Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wielki odpust u Pani Rzeszowa

Niedziela rzeszowska 38/2019, str. 1, 8

[ TEMATY ]

odpust

O. Kajetan Kowalski OFMBern.

Tegoroczne uroczystości odpustowe przeżywamy w roku dwudziestolecia ogłoszenia Matki Bożej Rzeszowskiej Patronką Miasta Rzeszowa. 15 sierpnia ówczesny biskup rzeszowski Kazimierz Górny uroczyście ogłosił dekret nadający Cudownej Figurze Matki Bożej w kościele Ojców Bernardynów tytuł Patronki Miasta Rzeszowa. W tym roku świętowaniu odpustu towarzyszy hasło: „Maryjo, dopomóż nam zagospodarować naszą wolność”. Odpust jest wielki, bo świętowanie rozpoczęło się 7 września Nieszporami Maryjnymi i uroczystą Mszą św., a zakończyło 12 września w uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej – Patronki Miasta.

Niedziela – Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Był to dzień dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa o. Metodego Kornackiego, który jako kustosz podejmował z władzami diecezji i miasta starania o Patronat Matki Bożej. O. Metody w Rzeszowie służył swoim kapłaństwem przez 16 lat. W sercach i pamięci wielu zapisał się jako ciepły i serdeczny człowiek, dostrzegający ludzi potrzebujących. Kazanie wygłosił o. Andrzej Derdziuk. Przybliżył wiernym służbę Ojca Jubilata, ale także ukazał osobę Jacka Krawczyka (1966-1991), młodego świeckiego katolika z Palikówki k. Rzeszowa. Jacek był związany z sanktuarium Pani Rzeszowa przez służbę ministrancką, następnie przez ruch oazowy i Klub Odrodzenie, do którego należał wówczas, gdy o. Metody pracował w Rzeszowie. Podejmowane są starania o wyniesienie Jacka do chwały błogosławionych.

Świętowanie w pierwszym dniu uświetnił koncert: „Muzyka Moniuszki w ogrodach Bernardyńskich” w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Wystąpili m.in. ks. prof. Paweł Sobierajski – prowadzenie i śpiew, Justyna Wieruszewska-Biniek, Aneta Nurcek, Piotr Kalina, Jakub Szmidt.

Poniedziałek był dniem modlitwy i spotkania z Panią Rzeszowa uczniów szkół podstawowych naszego miasta. Uroczystej Mszy św. przewodniczył w południe ks. Mariusz Siódmak, dyrektor Szkoły Pijarów. Na Mszy św. wieczornej, sprawowanej przez bp. Edwarda Białogłowskiego zgromadzili się kandydaci do bierzmowania. Uroczyste spotkanie liturgiczne zakończyło czuwanie modlitewne.

Reklama

We wtorek pielgrzymowali do Pani Rzeszowa uczniowie szkół ponadpodstawowych. Liturgii przewodniczył ks. dr Grzegorz Wójcik, z oprawą liturgiczną przygotowaną przez młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Zaś liturgia w godzinach wieczornych była czasem modlitwy Grup Apostolskich, Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w diecezji. Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Podkreślił wartość powołania każdego człowieka przede wszystkim do zbawienia, a następnie powołanie do uświęcenia rzeczywistości ziemskiej otaczającego nas świata. To właśnie jest powołanie realizowane w ramach poszczególnych wspólnot.

Środa była dniem modlitwy ludzi chorych i starszych. Liturgii w południe przewodniczył bp Kazimierz Górny. Spotkanie było ubogacone błogosławieństwem lurdzkim oraz udzieleniem sakramentu chorych. Na liturgię wieczorną pielgrzymowali do Pani Rzeszowa członkowie Kół Żywego Różańca. Modlitwie przewodniczył bp Leszek Leszkowicz z Tarnowa. Zachęcił, by sobie stawiać pytanie: czy ukazujemy ludziom Boga, czy przekazujemy wiarę? W uroczystość Pani Rzeszowa kazania głosił ks. dr hab. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Rzeszowskiej. Wieczornej uroczystej Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Podkreślił istotę i rolę rodziny w życiu ludzkim. Zachęcił do zawierzenia Rodzin Matce Bożej, co zostało dokonane na zakończenie Mszy św. Ten dzień jest tradycyjnie dniem pielgrzymki rodzin, służb mundurowych i władz do Pani Rzeszowa.

Po zakończonej Mszy św. wierni mogli przeżyć spotkanie ze św. Franciszkiem z Asyżu przez musical „Forza venite gente”. Nad całością uroczystości czuwał niestrudzony o. Rafał Klimas, kustosz Sanktuarium.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ciepło wiary

W niedzielę 6 października, w przededniu liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej wierni z parafii św. Jana Chrzciciela w Kazimierzu n. Nerem świętowali uroczystość odpustu. Mszę św. w intencji całej wspólnoty parafialnej sprawował ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” przy współudziale ks. prał. Waldemara Kulbata, redaktora odpowiedzialnego za „Niedzielę Łódzką” i ks. dr. Jacka Molki, zastępcy redaktora naczelnego „Niedzieli”.

CZYTAJ DALEJ

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego

2022-12-07 10:53

[ TEMATY ]

Jacek Kurski

Youtube.com

Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego - wynika ze środowego komunikatu NBP. Informacje te potwierdził Kurski; napisał, że podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera.

"W grudniu br. Pan Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie" - poinformował bank centralny na swojej stronie internetowej. Obok Polski i Szwajcarii w skład szwajcarsko-polskiej konstytuanty wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

CZYTAJ DALEJ

Jak nie zgubić się w lesie?

2022-12-07 12:44

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do obejrzenia kolejnego filmu o naszych pięknych, polskich lasach. Tym razem poradnik - jak nie zgubić się w lesie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję