Epidemia stanęła na drodze do finalizacji ósmej pieszej pielgrzymki z Bielska-Białej do Łagiewnik. Z tej racji opiekunowie poszczególnych grup pątniczych zadbali o łączność duchową z osobami, które w tym czasie podejmowały wraz z nimi trud pielgrzymowania.
Od 30 kwietnia do 3 maja pątnicy mieli okazję na falach diecezjalnego radia „Anioł Beskidów” wysłuchać specjalnych konferencji. Ich autorami byli: ks. Michał Styła, ks. Tomasz Drabek, ks. Paweł Radziejewski SDS, ks. Michał Bogacz, ks. Stanisław Joneczko, ks. Marcin Sandok.
Wspólnym mianownikiem rozważań były słowa św. Jana Pawła II: „Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne. Tylko dziś jest twoje”, które miały być głównym hasłem tegorocznej pielgrzymki.
„Aby skutecznie przeciwdziałać atakom na kościoły i przestępstwom z nienawiści wobec chrześcijan, pilnie potrzebne są kompleksowe badania przyczyn tego zjawiska. Aby niechrześcijańskie uprzedzenia nie przerodziły się w akty wandalizmu, należy o tym bezpośrednio mówić i rozwiązywać problemy” - apeluje Anja Hoffmann. Dyrektorka Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie (OIDAC Europa) w rozmowie z KAI mówi m. in. o nasilającej się nietolerancji i dyskryminacji wobec wyznawców Chrystusa w Europie, wskazuje, jakie barwy polityczne i ideologiczne mają te działania, zastanawia się, czy media są wrażliwe na kwestię nietolerancji religijnej oraz jakie jest najlepsze antidotum na nietolerancję i dyskryminację religijną. Dziś przygotowany przez OIDAC raport nt. nietolerancji i dyskryminacji wobec chrześcijan w Europie przedstawiony zostanie podczas konferencji w Parlamencie Europejskim.
Krzysztof Tomasik (KAI): W Warszawie wystąpiła Pani na konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie poświęconej wymiarowi ludzkiemu (Warsaw Human Dimension Conference). Jakie ważne tematy zostały poruszone?
Głównym punktem obchodów był wczorajszy panel dyskusyjny w auli Collegium Polonicum
"Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" – te znamienne słowa padły w liście biskupów polskich do biskupów niemieckich 18 listopada 1965 r. W tym roku przypada 60. rocznica tego wydarzenia, a jego obchody przez cały tydzień odbywają się w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą.
18 listopada 1965 r. - dwadzieścia lat po zakończeniu drugiej wojny światowej – polscy biskupi skierowali do biskupów niemieckich list, w którym padły poruszające słowa: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie." Był to odważny akt chrześcijańskiego pojednania, który zapisał się w historii. W tym duchu parafia katolicka pw. św. Marii Magdaleny (Oderland-Spree) wraz z Fundacją EDUEKO w Słubicach i partnerami po obu stronach Odry w dniach od 16 do 23 listopada organizuje Polsko-Niemiecki Tydzień Spotkania i Pojednania. O jego idei opowiada ks. Rafał Mocny:
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.