Reklama

Żółty odcień pomocy

Wydarzenie zainicjowano 7 października w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W jej inauguracji uczestniczyli: bp Piotr Greger, bp Paweł Anweiler, emerytowany zwierzchnik ewangelików na Śląsku Cieszyńskim, salwatorianie, parlamentarzyści, samorządowcy, a przede wszystkim młodzież szkolna wraz ze swymi nauczycielami.

– Bliźnim jest się wówczas, kiedy okazujemy pomoc kosztem własnej wygody, poświęcenia czasu i dzielenia się swoim mieniem – mówił bp Greger, analizując przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Omawiając ją, zaznaczył, że wielkość człowieka przejawia się w tym, że mądra lokata czasu, środków finansowych i siły polega na inwestowaniu w dzieło wspomagania innych ludzi, zwłaszcza potrzebujących. Biskup podkreślił, że po ludzku sądząc Samarytanin, pomagając pobitemu Żydowi, poniósł same straty. Jego zysk – co skonkretyzował hierarcha – ma jednak zupełnie inny wymiar. – Samarytanin zyskał wiele w porządku duchowym. Udoskonalił wrażliwość swego spojrzenia na życie drugiego człowieka. Tego rodzaju zysku nie da się wycenić w skali żadnego rachunku tego świata – mówił.

Reklama

– Hospicja to temat, przed którym ludzie uciekają. Wracają jednak do niego, kiedy muszą tam zgłosić kogoś ze swoich bliskich. Hospicja odgrywają ogromną rolę w ostatniej drodze człowieka umierającego. Ich celem i zadaniem jest nie tylko ulżyć w cierpieniu umierającemu, ale wspomóc rodzinę tej osoby – mówiła Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, które sprawuje kuratelę nad Hospicjum św. Jana Pawła II.

Po przemówieniach przyszedł czas na multimedialną prezentację przypominającą o historii bielskiego hospicjum oraz na rozdanie uczniom nasion żonkili. W trakcie uroczystości ks. Piotr Schora zaprosił wszystkich uczestników na odpustową Mszę św., która odbędzie się 22 października o godz. 15 w hospicyjnej kaplicy św. Jana Pawła II w jego liturgiczne wspomnienie.

To 16. edycja „Pól Nadziei”. W ub. roku wzięło w niej udział ponad 60 szkół, których finansowe wsparcie pozwala utrzymać placówkę na odpowiednim poziomie. Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał z hospicjum pięcioletni kontrakt na dofinansowanie do 16, z 28 łóżek, jakimi ono dysponuje. Pobyt pacjenta w hospicjum jest bezpłatny.

2019-10-16 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję