wakacyjna Akcja Caritas jest jedną z największych inicjatyw prowadzonych w okresie letnim i jedną z najstarszych prowadzonych przez Caritas w Polsce. Jest przeznaczona dla dzieci z rodzin, których nie stać na pełnopłatny wyjazd na wakacje. Umożliwia tysiącom dzieci spędzenie letnich miesięcy poza domem - w górach, na Mazurach lub nad morzem.

W akcję włączają się wszystkie diecezjalne Zespoły Caritas. Na kolonie, półkolonie i wycieczki wyjeżdżają dzieci, podopieczni świetlic parafialnych i socjoterapeutycznych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”.

Zgłoszenia dzieci odbywają się przez parafie lub diecezje. Wakacje z Caritas dzieci spędzają od ponad 20 lat, a głównym źródłem finansowania są dochody z dystrybucji świecy Caritas, symbolu wigilijnego stołu w Polsce.

Projekt w części współfinansuje Senat RP. Wypoczynek umożliwiają także darowizny indywidualnych ofiarodawców oraz dochód z dystrybucji wigilijnej świecy Caritas.

Aby wesprzeć organizację kolonii Caritas można wysłać SMS o treści WAKACJE pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) lub dokonać wpłaty na konto CARITAS POLSKA z dopiskiem „Wakacyjna Akcja Caritas”:

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526

Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wakacje u kamedułek? – W ciszy Boga łatwiej znaleźć

2019-06-25 17:31

maj / Złoczew (KAI)

- Bóg jest wszędzie ale w ciszy i spokoju łatwiej Go znaleźć – mówi KAI matka Weronika Sowulewska, przeorysza klasztoru mniszek kamedułek w Złoczewie. Przy klasztorze działa Dom Gościnny o nazwie „Pustelnia św. Romualda”. W niektórych okresach siostry starają się nawet ograniczać liczbę gości. Chętni są zawsze.

Archiwum Sióstr Kamedułek

„Chcemy, w duchu benedyktyńskiej gościnności zalecanej nam w Regule, by także i inni mogli zaczerpnąć jak najwięcej z naszego kamedulskiego życia i nacieszyć się jego owocami w takiej mierze, w jakiej mogą być dla nich dostępne, by mogli zakosztować świętej ciszy i błogosławionej samotności otwierającej na Boga” – piszą siostry o idei Domu Gościnnego.

Przeznaczony jest on maksymalnie dla 30 osób. Mogą przyjechać zorganizowane grupy, z własnym programem rekolekcyjnym, jak Neokatechumenat, czy Domowy Kościół a także indywidualne osoby. Siostry pozostają za klauzurą, nie organizują rekolekcji. Można jednak uczestniczyć w codziennej Eucharystii celebrowanej w klasztornym kościele a także w zakonnej liturgii godzin, słyszalnej w kościele „przez kratę”. Siostry udostępniają księgi liturgiczne a także w pewnym stopniu zasoby klasztornej biblioteki. Goście mogą też porozmawiać z siostrami do tego wydelegowanymi i jeśli chcą włączyć się w prostą pracę na świeżym powietrzu.

Centralnym miejscem „Pustelni św. Romualda” jest kaplica, w której można spędzać dowolną ilość czasu w ciągu dnia i nocy.

Jak podkreśla matka Sowulewska chętnych do takiej formy spędzenia czasu nie brakuje. Siostry w pewnych okresach starają się nieco ograniczyć ich liczbę, by zachować kontemplacyjny charakter swego domu. Są osoby, które przyjeżdżają regularnie. W czasie wakacji gości jest z reguły więcej.

- Ludzie szukają duchowych wartości, skupienia, odejścia od gwaru , hałasu, pobycia w samotności. Potrzebują lektury duchowej, rozmowy z siostrami do tego wyznaczonymi. Szukają Boga. On jest oczywiście wszędzie ale w ciszy i w spokoju łatwiej Go znaleźć – mówi matka Sowulewska. Jak podkreśla, to miejsce sprzyja oderwaniu od wszechobecnego szumu informacyjnego. – Jeśli ktoś chce wejść w ciszę, tu ma taką możliwość – stwierdza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: świeccy zapraszają na modlitwę za zranionych przez księży

2019-06-25 19:25

dg / Kraków (KAI)

W niedzielę 30 czerwca o godz. 19:00 w kościele św. Idziego w Krakowie odbędzie się modlitwa za „zranionych w Kościele” – za osoby dotknięte przemocą seksualną w Kościele katolickim. W trakcie spotkania zebrani wysłuchają świadectw ludzi, którzy doświadczyli molestowania seksualnego ze strony księży.

Alex Motrenko/fotolia.com

Po nabożeństwie odbędzie się spotkanie z przedstawicielami inicjatywy „Zranieni w Kościele” (telefonu zaufania i środowiska wsparcia dla osób poszkodowanych) oraz Centrum Ochrony Dziecka (jednostki zajmującej się edukacją i prewencją w tematyce związanej z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich). Będzie istniała możliwość finansowego wsparcia „Zranionych w Kościele”.

Nabożeństwo odbędzie się po Mszy św. o godz. 18:00. Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby poruszone sytuacją bliźnich, którzy doznali krzywdy ze strony Kościoła.

- Często otrzymujemy pytanie, czy organizujemy wydarzenie, które powinien zorganizować "Kościół", czyli biskupi i księża. My, świeccy, też jesteśmy Kościołem i śmiało można mówić, że "Kościół" to wydarzenie organizuje. Po prostu pragniemy zrobić coś na rzecz osób zranionych - mówi Karol Wilczyński, jeden z organizatorów spotkania.

Maria Pajor ze Wspólnoty Helena (zajmującej się osobami w kryzysie bezdomności) wskazuje na chęć wsparcia zranionych: "Zależy mi na tym, aby te osoby wiedziały, że nie są same. Jako członek Kościoła katolickiego czuję się za nich odpowiedzialna i wierzę w to, że modlitwa pomoże uleczyć ich z ran, które zostały im zadane, oraz przyniesie nadzieję niosącą życie. O to będę się modlić podczas niedzielnej modlitwy za zranionych w Kościele katolickim".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem