Reklama

Niedziela w Warszawie

Tajemnica świętości

Co łączyło św. Maksymiliana Kolbego i kard. Stefana Wyszyńskiego? Skąd czerpali siły na drodze do świętości? Tego dowiedzieli się uczestnicy Dnia Mazowieckiej Wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej

Niedziela warszawska 47/2019, str. 1

[ TEMATY ]

Warszawa

Rycerstwo Niepokalanej

Łukasz Krzysztofka

Konferencję „Oddychać Maryją” pod patronatem medialnym „Niedzieli” poprowadził red. Bogdan Rymanowski

Konferencję „Oddychać Maryją” pod patronatem medialnym „Niedzieli” poprowadził red. Bogdan Rymanowski

Spotkanie odbyło się 16 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie – dokładnie w 71. rocznicę mianowania bp. Wyszyńskiego prymasem Polski. W konferencji i wspólnej modlitwie wzięło udział ponad 300 członków i sympatyków założonego przez św. o. Kolbego Rycerstwa Niepokalanej z Mazowsza, a także rodzina i świadkowie życia Prymasa Tysiąclecia.

– Maryjność kard. Wyszyńskiego dorównuje maryjności św. o. Kolbego. Obaj wszystko postawili na Maryję – zaznaczył o. dr Stanisław Piętka OFMConv, prezes narodowy Rycerstwa Niepokalanej. Przypomniał, że kard. Wyszyński był w Niepokalanowie z oficjalnymi wizytami blisko 50 razy i bardzo często prosił franciszkanów: „Nie gaście ducha o. Maksymiliana”. – O. Maksymilian i prymas Wyszyński przed ważnymi decyzjami wszystko zawierzali na modlitwie Matce Bożej. Później byli już o rozwiązanie spokojni – przypomniał o. Piętka.

Reklama

Na fakt, że czasem umocnienia osobistej więzi z Maryją był dla kard. Wyszyńskiego okres trzyletniego uwięzienia, zwróciła uwagę Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Podkreśliła, że napisane przez Prymasa w Komańczy Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego stały się początkiem wielkiego ratunku Maryi dla Polski. – Kard. Wyszyński wierzył w autentyczną obecność Matki Bożej w życiu każdego człowieka. Mówił, że nie wystarczy oddać się Maryi, trzeba Jej pomagać – wspominała.

O. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego kard. Wyszyńskiego, zauważył, że o heroiczności i świętości Prymasa świadczył ułożony przez niego już w Stoczku szczegółowy program dnia, którego ściśle przestrzegał przez wszystkie 3 lata internowania. – Prymas zdawał sobie sprawę, że uwięzienie potrwa długo. Służył Kościołowi przez cierpienie – podkreślił kapucyn.

Wstępem do konferencji „Oddychać Maryją”, nad którą honorowy patronat objął kard. Kazimierz Nycz, były rozważania ks. Piotra Celejewskiego, opiekuna wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej przy Świątyni Opatrzności Bożej, na temat pokory Maryi, a punktem centralnym – Msza św.

2019-11-19 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Msza św. w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej

[ TEMATY ]

Warszawa

Msza św.

TVP info

Najwyższe władze państwowe z prezydentem oraz marszałkami Sejmu i Senatu uczestniczyły w Mszy św., sprawowanej wieczorem w Warszawie w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Liturgii w katedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

"Modlimy się w intencji wszystkich, którzy zginęli aby dobry i miłosierny Pan przyjął ich do swojej chwały. Modlimy się za rodziny tych, którzy zginęli oraz za nasza Ojczyznę" – powiedział na początku Mszy kard. Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Święci w „czterech ścianach”

2021-11-16 11:33

Niedziela Ogólnopolska 47/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Adobe.Stock.

Wizerunek Świętej Rodziny to popularny motyw obrazów zawieszanych na ścianach domów, szczególnie w okresie międzywojennym i w pierwszych latach po wojnie. Obrazy te malowano zwykle na płótnie lub deskach. Najpopularniejsze były tzw. oleodruki.

Uzyskane dzięki technice oleografii odbitki na płótnie naśladowały obrazy olejne, wykonane przez anonimowych artystów. Chociaż ich walor artystyczny był najczęściej nikły, miały wielką wartość sentymentalną dla osób, w których domach dzieła te nie tylko stanowiły ozdobę, ale też niosły konkretne duchowe przesłanie.

CZYTAJ DALEJ

Wiązów: Otwarcie wystawy "Dolnośląska Perła Manieryzmu"

2021-12-07 11:24

ks. Przemysław Pastucha

Burmistrz Miasta i Gminy Wiązów Jerzy Krochmalny oraz ks. Cezary Chwilczyński - proboszcz z Żórawiny

Burmistrz Miasta i Gminy Wiązów
Jerzy Krochmalny oraz ks. Cezary Chwilczyński - proboszcz z Żórawiny

W ramach promocji Żórawiny 6 grudnia burmistrz miasta i gminy Wiązów Jerzy Krochmalny wraz z ks. proboszczem dr. Cezarym Chwilczyńskim otworzyli wystawę na pięknie wyremontowanym nowym Rynku w Wiązowie poświęconą "Dolnośląskiej Perle Manieryzmu" - kościołowi św. Trójcy.

Wystawa przygotowana przez Fundację "Dolnośląska Perła Manieryzmu" prezentowana już była na wrocławskim Rynku oraz w Siechnicach. Burmistrz Wiązowa wyraził ogromną radość z prezentacji naszego cennego zabytku mieszkańcom swojej gminy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję