Reklama

Wiadomości

Bezpieczeństwo pracy zdalnej

Wielu z nas musi zostać w domu, który stał się jednocześnie szkołą, uczelnią czy salą gimnastyczną, ale też miejscem pracy zdalnej.

Telefon, smartfon i komputer z dostępem do internetu – to najbardziej popularne technologie wykorzystywane w pracy zdalnej. Częste, może nieraz ocierające się o nerwicę natręctw, sprawdzanie poczty elektronicznej, godziny spędzane na Skypie i niezliczone tele– lub wideokonferencje – to teraz nasza codzienność. Musimy więc zadbać o nasze bezpieczeństwo w sieci.

Bezpieczeństwo sprzętu

Warto podkreślić, że duża odpowiedzialność za bezpieczeństwo cybernetyczne ciąży na pracodawcy, który powinien zapewnić pracownikom odpowiednio skonfigurowany sprzęt. Obowiązkiem szefa jest również poinformowanie pracowników o odpowiedzialności związanej z przetwarzanymi przez nich danymi. Dlatego każdy pracujący zdalnie powinien używać VPN (ang. virtual private network), czyli wirtualnej sieci prywatnej. To usługa szyfrująca nasze dane przesyłane przez internet, dzięki której są one chronione. Niezbędne są oczywiście: regularna aktualizacja systemów operacyjnych i oprogramowania, szczególnie programów antywirusowych, zmiana domyślnej nazwy sieci Wi-Fi i używanie silnych haseł. Może to być np. kilka słów zupełnie niezwiązanych ze sobą, ale na pewno nie maciek123.

W dobie epidemii trzeba zachować wzmożoną ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustów, którzy parają się phishingiem.

Reklama

Podszywają się pod instytucje i wyłudzają poufne informacje, jak np. dane logowania czy karty kredytowej. Mogą też zainfekować komputer wirusem.

Co ważne – nie wykorzystujemy sprzętu służbowego do prywatnych celów. Nie podłączamy do niego własnych dysków zewnętrznych czy pendrive’ów, a do komunikacji służbowej nie korzystamy z prywatnych skrzynek pocztowych. Na służbowym sprzęcie nie oglądamy filmów, nie podłączamy go do telewizorów z dostępem do internetu ani nie pożyczamy go – nawet domownikom.

Sprzęt trzymamy z daleka od dzieci i zwierząt, które mogłyby go uszkodzić lub, wciskając sobie tylko wiadomą kombinację klawiszy, wysłać naszemu szefowi jakąś wiadomość, co mogłoby być dla nas brzemienne w skutkach. Komputery służbowe to nie zabawki.

Bezpieczeństwo pracownika

Reklama

Pamiętajmy, że odległość oczu od ekranu monitora powinna wynosić 40-75 cm. Obraz na ekranie musi być stabilny, a sam ekran powinien być pokryty warstwą antyodbiciową lub wyposażony w odpowiedni filtr – tę kwestię oraz wiele innych reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r.

Po każdej godzinie spędzonej przed ekranem komputera robimy przerwę. Wstajemy, rozprostowujemy się, wykonujemy proste ćwiczenia, np. powolne krążenie głową, i patrzymy daleko przed siebie, najlepiej na zielone trawę lub drzewa. To uspokaja. Regularnie wietrzymy również pomieszczenie, w którym pracujemy.

2020-04-21 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Niedziela Modlitw za Kierowców

"Miłością trzeba się kierować, również w drodze, na trasie, jako kierowca - mówi w KAI ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców. Tradycyjnie w ostatnią niedzielę kwietnia Kościół w Polsce będzie wspierał modlitewnie kierowców. Tegoroczne hasło Niedzieli Modlitw za Kierowców brzmi: „Z miłością na wszystkich drogach”.

- Miłością trzeba się kierować, również w drodze, na trasie, jako kierowca.

W trudnych sytuacjach, szczególnie teraz gdy pandemia je mnoży, jako kierowcy tym bardziej musimy pilnować, by złość i nerwy nie wychodziły na zewnątrz, byśmy bezpiecznie jeździli
- zaznacza ks. Midura w rozmowie z KAI. - Według danych Policji, niestety nawet teraz, gdy prawie nie ma ruchu na naszych drogach, ma miejsce sporo wypadków, również śmiertelnych. Trzeba trochę zwolnić. Wprost pokazać, że ja jako kierowca dbam nie tylko o swoje życie i zdrowie, ale także innych ludzi na tych drodze – zachęca Krajowy Duszpasterz Kierowców.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: oczekuję rekomendacji dot. rozwoju wojska i procedur

2021-01-27 17:29

[ TEMATY ]

wojsko

Andrzej Duda

ćwiczenia wojskowe

prezydent.pl

Oczekuję od szefa MON i szefa Sztabu Generalnego rekomendacji w sprawie zmian, uzupełnień i procedur – powiedział prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w zakończeniu ćwiczenia dowódczo-sztabowego; celem ćwiczenia była ocenia działania sił zbrojnych w sytuacji zagrożenia.

W ćwiczeniu "Zima", którego scenariusze i szczegóły są tajne, wzięło udział kilka tysięcy oficerów, a także czynniki polityczne. W symulacjach uwzględniono zamówione przez Polskę nowe systemy uzbrojenia – zestawy przeciwlotnicze Patriot, artylerię rakietową HIMARS i wielozadaniowe samoloty F-35. Sprawdzano także rozwiązania, które wprowadziła reforma systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, obowiązująca od końca 2018 r.

CZYTAJ DALEJ

Znamy już nowe oblicze Zdrapki Wielkopostnej 2021!

2021-01-28 08:34

[ TEMATY ]

zdrapka wielkopostna

Zdrapka wielkopostna

Z pewnością Zdrapka Wielkopostna 2021 zachęci Cię do wyjścia z kokonu, do otwarcia się na Boga, Kościół jako Wspólnotę wspólnot i na bliźniego, w myśl jej tegorocznego hasła: „Przyjdźcie, bo już wszystko gotowe (Łk 14,15-24)”.

Czy czas pandemii to dobry czas na odnalezienie Boga i swego miejsca w Kościele? A może to czas izolacji w obliczu niepewności? Czy pandemia musi oznaczać samotność, podważenie relacji, zamknięcie w sobie? Czy może przyczynia się do poszukiwania przez Ciebie wspólnoty, by nie być osamotnionym? Z pewnością Zdrapka Wielkopostna 2021 zachęci Cię do wyjścia z kokonu, do otwarcia się na Boga, Kościół jako Wspólnotę wspólnot i na bliźniego, w myśl jej tegorocznego hasła: „Przyjdźcie, bo już wszystko gotowe (Łk 14,15-24)”. Pozwoli Ci nie tylko przeżyć piękniej i dojrzalej Wielki Post, ale i zatroszczyć się o więzi, zacieśnić je, odkryć właściwą drogę duchową w konkretnej wspólnocie i umieścić w centrum tej drogi Tajemnicę eucharystyczną, a każdy taki krok będzie, także dzięki Zdrapce, Twoim małym zwycięstwem. Chrześcijanin jest powołany do pokonywania swych słabości, a czas Wielkiego Postu to szczególny czas sprzyjający zwycięstwom. Jesteś stworzony do duchowego zwyciężania. Każde zrealizowane „zdrapkowe” zadanie będzie Twoim małym triumfem, tworząc serce, w którego centrum znajduje się Bóg z ikony Andrzeja Rublowa.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję