Reklama

Wiadomości

Zamach w Tunezji (podsumowanie)

Prawdopodobnie jeden Polak zginął w zamachu terrorystycznym na muzeum w Tunisie. Łączna liczba ofiar to 23 osoby, w tym 17 turystów.

[ TEMATY ]

przemoc

terroryzm

fotolia.com

Oprócz Polaka wśród zabitych są: 2 Tunezyjczycy, 5 Japończyków, 4 Włochów, 2 Kolumbijczyków, 2 Hiszpanów, Francuz i Australijczyk. Pierwsze nieoficjalne informacje donosiły o 4 a nawet 7 zastrzelonych Polakach. Napastnicy wtargnęli do budynku i wzięli zakładników. Policja przypuściła szturm na muzeum, w wyniku czego uwolniono wszystkie przetrzymywane osoby. W strzelaninie zginął policjant i dwóch terrorystów.
Rzecznik MSZ podał informację, że w muzeum była 36-osobowa grupa Polaków.
W środę po południu zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczą m.in.: premier Ewa Kopacz, szef MON Tomasz Siemoniak oraz ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych.
Muzeum archeologiczne i historyczne Bardo znajduje się niedaleko centrum Tunisu i jest zaliczane do największych atrakcji turystycznych.

2015-03-18 18:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Haiti: zamordowano hiszpańską zakonnicę

[ TEMATY ]

przemoc

prześladowania

Oleg Zabielin/Fotolia.com

W stolicy Haiti, Port-au-Prince zamordowano wczoraj hiszpańską zakonnicę, 51-letnią siostrę Isabel Sola Macas ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Do zabójstwa doszło w trakcie, gdy misjonarka prowadziła samochód, a zdaniem policji motywem zbrodni była próba kradzieży.

Siostra Isabel pochodziła z Barcelony i od ponad ośmiu lat pracowała w Haiti. Jej zgromadzenie zakonne założyła w 1818 św. Klaudyna Thévenet (1774-1837). Od początku bieżącego roku siostra Isabel jest ósmą zakonnicą zabitą w trakcie pełnienia obowiązków duszpasterskich. Czynnie pracowała wśród najuboższych i zmarginalizowanych warstw społecznych. Czynnie włączyła się w niesienie pomocy ofiarom trzęsienia ziemi, które 12 stycznia 2010 roku spowodowało śmierć ponad 300 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: życie biskupa polega na słuchaniu

2023-02-08 11:28

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Życie biskupa polega na słuchaniu – mówi arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas, uczestniczący w europejskim zgromadzeniu synodalnym w Pradze. W rozmowie z KAI zwraca uwagę, że na tym spotkaniu wybrzmiewa wiele napięć, co znaczy, że nie jest ono teatralne.

KAI: Jak Ksiądz Arcybiskup ocenia dotychczasowy przebieg europejskiego zgromadzenia synodalnego w Pradze?

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję