Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Rozgrywki z wartościami

Niedziela bielsko-żywiecka 49/2019, str. VII

[ TEMATY ]

sport

św. Maksymilian Kolbe

sportowiec

siatkówka

Krzysztof Szczypka

Uczestnicy turnieju siatkówki w Czechowicach

Uczestnicy turnieju siatkówki w Czechowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Poprzez organizację turnieju chcemy szerzyć kult św. Maksymiliana. Integrujemy młodzież oraz promujemy rywalizację sportową zgodnie z zasadami „fair play” – tłumaczy Krzysztof Szczypka Od 12 lat w Czechowicach-Dziedzicach, najpierw w Szkole Podstawowej nr 3, potem w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych (ZSTiL) rozgrywany jest Turniej Siatkówki Służb Liturgicznych im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, zorganizowany we współpracy z tutejszą parafią, której również patronuje o. Kolbe. Do udziału w sportowym wydarzeniu zapraszani są ministranci, lektorzy, grupy modlitewne z parafii dekanatu czechowickiego oraz szkoły katolickie.

– W ten sposób uczymy młodzież modlitwy, szacunku do siebie, ale i zabawy przez sport. Promujemy siatkówkę, kulturę gry i kibicowania. Kultywujemy również wartości, które całym życiem głosił patron rozgrywek św. Maksymilian, czyli: miłość do Matki Bożej, dobroć, pracowitość, służbę dla drugiego człowieka – zaznacza Krzysztof Szczypka z parafii św. Maksymiliana w Czechowicach-Dziedzicach, który jest nauczycielem wychowania fizycznego w ZSTiL.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

To on zainicjował rozgrywki 12 lat temu. Wtedy jego synowie służyli przy ołtarzu, a wśród uczniów miał też wielu ministrantów i lektorów. Wpadł więc na pomysł, aby zorganizować sportowe wydarzenie, promujące wartości chrześcijańskie. Zaproponował proboszczowi ks. Kazimierzowi Janiurkowi coś, czego nie było w dekanacie czechowickim, czyli rozgrywki piłki siatkowej dla służb liturgicznych. Spotkał się z przychylnością kapłana i dyrekcją szkoły. Znaleźli się też sponsorzy, koledzy sędziowie i wiele osób przyjaźnie nastawionych do tych działań, bez których dzisiaj tego turnieju by nie było.

W tym roku rozegrano go po raz 12. Ks. Kazimierz Janiurek jak zawsze rozpoczął zawody modlitwą. Następnie 7 drużyn zagrało w 13 meczach, a gospodarzy reprezentowała drużyna dziewcząt. Zwyciężyła reprezentacja czechowickiej parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, wygrywając z drużyną LO Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej 2:0. Trzecie miejsce zajęli lektorzy z parafii św. Andrzeja Boboli, którzy wygrali 2:1 z Grupą Mężczyzn „Emaus” z parafii św. Barbary.

– Turniej rozgrywamy na jesień, zazwyczaj w listopadzie. Tradycyjnie wtedy wspominamy też tych, którzy zginęli dla Ojczyzny. Zależy nam, aby nasza młodzież w tych trudnych czasach miała swoich przewodników. By hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie traciło na wartości – mówi K. Szczypka, zapewniając, że przez takie drobne działania można zgromadzić młodych przy ważnych rzeczach i nagradzać za dobre postawy.

2019-12-04 07:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nastaw ucho na falę, na której On nadaje

Niedziela wrocławska 22/2018, str. IV

[ TEMATY ]

szafarz

sportowiec

Anna Buchar

Andrzej Wierzgacz, szafarz Najświętszego Sakramentu, były koszykarz

Andrzej Wierzgacz, szafarz Najświętszego Sakramentu, były koszykarz

Choć Pan Jezus towarzyszy mu od pierwszych chwil jego życia i jak sam przyznaje – jego pielgrzymka wiary rozpoczęła się od przyjęcia sakramentu chrztu św., to dopiero od dekady czuje się naprawdę szczęśliwy. Szczęśliwy, bo stawia Jezusa na pierwszym miejscu. Były koszykarz i reprezentant Polski – Andrzej Wierzgacz, dziś jest szafarzem Najświętszego Sakramentu.

Anna Buchar: – Jest Pan pięciokrotnym mistrzem Polski w barwach Śląska Wrocław i brązowym medalistą w barwach Anwilu Włocławek. Jak zaczęła się Pana przygoda z koszykówką?
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: papież kibicuje wszystkim klubom, Prevost - Realowi Madryt

2026-06-06 12:34

[ TEMATY ]

Leon XIV

Leon XIV w Hiszpanii

Vatican Media

Leon XIV zapytany w samolocie w drodze do Hiszpanii w sobotę ,czy kibicuje piłkarskiemu klubowi Barcelona, czy Realowi Madryt odparł: - To łatwe. Papież jest za wszystkimi klubami, Prevost za Realem Madryt.

W ten sposób odróżnił swoją rolę od tego, któremu klubowi kibicuje prywatnie.
CZYTAJ DALEJ

Dzwon Nadziei na VI Światowym Apostolskim Kongresie Miłosierdzia

2026-06-06 21:07

Małgorzata Pabis

Już w najbliższą niedzielę w Wilnie rozpocznie się VI Światowy Apostolski Kongres Miłosierdzia (WACOM) pod hasłem „Budujemy Miasto Miłosierdzia".

W wydarzeniu weźmie udział delegacja Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, na czele której stoi ks. Zbigniew Bielas, rektor łagiewnickiego Sanktuarium. W poniedziałek – 8 czerwca – zostanie przekazany Dzwon Nadziei, który został poświęcony dla Wilna w czasie tegorocznego Święta Miłosierdzia w Łagiewnikach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję