Reklama

Pod patronatem „Niedzieli”

Jeden świat – wiele kultur

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy zaprasza na kongres „Jeden świat – wiele kultur”, który odbędzie się w dniach 25-26 października br. w siedzibie uczelni.

W ramach kongresu odbędą się X Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna „Człowiek i nauka we współczesnym świecie” oraz konferencje tematyczne: „Wiara i rozum źródłami odkrywania prawdy o człowieku”, „Państwo i prawo”, „Prawo karne w Konstytucji”, „Współczesne wyzwania ekonomii”, „Człowiek (i) maszyna. Technologia w soczewce humanistyki”, „Dziecko we współczesnym świecie”, „Funkcjonariusz służby więziennej – wyzwania współczesności”, „Nauki techniczne w służbie człowieka”.

Reklama

Do udziału w kongresie zaproszeni są zarówno przedstawiciele świata nauki, jak i osoby spoza środowiska akademickiego. W obradach zawsze bierze udział liczne grono studentów. Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczna edycja – wzorem lat ubiegłych – będzie obfitować w wiele cennych spostrzeżeń i refleksji oraz inspirować do pogłębionych badań naukowych i przemyśleń. Kongres z całą pewnością wzbogaci naszą wiedzę o człowieku i nauce w różnych wymiarach współczesności.

Artykuły napisane na podstawie przedstawionych prezentacji, po uzyskaniu pozytywnej recenzji, zostaną opublikowane w recenzowanej monografii naukowej bądź w punktowanych czasopismach naukowych.

Integralną częścią tego naukowego spotkania będą liczne imprezy towarzyszące – wśród nich: Kujawsko-Pomorskie Forum Nauki i Innowacji, w ramach którego przedsiębiorcy z Kujaw i Pomorza będą mieli sposobność zaprezentowania szerokiej publiczności rezultatów swoich projektów badawczo-rozwojowych, a także planowanych lub już wdrożonych innowacji (25 października godz. 10.30 w sali 17A – budynek A) oraz wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” (26 października), przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Na wystawie zostanie zaprezentowanych czterdziestu wybitnych Polaków – sławnych, docenianych i podziwianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub prawie zapomnianych w Polsce odkrywców, wynalazców, badaczy i podróżników, m.in.:

Reklama

Benedykt Dybowski, Wiktor Godlewski, Ernest Malinowski, Emil Korytko, Bronisław Malinowski, Henryk Arctowski, Bronisław Piłsudski i inni.

Historia kongresu sięga 2010 r., kiedy to zainaugurowano cykl corocznych międzynarodowych konferencji, mających na celu szeroko rozumiany dialog międzykulturowy i wymianę myśli na temat istotnych problemów współczesnego świata. Poprzednie edycje kongresu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem – dotychczas w dziewięciu edycjach wzięło udział ponad 3 tys. uczestników. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele nauk: humanistycznych, społecznych, medycznych, technicznych, przyrodniczych, którzy reprezentowali krajowe i zagraniczne ośrodki naukowe.

Honorowymi przewodniczącymi konferencji są: dr Helena Czakowska, prof. Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy – rektor i ks. Federico Lombardi SJ – przewodniczący Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI.

Kongres odbywa się pod patronatem honorowym: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz prezydenta Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej Romana Czakowskiego, a jednym z jego patronów medialnych jest „Niedziela”.

Zaproszenie na kongres skierowane jest także do wszystkich osób zainteresowanych w.w. tematyką – wstęp wolny, bez konieczności wcześniejszej rejestracji.

Informacje i kontakt:
www.oneworld-manycultures.kpsw.edu.pl
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
tel. 52 365 84 27, 510 993 091
e-mail: congress2019@kpsw.edu.pl .

2019-10-16 12:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

[ TEMATY ]

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany był w TVP Info o to, czy skierowania dla określonych grup, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, już są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję