Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 6

Pielgrzymka górników

Jasnogórska Matko, obdarzaj łaskami polskie górnictwo

Pod takim hasłem 24 listopada odbyła się 29. Pielgrzymka Górników. Przybyli obecni i emerytowani górnicy węgla kamiennego, ale także brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki, ropy naftowej oraz energetyków, wraz z rodzinami – w sumie ok. 5 tys. osób. Coroczna modlitwa braci górniczej przypada zawsze przed świętem jej patronki – św. Barbary i jest podziękowaniem za całoroczną pracę. – Jak co roku jesteśmy tutaj, żeby prosić o łaskę dla polskich górników, o szczęśliwą i bezpieczną pracę dla nas, o to, żeby nasze rodziny mogły spokojnie, bez stresu oczekiwać na swoich mężów, ojców, synów, o to, byśmy w sposób bezpieczny, godny i godziwy mogli pracować, by zawsze Jasnogórska Pani i św. Barbara czuwały nad nami i naszymi rodzinami – powiedział Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Mszy św. przewodniczył bp Rudolf Pierskała z Opola. Górników witał o. Jan Zinówko, paulin, który przed wstąpieniem do zakonu pracował w kopalni. Z okazji pielgrzymki na jasnogórskiej wieży zawisły zielono-czarne flagi. Pielgrzymkę organizuje KSGiE. Zagrała Górnicza Orkiestra Dęta Bytom pod dyr. Marcina Waliski.

W duchu służby

Związek Strzelecki ma sztandar!

Uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru Związkowi Strzeleckiemu miała miejsce 23 listopada w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Symboliczny gwóźdź do drzewca sztandaru przybił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Urząd był współorganizatorem uroczystości i głównym fundatorem sztandaru. – Ten sztandar będzie motywował do odpowiedzialnej pracy na rzecz ojczyzny, będzie wpływał na lepsze poznanie tych wartości patriotycznych, które są zapisane głęboko w książkach, w dokumentach. Trzeba te wartości odszukiwać, przekazywać innym, zwłaszcza młodym ludziom, aby ich kształtować do dobrej pracy na rzecz naszej ojczyzny – podkreślił Roman Burek, komendant główny Związku Strzeleckiego.

Związek Strzelecki jest bezpośrednim spadkobiercą ideowym i duchowym Związku Strzeleckiego z lat 1910-14 i 1919-39. Jego zasadniczym celem jest rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających m.in. krzewieniu świadomości narodowej i kulturowej. Uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru odbyła się w ramach 2. Strzeleckiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. W homilii powiedział: – Po co strzelcy przychodzili przed oblicze Matki Jezusa? Po co polscy królowie i władcy w najważniejszych momentach dziejów historii przychodzili prosić i zawierzać siebie Matce Najświętszej? Myślę, że m.in. po to, by od Matki Bożej uczyć się prawdziwego znaczenia służby.

Reklama

Krótko

- W dniach 22-23 listopada odbyła się 14. Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradiclaromontana 2019. W modlitwie wzięli udział wierni i kapłani przywiązani do liturgii sprawowanej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego z duszpasterstw, ze wspólnot, z ruchów i instytucji związanych z tradycją łacińską – łącznie ponad tysiąc osób.

- 23 listopada przybyła 16. Pielgrzymka Rolników Ekologicznych – osób, które propagują zdrowy tryb życia i odżywianie bez chemii. Mszy św. przewodniczył o. Krzysztof Pisanko, paulin, duszpasterz rolników ekologicznych.

- 24 listopada przybyła młodzież polonijna ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Pobyt młodych ze szkół polskich, pod hasłem: „Moja Polska”, trwał od 23 do 30 listopada. W realizacji projektu „polskość i patriotyzm młodzieży polonijnej” uczestniczyło 10 polskich szkół z USA. Organizatorem przyjazdu były: Kongres Oświaty Polonijnej, Senat RP, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie Oświaty i Kultury Polskiej w Krakowie.

Reklama

- 26 listopada modlił się na Jasnej Górze kard. Dominique Mamberti, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Do Polski przybył na zakończenie uroczystych obchodów 100. rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską, które miały miejsce w katedrze na Wawelu. Kardynałowi towarzyszył na Jasnej Górze nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

- 27 listopada zakończył się cykl spotkań „Prymas jasnogórski w drodze na ołtarze”, poświęconych słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, a organizowanych przez Jasnogórski Instytut Maryjny z dyrektorem o. Mariuszem Tabulskim, paulinem. Gośćmi spotkania byli: bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, o. Stanisław Przepierski, dominikanin, i Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7.

2019-12-04 07:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

9 sierpnia – 29. rocznica śmierci bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka – pierwszych polskich misjonarzy-męczenników

2020-08-09 11:28

[ TEMATY ]

rocznica śmierci

facebook.com/meczennicy.pariacoto

9 sierpnia 2020 roku mija 29 lat od śmierci błogosławionych franciszkanów: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, pierwszych polskich misjonarzy-męczenników, którzy zostali zamordowani w peruwiańskim Pariacoto przez terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak”.

Ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski pracowali w Pariacoto w Peru od 1989 roku. Zostali zamordowani nocą przez terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak”. – Ich śmierć nie pozostała jednak bezowocna. Boża logika jest inna - często tam, gdzie nam wydaje się, że coś się kończy po ludzku patrząc – to po Bożemu dopiero się zaczyna. Ich śmierć od początku przynosi owoce dobra – podkreśla Biuro Promocji Męczenników z Pariacoto.

W opublikowanym na kanale YouTube 18 odcinku „Głosu z Biura Promocji Męczenników z Pariacoto” franciszkanin pracujący w Peru o. Dariusz Mazurek dzieli się historią swojego powołania zakonnego i misyjnego, które zawdzięcza właśnie świadectwu życia bł. Michała i Zbigniewa. – Dla mnie Pariacoto jest jak Ziemia Święta, bo tam wyrosło moje powołanie. Z tej śmierci, z tej przelanej krwi Zbyszka i Michała zrodziło się ziarenko mego powołania – misyjnego, franciszkańskiego i kapłańskiego. (…) Jestem ziarnem, które pojawiło się jako jeden z owoców ich męczeńskiej śmierci – mówi o. Mazurek.

Z kolei o. Jacek Lisowski wskazuje, że w 1993 r., gdy jeszcze jako świecki był w Limie i gościł u franciszkanów, to uderzyło go przeżywanie śmierci błogosławionych w głębokiej ciszy, w pokornym odnajdowaniu sensu tej śmierci. Zastanawiało go, jak głęboka była wiara męczenników, że oddali za nią życie.

Alex Cordero, autor książki „Pasja Michała i Zbigniewa”, który osobiście znał polskich franciszkanów podkreśla ich głęboką duchowość i oddanie miejscowej ludności. – Oni dzisiaj żyją w naszych sercach, zapisani są w pamięci Pariacoto i Peru, ponieważ są błogosławionymi męczennikami naszego Kościoła katolickiego – mówi Alex Cordero.

– 9 sierpnia zachęcamy wszystkich Czcicieli i Przyjaciół błogosławionych Męczenników z Pariacoto do modlitwy w intencji misjonarzy, którzy nadal są mordowani w różnych miejscach globu, a także w intencji tych, którzy tracą nadzieję – apeluje br. Jan Hruszowiec OFMConv – promotor kultu Męczenników z Pariacoto. Bł. Zbigniew w jednym z listów pisał: (…) Cierpliwość przynosi efekty, chociaż czasem wydaje się, że już nie ma na co czekać. (List do Cioci, Pariacoto,16. 11.1989). – Bądźmy cierpliwi, ufajmy i prośmy Boga przez wstawiennictwo Męczenników z Pariacoto jako patronów w obronie przed terroryzmem o „pokój i dobro” dla całego świata – dodaje br. Hruszowiec.

Od beatyfikacji błogosławionych męczenników z Pariacoto mija w tym roku 5 lat. To bardzo intensywny czas dla Biura Promocji Męczenników z Pariacoto, które organizuje m.in.wyjazdy z relikwiami I stopnia do parafii w Polsce i na świecie owocujące spotkaniami, rekolekcjami i łaskami, które wierni otrzymują za pośrednictwem błogosławionych. Po wyniesieniu męczenników na ołtarze ich relikwie I stopnia trafiły do blisko 400 świątyń na całym świecie, a do kultu prywatnego przekazano ponad 400 tys. obrazków z relikwiami II stopnia i ponad 70 tys. różańców z relikwiami II stopnia. Biuro Promocji Męczenników z Pariacoto przeprowadziło ponad 300 akcji wyjazdowych, tzw. misyjnych dni męczenników (w tym w Anglii, Włoszech, USA, Belgii, Francji, Szwecji, na Węgrzech, Słowacji, Holandii, Niemczech, Rosji, Rwandzie).

Błogosławieni Zbigniew (l. 33) i Michał (l. 31) śmierć męczeńską za wiarę ponieśli w Pariacoto w Peru 9 sierpnia 1991 r. 6 grudnia 2015 r. decyzją papieża Franciszka zostali wyniesieni na ołtarze. Na dzień liturgicznego ich wspomnienia wybrano 7 czerwca, dzień, w którym obydwaj przyjęli święcenia – Zbigniew prezbiteratu, a Michał diakonatu.

CZYTAJ DALEJ

Piontkowski: w kolejnym roku przesuniemy egzamin ósmoklasisty; będzie pod koniec maja

2020-08-11 17:20

[ TEMATY ]

edukacja

egzamin

Screen

W kolejnym roku przesuniemy egzamin ósmoklasisty; do tej pory był pod koniec kwietnia, będzie pod koniec maja – zapowiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Szef MEN wskazał na konferencji prasowej w Warszawie, że doświadczenia pokazały, że "można przesunąć nieco termin egzaminu".

W tym roku w związku z epidemią koronawirusa przesunięto terminy przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych: egzaminu ósmoklasisty i matur. Egzamin ósmoklasisty, który pierwotnie miał być od 21 do 23 kwietnia, przeprowadzony został w dniach 16-18 czerwca. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie mógł przystąpić do egzaminu w czerwcu, zdawał go w drugim terminie: 7-9 lipca.

"Po dyskusji uznaliśmy, że w kolejnym roku szkolnym przesuniemy, przynajmniej na razie, egzamin ósmoklasisty. On dotąd, zgodnie z regułami, odbywał się w końcu kwietnia. Dyrektorzy szkół podstawowych wyraźnie wskazywali jednak, że tak wczesny termin przeprowadzania egzaminu demobilizuje ósmoklasistów i oni w końcowym etapie roku szkolnego są mniej zmobilizowani, mniej przykładali się do nauki" - powiedział minister.

"Stąd uzgodniliśmy, że w kolejnym roku szkolnym ten egzamin ósmoklasisty odbędzie się w końcówce maja" – poinformował Dariusz Piontkowski.

Szef MEN pytany, czy zmiana od przyszłego roku szkolnego terminu egzaminu ósmoklasisty będzie miała wpływ na termin przeprowadzenia matur, odpowiedział: "Na razie tego nie przewidujemy. Matura wraca tradycyjnie na początek maja, tak jak to było w ubiegłych latach.

Egzaminu ósmoklasisty to konsekwencja wprowadzenia reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. W tym roku przeprowadzany był po raz drugi - w ubiegłym roku uczniowie zdawali go po raz pierwszy.

Egzamin jest trzydniowy. W pierwszym dniu uczniowie zdają egzamin z języka polskiego, w drugim z matematyki, w trzecim z języka obcego. Wszystkie trzy egzaminy są pisemne.

W takiej formie - trzy dni, trzy egzaminy - egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony tylko do 2021 r. W 2022 r. egzamin będzie trwał cztery dni - uczniowie będą zdawali także z przedmiotu do wyboru (biologii, chemii, fizyki, geografii albo historii).

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jego wynik jest brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. O zakwalifikowaniu kandydata do wybranej szkoły decydują przeliczone na punkty wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz punkty za oceny na świadectwie szkolnym i za inne osiągnięcia ucznia. (PAP)

Autorki: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Danuta Starzyńska-Rosiecka

ktl/ dsr/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję