Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

100-lecie parafii w Tereszpolu

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Tereszpolu obchodziła jubileusz 100-lecia. Na uroczystości złożyły się także dożynki parafialne, wizytacja kanoniczna, poświęcenie sztandaru Rodzin Serca Jezusowego i sakrament bierzmowania

Niedziela zamojsko-lubaczowska 37/2019, str. 4

[ TEMATY ]

jubileusz

Joanna Ferens

Bp Marian Rojek przyjmuje dar od dzieci z koła misyjnego

Bp Marian Rojek przyjmuje dar od dzieci z koła misyjnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedstawiciele wspólnoty parafialnej w Tereszpolu, dzieci, młodzież oraz rodzice kandydatów do bierzmowania powitali pasterza naszej diecezji bp. Mariana Rojka, a następnie ks. proboszcz Antoni Gębala złożył mu sprawozdanie z ostatnich lat działalności parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

W homilii podczas uroczystej jubileuszowej Eucharystii bp Marian Rojek podkreślał, iż to, co najbardziej potrzebne jest we wspólnocie parafialnej to Słowo Boże, prawda i jedność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Pragniemy, byśmy tak zwyczajnie, na co dzień coraz bardziej czuli się i byli wspólnotą w tej parafii, jak bracia i siostry w jednym domu. Czy to możliwe, byśmy żyli duchem braterstwa i duchem jedności? Tyle różnych pragnień w naszych sercach. Jesteśmy spragnieni właśnie takiego normalnego ducha wspólnoty. Przez sto lat ludzie przychodzili tu, do tego kościoła jako wspólnota parafialna, by te słowa prawdy usłyszeć tutaj, bo stróżem tych słów prawdy jest Duch Święty – mówił ks. Antoni Gębala.

Proboszcz dziękował Biskupowi za wizytę, słowo Boże i posługę pasterską. – Dziękujemy Panu Bogu, że możemy przeżywać te piękne uroczystości jubileuszowe z udziałem Księdza Biskupa, któremu bardzo gorąco za tę obecność dziękuję, a także za odwiedzenie naszej kaplicy w Lipowcu, za słowo Boże do nas skierowane, za modlitwę i błogosławieństwo rolniczego trudu oraz udzielenie sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Życzę Księdzu Biskupowi wielu łask Ducha Świętego tak potrzebnych w służbie ludowi Bożemu, szczególnie w naszej diecezji. Bóg zapłać za wszelkie dobro – podkreślił.

Na zakończenie uroczystości bp Marian Rojek zwrócił się bezpośrednio do bierzmowanych. – Wy jesteście młodzi, macie zaledwie po kilkanaście lat. Czy macie świadomość, co to znaczy sto lat? Czy rozmawialiście kiedyś z człowiekiem, który ma sto lat? Dlatego zobaczcie, iż oto dla tej parafii rozpoczyna się następna setka, a wy macie bierzmowanie w takim szczególnym momencie. A teraz dzieło, misja i zadanie – to wszystko jest powierzone w wasze młode ręce, gdyż to właśnie wy wchodzicie w kolejne sto lat istnienia i działania tej parafii. Dobrze to wszystko weźcie ze sobą, przyjmijcie te dary Ducha Świętego, pięknie owocujcie, abyście dalej przekazywali tak wspaniałą parafię, jaką otrzymaliśmy od naszych poprzedników – podkreślił Pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Reklama

Przede wszystkim świętość

Bp Marian Rojek w rozmowie tłumaczył, iż jubileusz 100-lecia to niezwykle ważny moment w życiu wspólnoty parafialnej. – Ten jubileusz dla każdej parafii, która przeżywa swoje stulecie, przede wszystkim pobudza świadomość tego, że my właściwie jesteśmy tylko fragmentem tej Bożej Opatrzności i w tym wymiarze historii. Dziś wkładamy swój osobisty wkład naszej świętości, pracy, talentu, umiejętności i charyzmatów, i potem przekazujemy to wszystko dalej, a sami odchodzimy tutaj, w to miejsce, przy którym na koniec dzisiejszej uroczystości się modliliśmy. I właśnie cmentarz nam o tym dokładnie mówi, że my tego nie zabierzemy, przekazujemy to innym, a zabieramy tylko owoce dobra i świętości ze sobą na tamtą stronę. Taka rocznica stu lat mówi nam o tym, że wchodzimy w to, co otrzymaliśmy i mamy przekazać ten dar jeszcze bardziej upiększony, umocniony i ugruntowany naszą osobistą świętością i darem naszej osoby – podkreślił Ksiądz Biskup. Dodał, że na kolejne 100 lat życzy parafii w Tereszpolu przede wszystkim świętości. – My wiemy, że każdy człowiek jest istotą słabą, ułomną, zostaliśmy dotknięci grzechem pierworodnym. Dlatego potrzebujemy tej wspólnoty i mamy tu ten charakterystyczny wymiar krzyża. W tej wspólnocie łączymy się z Chrystusem, odnosimy się do Chrystusa, czerpiemy Jego łaski i świętości, słuchamy Jego Słowa i karmimy się Jego Ciałem. Ta nasza wspólnota wertykalna ma nam pomóc budować wspólnotę horyzontalną, czyli w rodzinie, wśród sąsiadów, znajomych, a potem w parafii, gdyż to w tych miejscach żyjemy, uczymy się, pracujemy i to są wspólnoty nam dane i zadane do tego, abyśmy realizując w nich swoje powołanie innych uświęcali. A więc najpiękniejszym darem jest świętość. Pan Jezus dał nam w Kościele wszystkie potrzebne do niej środki, a dziś Duch Święty nam o niej przypomniał – podkreślił bp Marian Rojek.

Reklama

Radość spotkania

Możemy się spotkać, wspólnie cieszyć i radować ze swojej obecności – mówiła przedstawicielka rady parafialnej Aniela Kurzyńska. – Dzisiejszy dzień jest dla mnie wielkim wydarzeniem. Wiadomo, że to tu jest kolebka i ojczyzna naszej społeczności, wszyscy jesteśmy do tego miejsca przywiązani. Tu jest nasza ziemia, dzieci, rodziny i pradziadowie na cmentarzu, o który dbamy. To nas tak wszystko pięknie jednoczy, a dzisiejszy dzień jest tego uwieńczeniem – wskazała pani Aniela.

Po udzieleniu 62 osobom sakramentu bierzmowania, Biskup poświęcił wieńce i chleby dożynkowe, a także nowy sztandar wspólnoty Rodzin Serca Jezusowego. Po błogosławieństwie wszyscy udali się na cmentarz parafialny, gdzie modlono się przy grobie byłego proboszcza parafii, ks. kan. Mackiewicza. Świętowanie zakończyło się spotkaniem przy wspólnym stole, przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich i mieszkańców Tereszpola.

U źródeł historii

Początki parafii w Tereszpolu sięgają XVII wieku, kiedy istniała tutaj parafia unicka należąca do unickiej diecezji chełmskiej (dekanat Szczebrzeszyn). Parafia unicka została skasowana w 1874 r., a na jej miejsce utworzono parafię prawosławną, która istniała do 1915 r. Dopiero w 1918 r. ks. Antoni Kotyłła z polecenia biskupa lubelskiego Mariana Leona Fulmana zorganizował tutaj parafię rzymskokatolicką. Parafia została erygowana 10 lutego 1919 r. i obecnie wchodzi w skład dekanatu Józefów. Podczas II wojny światowej w akcjach pacyfikacyjnych, w więzieniach i obozach koncentracyjnych zginęło ponad 300 parafian, a niespełna 150 zginęło podczas pacyfikacji miejscowości Sochy, która została doszczętnie spalona. Pierwszy kościół został wybudowany w okresie unickim, wznosił się na wzgórzu zwanym „cerkwiskiem” i nosił tytuł Matki Bożej Protekcji, zaś obecnie na tym miejscu znajduje się krzyż dębowy, poświęcony przez bp. Jana Śrutwę w 2003 r. Kościół drewniany istniał do 1851 r., i wówczas wybudowano nowy, obecny. Po I wojnie światowej otrzymał wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej, a z inicjatywy ks. Feliksa Gąski był gruntownie przebudowany i rozbudowany (1952-57). Do parafii należy również Wzgórze Polak, gdzie znajduje się mogiła zbiorowa powstańców styczniowych z 3 września 1863 r., kiedy to oddział gen. Borelowskiego zadał klęskę Rosjanom. 5 września 1999 r., w 136. rocznicę bitwy powstał tam pomnik.

Do parafii należy ok. 3400 wiernych; w jej skład wchodzą: Bukownica, Lipowiec (gdzie znajduje się kościół filialny pw. Miłosierdzia Bożego), Panasówka, Szozdy, Tereszpol Kukiełki (część), Tereszpol Zygmunty i Tereszpol Zaorenda.

2019-09-10 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W służbie „Deo et Patriae”

Niedziela lubelska 2/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

Agnieszka M. Kowalczyk

Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył kard. Kurt Koch

Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył
kard. Kurt Koch

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny społeczność akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II obchodziła jubileusz 96-lecia istnienia swojej Alma Mater

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. sprawowana pod przewodnictwem kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Ksiądz Kardynał, odnosząc się do Adwentu, w homilii zwrócił uwagę, że wypełniony nadzieją czas oczekiwania we współczesnym świecie nosi raczej znamiona „antyadwentu”. Za papieżem Benedyktem XVI powtórzył, że winny temu jest grzech pierworodny, który przypomina „kroplę trucizny w człowieku”. Papież mówił w tym kontekście o zanieczyszczonej rzece, która zatruła historię człowieka i całej ludzkości; co więcej, dzieje się tak do dziś. – Kropla ta została szczególnie wsączona w relację między człowiekiem a Bogiem. Zatruwa ona również relacje między ludźmi – mówił kard. Koch. Kaznodzieja wskazał na Maryję jako Tę, z którą „pojawia się nowy człowiek, odtruty z grzechu pierworodnego, oczyszczony w swoich relacjach”. Matka Jezusa staje się także prototypem Kościoła, a ten odnajduje w Niej swoją pełną realizację. Ksiądz Kardynał podkreślał, że Kościół jest tym samym i maryjny, i apostolski. Takie ujęcie staje się wyzwaniem do tego, by nieść pozostałym ludziom czystą, krystaliczną wodę. To zadanie ma być szczególną misją Kościoła, „który nie może pływać po brudnych rzekach, ale ma pływać po odtrutych rzekach łaski”.

CZYTAJ DALEJ

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję