Reklama

Polityka

Bilans czterech lat rządu

Wybory parlamentarne w 2015 r. były wielkim sukcesem Zjednoczonej Prawicy. Żadna formacja w historii III RP nie miała takiej władzy. Po czterech latach przyszedł czas na podsumowanie

Gdy kandydat na prezydenta Andrzej Duda i później Beata Szydło mówili o programie „Rodzina 500+”, niewielu te obietnice brało na serio. Praktycznie wszyscy ekonomiści przekonywali, że nie uda się zrealizować planów polityki prorodzinnej, bo w budżecie nie ma pieniędzy. – Jeśli Prawo i Sprawiedliwość zrealizuje swoje obietnice, to już 2016 r. stanie się rokiem problemów budżetowych – powiedział w 2015 r. prof. Leszek Balcerowicz. W podobnym tonie wypowiadał się także były wicepremier i minister finansów. – Na te obietnice Prawa i Sprawiedliwości pieniędzy nie ma i w ciągu czterech najbliższych lat nie będzie. Jeśli PiS je zrealizuje, to doprowadzi do katastrofy – podkreślał Jacek Rostowski.

Bankomat dla przestępców

Obietnice zostały zrealizowane, a gospodarka świetnie się rozwija. Bez wątpienia największym sukcesem czteroletnich rządów PiS są wyniki ekonomiczne. Nikomu od 1989 r. nie udała się sztuka wprowadzenia spektakularnych programów społecznych i prorodzinnych, przy jednoczesnym zwiększaniu wpływów do budżetu. Po czterech latach upadł mit nieomylności liberalnych ekonomistów, którzy nadawali ton polskiej polityce przez 25 lat III RP. Wirtualny świat ekonomii Leszka Balcerowicza przestał istnieć.

Programów prospołecznych, prorodzinnych i prorozwojowych nie udałoby się wprowadzić, gdyby rząd nie miał planu gruntownej naprawy państwa. Nie tylko została ujawniona skala kradzieży z budżetu państwa, ale wprowadzono mechanizmy kontroli, które skutecznie zablokowały działalność mafii VAT i paliwowych. Nie znamy tylko odpowiedzi na pytanie: Dlaczego przez tyle lat nikt nie zajmował się tą przestępczością, która rozwijała się na oczach polityków i urzędników? Rządy PO-PSL zamiast pozszywać dziurawy worek budżetu państwa, zaczęły podnosić podatki. – Pieniądze wyciekały od wielu lat, i to coraz bardziej. Od przejęcia władzy przez Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe wyciek zwiększył się z 20 do 80 mld zł – mówi w wywiadzie dla „Niedzieli” min. Marian Banaś, twórca Krajowej Administracji Skarbowej, a obecnie prezes NIK.

Reklama

Efekty są imponujące, bo między rokiem 2015 a 2018 wpływy do budżetu zwiększyły się o 100 mld zł. Mimo wielu kosztownych programów społecznych i rozwojowych rok 2020 ma być pierwszym w historii, gdy zyski i wydatki Rzeczypospolitej Polskiej będą takie same. – Budżet państwa polskiego nie jest już bankomatem dla przestępców podatkowych – powiedział podczas specjalnej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Najniższe bezrobocie w historii

Wielu zwykłych Polaków nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo byliśmy okradani. Z budżetu wykradana była praktycznie co czwarta złotówka. Obecnie bardzo drogi program „Rodzina 500+” szacowany jest na ok. 40 mld zł, a wszystkie wydatki społeczne w przyszłorocznym budżecie wyniosą 66 mld zł. Ale to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie przywrócono elementarnej uczciwości w polskiej gospodarce. Uszczelnienie systemu podatkowego automatycznie oznacza wzrost dochodów uczciwych przedsiębiorców, którzy zaczęli odprowadzać wyższe podatki. Doskonale widać to w spółkach Skarbu Państwa, a zwłaszcza w sektorze naftowym, który skorzystał na wyeliminowaniu z rynku mafii paliwowej. Przez osiem lat rządów PO-PSL zysk Orlenu to 2,9 mld zł, a 3,5 roku rządów PiS przyniosło zysk 21 mld zł.

Pieniądze przeznaczone na programy społeczne i prorodzinne napędzają popyt i częściowo wracają do budżetu w postaci podatków. Polska gospodarka odnotowuje jeden z najwyższych wzrostów w UE, bo przed nami jest tylko maleńka Malta. Sukcesem bez wątpienia jest także rekordowo niskie w historii III RP bezrobocie, co spowodowało, że Polacy coraz chętniej wracają z takich krajów jak Wielka Brytania. Obecnie sześć razy więcej osób przeprowadza się do Polski, niż wyjeżdża do Anglii.

Reklama

Lepsza kondycja budżetowa pozwoliła także na wprowadzenie wielu instrumentów prorozwojowych dla firm, ze szczególnym uwzględnieniem mniejszych i średnich miast. Pojawiły się inwestycje kolejowe i drogowe nie tylko między miejskimi metropoliami, ale także na prowincjach, zwłaszcza we wschodniej Polsce. Wyprowadzono z zapaści spółkę kolejową Przewozy Regionalne, a ostatnio wprowadzono program przywracania połączeń PKS. – PiS po prostu pamięta o Polsce lokalnej. Tam też żyją ludzie, a poprzednie rządy o nich zapomniały – mówi Anna Gembicka, wiceminister Inwestycji i Rozwoju. – Coraz więcej Polaków przekonuje się do polityki PiS, bo gołym okiem widać, że lepiej zarządzamy naszym państwem i naszą gospodarką.

Trudności i kłopoty

Mimo dużych sukcesów gospodarczych i ekonomicznych nie wszędzie widać znaczącą poprawę. Największą bolączką naszego społeczeństwa jest przedłużający się kryzys w służbie zdrowia, której żadna ekipa rządząca nie zdołała wyleczyć. Trudno też mówić o sukcesie sztandarowego programu „Mieszkanie+”, który miał nie tylko zapewnić dach nad głową polskim rodzinom, ale także uregulować ceny na rynku nieruchomości, bo w porównaniu z zarobkami mieszkania w Polsce należą do najdroższych w Europie. Ich ceny staną się przystępne dopiero wtedy, gdy pojawi się na rynku duża liczba tanich mieszkań z programu „Mieszkanie+”, także w dużych miastach.

Polityka zagraniczna w trakcie 4-letnich rządów również napotkała wiele problemów. Głośny był historyczny spór z Izraelem i organizacjami żydowskimi, który udało się zażegnać dopiero ostrą reakcją premiera i prezydenta. Dyskusja była trudna, bo władze musiały balansować między Tel Awiwem a Waszyngtonem, a na szali było nasze bezpieczeństwo narodowe i zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce.

O wiele trudniejsze były relacje Polski z Brukselą. Pierwszą osią sporu był Trybunał Konstytucyjny – konflikt przeszedł w spór o reformę wymiaru sprawiedliwości. W pierwszych miesiącach rządu Beaty Szydło spór z trybunałem przypominał trochę walkę metodą prób i błędów. Brak komunikacji ze społeczeństwem sprawił, że już pod koniec 2015 r. pojawiły się silne emocje i pierwsze protesty na ulicach. Z perspektywy czasu widać, że cała reforma, albo inaczej – walka z przywilejami trzeciego filaru władzy w Polsce, nie była dobrze przygotowana, a opierała się na politycznej improwizacji i nocnych głosowaniach w Sejmie.

Błędy i zaniedbania

Katolicka opinia społeczna może być zadowolona, że od 2020 r. wszystkie niedziele będą już wolne od handlu. Co ciekawe, wbrew liberalnej opinii publicznej, zakaz ten nie spowodował lawiny bezrobocia ani spowolnienia gospodarczego.

Kwestie wartości i obrony tożsamości chrześcijańskiej Polaków są odmieniane przez polityków partii rządzącej przez wszystkie przypadki. Premier Morawiecki mówił nawet o rechrystianizacji Europy. Odniesień do chrześcijaństwa jest wiele w programie PiS i podczas wszystkich konwencji wyborczych. – W swoim przekazie PiS stawia na tradycję, na kultywowanie, wzmacnianie i rozwijanie tożsamości narodowej Polaków. Jest nacisk na rolę i znaczenie rodziny w tradycyjnym tego słowa rozumieniu, na wyeliminowanie jakichkolwiek eksperymentów w tym względzie, proponowanych przez tzw. progresywistów. Po pierwsze – równość, po drugie – rodzina i po trzecie – chrześcijaństwo. To wizja Polski sprawiedliwej, socjalnej i solidarnej – podkreślił politolog prof. Kazimierz Kik.

Niestety, o wiele trudniej partii rządzącej wychodzi realizacja tych słów. O ile pod naporem konserwatywnej opinii publicznej rozpoczęto pewne działania w obronie rodziny przed ideologia LGBT, to ciągle wiszą nad Polską ciemne chmury genderowej Konwencji Stambulskiej. Jeszcze gorzej jest w sprawie ochrony życia. W tej kadencji Polacy przynieśli do Sejmu w sumie 1,4 mln podpisów z postulatem ograniczenia aborcji. Jeden projekt został wyrzucony do kosza, a drugi – zamrożony w specjalnej podkomisji, która od 1,5 roku nie zebrała się ani razu.

Wielu posłów PiS buntuje się i nie zgadza z centralą PiS, by nienarodzone dzieci były dalej zabijane w polskich szpitalach. Ponad 100 z nich złożyło wniosek do TK o stwierdzenie niekonstytucyjności aborcji eugenicznej. Niestety, nominowana przez PiS prezes TK Julia Przyłębska blokuje jego rozpatrywanie od 2 lat. Trybunał działa więc tak samo politycznie jak sejmowa zamrażarka. A przecież premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński po odrzuceniu projektu „Stop aborcji” w 2016 r. jednoznacznie obiecywali, że zmienią prawo zezwalające na zabijanie dzieci podejrzanych o chorobę i niepełnosprawność.

Sukces wyborczy?

Wróćmy do początków rządu premier Szydło i Morawieckiego. Preludium do sukcesu wyborczego PiS były wybory prezydenckie wiosną 2015 r. Wygranej prezydenta Andrzeja Dudy nie spodziewali się nawet najbardziej zagorzali zwolennicy PiS, ale ten fakt otworzył drogę do zwycięstwa na jesieni i uformowania samodzielnych rządów.

Obecne wybory parlamentarne pod pewnymi względami mogą być podobne, bo PiS ciągle jest na fali wznoszącej się po zwycięstwie w wyborach do europarlamentu. Pomimo wielkiej konsolidacji opozycji, to politycy z partii rządzącej uzyskali najlepszy wynik demokratyczny w historii zarówno III, jak i II RP. Czy uda się powtórzyć ten sukces – sprawdzimy już 13 października.

2019-09-25 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej

2020-07-27 17:32

[ TEMATY ]

polityka

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej - poinformował szef tego resortu Zbigniew Ziobro.

Wniosek w tej sprawie został przekazany do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które posiada kompetencje do przygotowania wniosku o wypowiedzenie spornej umowy. Złożenie wniosku wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej nazywanej stambulską Ziobro zapowiedział w sobotę.

"Dzisiaj złożyłem formalny wniosek do minister rodziny, pracy i polityki społecznej - której to resort jest kompetentny do zainicjowania formalnego procesu związanego z wypowiedzeniem tej konwencji - o podjęcie działań w tym względzie" - poinformował minister sprawiedliwości podczas poniedziałkowej konferencji. Jak podkreślił, jest to pismo oficjalne, formalne złożone przez niego jako ministra sprawiedliwości.

Ziobro uzasadniając tę decyzję, argumentował, że w konwencji znajdują się zapisy "o charakterze ideologicznym", z którymi jego resort się nie zgadza. Zdaniem ministra sprawiedliwości w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r.

Nie wszystkie kraje UE ratyfikowały konwencję. Nie zrobiły tego: Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowacja oraz nienależąca już do wspólnoty Wielka Brytania, a także Ukraina, Mołdawia i Armenia. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski, Natalia Kamińska, Marcin Jabłoński

mm/ nmk/ mja/ lena/

CZYTAJ DALEJ

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy jutuby"

2020-08-07 10:30

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

youtube.com/wzn

"Przejmujemy jutuby" po katolicku? Teraz to możliwe!

Heres i Piotrek z grupy Wyrwani Z Niewoli wraz z dwoma księżmi Adamami nagrali katolicką wersję znanego hitu. Jak brzmi on z chrześcijańskimi wartościami na pierwszym planie? Posłuchajcie!

Jak piszą twórcy przeróbki:

Stworzenie oryginału piosenki „Przejmujemy jutuby”: jej nagranie, teledysk i montaż zajęło 24h. My podjęliśmy się wyzwania stworzenia parodii, która w całości zajęła nam 10h, ale jakby wiadomo nam było łatwiej.

Mamy nadzieję, że ta PARODIA dostarczy Wam uśmiechu i trochę przemyśleń.

Pax et bonum. Dzięki, że jest Was coraz więcej

Kocham Boga! Jezu dziękuje za to,że stworzyłeś takich wspaniałych ludzi!! - czytamy w komentarzach pod utworem

CZYTAJ DALEJ

Piontkowski: w kolejnym roku przesuniemy egzamin ósmoklasisty; będzie pod koniec maja

2020-08-11 17:20

[ TEMATY ]

edukacja

egzamin

Screen

W kolejnym roku przesuniemy egzamin ósmoklasisty; do tej pory był pod koniec kwietnia, będzie pod koniec maja – zapowiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Szef MEN wskazał na konferencji prasowej w Warszawie, że doświadczenia pokazały, że "można przesunąć nieco termin egzaminu".

W tym roku w związku z epidemią koronawirusa przesunięto terminy przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych: egzaminu ósmoklasisty i matur. Egzamin ósmoklasisty, który pierwotnie miał być od 21 do 23 kwietnia, przeprowadzony został w dniach 16-18 czerwca. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie mógł przystąpić do egzaminu w czerwcu, zdawał go w drugim terminie: 7-9 lipca.

"Po dyskusji uznaliśmy, że w kolejnym roku szkolnym przesuniemy, przynajmniej na razie, egzamin ósmoklasisty. On dotąd, zgodnie z regułami, odbywał się w końcu kwietnia. Dyrektorzy szkół podstawowych wyraźnie wskazywali jednak, że tak wczesny termin przeprowadzania egzaminu demobilizuje ósmoklasistów i oni w końcowym etapie roku szkolnego są mniej zmobilizowani, mniej przykładali się do nauki" - powiedział minister.

"Stąd uzgodniliśmy, że w kolejnym roku szkolnym ten egzamin ósmoklasisty odbędzie się w końcówce maja" – poinformował Dariusz Piontkowski.

Szef MEN pytany, czy zmiana od przyszłego roku szkolnego terminu egzaminu ósmoklasisty będzie miała wpływ na termin przeprowadzenia matur, odpowiedział: "Na razie tego nie przewidujemy. Matura wraca tradycyjnie na początek maja, tak jak to było w ubiegłych latach.

Egzaminu ósmoklasisty to konsekwencja wprowadzenia reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. W tym roku przeprowadzany był po raz drugi - w ubiegłym roku uczniowie zdawali go po raz pierwszy.

Egzamin jest trzydniowy. W pierwszym dniu uczniowie zdają egzamin z języka polskiego, w drugim z matematyki, w trzecim z języka obcego. Wszystkie trzy egzaminy są pisemne.

W takiej formie - trzy dni, trzy egzaminy - egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony tylko do 2021 r. W 2022 r. egzamin będzie trwał cztery dni - uczniowie będą zdawali także z przedmiotu do wyboru (biologii, chemii, fizyki, geografii albo historii).

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jego wynik jest brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. O zakwalifikowaniu kandydata do wybranej szkoły decydują przeliczone na punkty wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz punkty za oceny na świadectwie szkolnym i za inne osiągnięcia ucznia. (PAP)

Autorki: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Danuta Starzyńska-Rosiecka

ktl/ dsr/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję