Reklama

Wiadomości

Pod patronatem „Niedzieli”

Na pomoc rodakom

Pomóc można na wiele sposobów – wysyłając SMS, uczestnicząc w wirtualnej zbiórce, przynosząc potrzebne produkty albo dokonując wpłaty na konto. Ruszyła II edycja akcji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Polak z sercem”

Niedziela Ogólnopolska 46/2019, str. 9

[ TEMATY ]

pomoc

KSM

Łukasz Krzysztofka

Akcja jest odpowiedzią młodych Polaków na trudną sytuacją rodaków na Ukrainie i Białorusi, a także odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka, żeby „zejść z kanapy” i zrobić coś dobrego. – To w praktyce budowanie cywilizacji miłości i konkretny wymiar troski o drugiego człowieka, a także zachęta dla wszystkich Polaków, abyśmy okazywali wielkie serce wobec naszych rodaków za wschodnią granicą – podkreśla bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Pomysł akcji zrodził się w ubiegłym roku. – Zastanawialiśmy się, jak zorganizować obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, i pomyśleliśmy o rodakach, którzy zostali po wschodniej stronie granicy i nie korzystają w pełni z odzyskanej przez Polskę wolności. Postanowiliśmy nawiązać z nimi relację oraz przeprowadzić dla nich zbiórkę żywności – zaznacza ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM. – Widząc na miejscu, jak ogromne są potrzeby, zdecydowaliśmy się na kontynuację akcji również w tym roku – dodaje Łukasz Fenisz, zastępca przewodniczącego Prezydium Krajowej Rady KSM.

Reklama

W ubiegłoroczną zbiórkę żywności i produktów chemicznych włączyło się prawie 600 wolontariuszy z 16 diecezji. Zgromadzono ponad 11 ton produktów, które następnie zostały przekazane potrzebującym, mieszkającym w obwodach grodzieńskim i lwowskim. Dary trafiły również m.in. do Domu Polskiego w Barze, schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez braci albertynów we Lwowie i Ośrodka Duszpasterstwa Archidiecezji Lwowskiej w Brzuchowicach.

Dzięki akcji tworzą się też szczególne więzi. Młodzież, która w niej uczestniczy, jeszcze więcej otrzymuje. – Odwiedzane rodziny i młodzi rozumieli się w pół słowa. Była to dla nich wielka lekcja patriotyzmu. Nasi rodacy nie mówią o sobie: Polonia – oni nadal czują się Polakami, ponieważ żyją tam, gdzie żyli ich przodkowie, a Polskę noszą w sercach – podkreśla Maria Koc, wicemarszałek Senatu IX kadencji.

Do akcji można się włączyć przez podarowanie (do 24 listopada br.) artykułów spożywczych, chemicznych i papierniczych – o miejscach zbiórek dowiemy się na stronie: www.ksm.org.pl . Tam również znajdziemy numer konta, za pomocą którego można wesprzeć akcję. Do 30 czerwca 2020 r. trwa zbiórka on-line: fanimani.pl/zbiorka/polak-z-sercem . Można też wysłać SMS o treści „KRESY” pod numer 72052 (koszt to 2,46 zł z VAT).

Patronat honorowy nad działaniami objął m.in. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Patronem medialnym akcji jest „Niedziela”.

2019-11-13 08:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwent czynu

Niedziela wrocławska 50/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

pomoc

adwent

Archiwum sióstr boromeuszek

Stworzenie świątecznej atmosfery dla podopiecznych ZOL-u wymaga pracy wielu osób, ale sprawia też dużo radości

Stworzenie świątecznej atmosfery dla podopiecznych ZOL-u
wymaga pracy wielu osób, ale sprawia też dużo radości

Myśl o tym, że Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa, kołącze się w naszej głowie od momentu, gdy tylko się on zacznie. O wewnętrzną radość czasami trudno, ale wiele robimy, by ją osiągnąć. Może w tym Adwencie warto dać uśmiech komuś innemu?

W Salezjańskim Duszpasterstwie Akademickim „Most” pomagać można przez cały rok. A jest komu! Funkcjonujące w „Moście” przęsło „dla Innych” zrzesza ludzi o różnych talentach, którzy chcą dzielić swój czas i serce z innymi. Najstarszą formą wolontariackiej działalności są odwiedziny u „dziewczyn zza płota”. – Chodzimy do nich raz w tygodniu, rozmawiamy z nimi, opowiadamy o Bogu – mówi odpowiedzialna za przęsło „dla Innych” Ola Grzegocka. – Czasami w ogóle nie zwracają na nas uwagi, nie słuchają tego, co chcemy im przekazać. Ale są takie tygodnie, że i my, studenci, i dziewczyny wzajemnie się budujemy i to jest najpiękniejsze. W „Moście” działa także oratorium. – Ks. Bosko w oratoriach gromadził bezdomnych chłopców, którzy nie mieli przed sobą żadnych perspektyw – opowiada uczestnicząca w powstawaniu podprzęsła Ewa Kielar. – Uczył ich, wychowywał, stwarzał im dom. Dziś też opieramy się na czterech wymiarach: dom, Kościół, podwórko i szkoła. Studenci animują dzieciom czas, sami zaś czerpią od nich wiele inspiracji i radości. Odnogą oratorium jest oratorium wędrowne, którego działalność ma pokazać dzieciom, że są kochane, ważne, że ktoś żyje ich życiem. – Dzieci są dla mnie nie tylko inspiracją, ale przede wszystkim znakiem Bożej miłości – mówi E. Kielar. Studenci mają szansę pomóc także swoim starszym kolegom i koleżankom, którzy w „Moście” się poznali, zaręczyli, a potem pobrali. Teraz kontynuują formację, spotykając się w duszpasterstwie co dwa tygodnie. W tym czasie ich pociechami zajmują się studenci. Ostatnią formą wolontariatu, w jaką można zaangażować się w „Moście”, są korepetycje. – W tym roku przychodzi do nas osiemnaścioro dzieci, jest też więcej studentów, którzy chcą pomagać – tłumaczy O. Grzegocka.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów

2021-07-27 14:45

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

Oto całość rozmowy Tobiasa Winstela z Benedyktem XVI w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Tokio/tenis: Świątek i Kubot w ćwierćfinale miksta

2021-07-28 12:03

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Iga Świątek i Łukasz Kubot pokonali w pierwszej rundzie Francuzów Fionę Ferro i Pierre-Hugues Herberta 6:3, 7:6 (7-3) i awansowali do ćwierćfinału miksta w olimpijskim turnieju tenisowym w Tokio.

O awans do strefy medalowej Polacy powalczą z reprezentantami Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Jeleną Wiesniną i Asłanem Karacewem, którzy w środę wyeliminowani najwyżej rozstawionych Francuzów Kristinę Mladenovic i Nicolasa Mahuta 6:4, 6:2. Rosjanie to finaliści tegorocznego French Open.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję