Reklama

Aktualności

Papież świadkiem „cudu św. Januarego”

Krew św. Januarego, zamknięta w ampułce przechowywanej w katedrze w Neapolu, rozpuściła się w obecności papieża po raz pierwszy od 1848 r. - przypomina hiszpański dziennik „ABC”. Dziś podczas spotkania z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi Franciszek uczcił relikwie męczennika-patrona Neapolu.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Odbierając ampułkę z rąk Ojca Świętego arcybiskup Neapolu powiedział, że św. January musi bardzo kochać papieża, skoro krew rozpuściła się już w połowie. Papież skomentował to słowami, że musimy się bardziej nawracać, bo tylko w połowie św. January jest z nas zadowolony.

W 1848 r. świadkiem rozpuszczenia się krwi był bł. Pius IX, który przybył uczcić relikwie świętego. Nie zdarzyło się to podczas kolejnych wizyt papieży w neapolitańskiej katedrze: św. Jana Pawła II w 1979 i Benedykta XVI w 2007 r.

Św. January był biskupem Benewentu – miasta położonego ok. 70 km na wschód od Neapolu. W okresie wielkich prześladowań chrześcijan za rządów cesarza Dioklecjana ( III-IV wiek) poniósł śmierć męczeńską wraz z sześcioma towarzyszami ze swej diecezji: Sozjuszem, który był jego diakonem, Prokulem, Festusem, Dezyderym, Eutychiuszem i Akurcjuszem. Stare podanie głosi, że za odmowę złożenia ofiary bożkom oprawcy wrzucili ich do ognia, ale płomienie w cudowny sposób nie wyrządziły im żadnej szkody. Wtedy rzucono ich na pożarcie dzikim zwierzętom, ale i one ich nie tknęły. Ostatecznie zginęli pod toporem kata. Miało się to wydarzyć 19 września 305 r. w Puteoli (dzisiejsze miasto Pozzuoli) pod Neapolem.

Reklama

Relikwie męczenników, zwłaszcza biskupa, przechodziły różne koleje i były przechowywane w różnych miejscach, głównie ze względu na najazdy barbarzyńców i obawy, aby nie zostały przez nich sprofanowane. Ostatecznie pod koniec XV wieku trafiły do katedry w Neapolu. Ale już wcześniej datuje się tzw. cud św. Januarego, gdy jego krew przechowywana w ampułce zaczyna się burzyć, staje się płynna i pulsuje, jak gdyby została świeżo rozlana. Chociaż zjawisko było wielokrotnie badane, do dzisiaj nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

Następuje ono zwykle kilka razy w roku, przede wszystkim we wspomnienie liturgiczne świętego – 19 września, ale zdarza się także w pierwszą niedzielę maja, 16 grudnia, a czasami też w innych okresach roku.

2015-03-21 19:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: 76 proc. Amerykanów pozytywnie ocenia papieża Franciszka

[ TEMATY ]

papież

USA

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ponad trzy czwarte Amerykanów pozytywnie postrzega papieża Franciszka. Z porównania amerykańskich sondaży opinii publicznej na temat Ojca Świętego oraz prezydenta USA Baracka Obamy, którzy 27 marca spotkali się po raz pierwszy w Watykanie, wynika, że polityk Partii Demokratycznej może mieć nadzieję na ocieplenie swego wizerunku dzięki audiencji u osoby powszechnie lubianej w społeczeństwie Stanów Zjednoczonych.


Z lutowego sondażu Instytutu Gallupa wynika, że 76 proc. obywateli USA pozytywnie postrzega papieża Franciszka, 9 proc. ma o nim natomiast opinię negatywną. Dobre zdanie o Obamie ma tymczasem 52 proc. uczestników badania, złe – 46 proc.
Dla porównania, w sondażu przeprowadzonym miesiąc po rozpoczęciu pontyfikatu Franciszka, 13 marca 2013 roku, pierwsze wrażenie, jakie pozostawił na Amerykanach nowy papież było także pozytywne (58 proc.), choć około 30 proc. badanych przyznawało, że w ogóle o nim nie słyszało. W miarę upływu czasu, przybywało przychylnych opinii nt. Ojca Świętego, a odsetek osób mu nieprzychylnych pozostawał na stałym, bardzo niskim poziomie.
Sondażowe notowania Benedykta XVI wśród Amerykanów były znacznie gorsze. Najlepszy wynik w ciągu ośmiu lat swego pontyfikatu osiągnął w kwietniu 2008 roku, kiedy przybył z pięciodniową pielgrzymką do Stanów Zjednoczonych. Sympatię dla niego wówczas wyrażało 63 proc. Amerykanów, a przeciwnego zdania było 15 proc. respondentów. Średni wynik, jaki notował w sondażach w USA jego poprzednik bł. Jan Paweł II, wyniósł 72 proc. przychylnych opinii. W 1998 roku sympatię dla papieża Polaka deklarowało 86 proc. Amerykanów, a na przełomie kwietnia i maja 2002 roku – 61 proc.
Papieża Franciszka pozytywnie postrzegają nie tylko katolicy, ale także i protestanci, stanowiący największą grupę religijną w USA. 70 proc. z nich, choć nie identyfikują się z nauczaniem papieża, ma o nim pozytywną opinię.
Sondaż Gallupa powstał na podstawie ankiety telefonicznej w dniach od 6 do 9 lutego br. na grupie losowo wybranych 1023 dorosłych osób z 50 stanów USA i Dystryktu Kolumbia. Margines błędu określono na plus minus 4 punkty procentowe.

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Cantalamessa: dajmy światu nadzieję, nie ludzką, ale w Chrystusie

2022-12-09 14:01

[ TEMATY ]

Cantalamessa

flickr.com

Nie ma piękniejszego daru, który Kościół może dać dziś światu niż chrześcijańska nadzieja – mówił kard. Raniero Cantalamessa w drugim rozważaniu adwentowym dla papieża i pracowników Kurii Rzymskiej. Wyjaśnił zarazem, że nadzieję trzeba głosić nie w postawie obronnej czy apologetycznej, lecz jako element kerygmatu, przepowiadania Jezusa Chrystusa, Jego zmartwychwstania.

Papieski kaznodzieja przypomniał, że głoszenie nadziei na życie przyszłe było główną misją pierwotnego Kościoła i zadecydowało też o powodzeniu ewangelizacji w starożytnym świecie. „Jednym z czynników, który zadecydował o szybkim szerzeniu się wiary na początku chrześcijaństwa, było chrześcijańskie głoszenie życia po śmierci, nieskończenie piękniejszego i radośniejszego niż życie na ziemi. Cesarz Hadrian wybudował sobie w różnych miejscach na świecie wspaniałe wille i przygotował dla siebie mauzoleum, które dziś jest Zamkiem Anioła, niedaleko stąd. Kiedy zbliżał się już do śmierci, napisał też dla siebie nagrobne epitafium. Zwracając się do swej duszy, kazał jej po raz ostatni spojrzeć na piękno i rozrywki tego świata, bo, jak mówił, zstępujesz w miejsca bezbarwne, uciążliwe i ogołocone. Do Hadesu! Można sobie wyobrazić jak wielkim szok duchowy musiało wywoływać głoszenie w takich okolicznościach życia nieskończenie pełniejszego i jaśniejszego niż to, które kończyło się w chwili śmierci. I to też tłumaczy, dlaczego wyobrażenia i symbole życia wiecznego tak często pojawiają się na chrześcijańskich grobach w katakumbach” – wyjaśnił kard. Cantalamessa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję