Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jak nigdy dotąd

„Jesteście dzisiaj potrzebni Kościołowi, jak nigdy dotąd. Wasza wierność Bogu i Ewangelii, wasze umiłowanie Kościoła, wasze zaangażowanie i wasza świętość to narzędzia, którymi chce posługiwać się Pan dla dobra całej wspólnoty ludzi wierzących” – pisał w liście do Rycerzy Kolumba abp Stanisław Gądecki.

Niedziela sosnowiecka 30/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Czeladź

Piotr Lorenc

Rycerze Kolumba na jubileuszu kapłańskim w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi

Rycerze Kolumba na jubileuszu kapłańskim w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi

Pod hasłem przewodnim „Nie lękajcie się” od 22 do 23 maja odbyła się X Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Polsce. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną nie było możliwości, aby spotkać się, jak to było zaplanowane, w Zakopanem. Zgodnie z rekomendacją Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba odbyła się ona w formie zdalnej. Uczestniczący w niej oficerowie Rady Stanowej zgromadzili się wspólnie z kapelanem stanowym abp. Wacławem Depo na Jasnej Górze, a obrady były transmitowane za pomocą portalu youtube. Do delegatów specjalne listy skierowało wielu hierarchów Kościoła (m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i abp Mieczysław Mokrzycki), Najwyższy Rycerz Carl Anderson, a także przedstawiciele współpracujących organizacji. Podczas konwencji zebrani delegaci poprzez aklamację zdecydowali o wyborze oficerów Rady Stanowej na najbliższy rok bratni. Trwająca pandemia sprawiła, że przed Rycerzami Kolumba w Polsce jest wiele wyznań.

Reklama

– Czujemy odpowiedzialność za parafie, diecezje i Kościół w Polsce, dlatego będziemy dążyli do realizacji hasła: „Solidarni z księżmi i biskupami”, które przyświeca nam od lat. Dlatego czterema filarami, na których w sposób szczególny opieramy swoje działania są: braterstwo, formacja, rozwój i rodzina – stwierdził delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba.

Diecezjalne działania

W diecezji sosnowieckiej Rycerze Kolumba zrzeszeni są w radach: Czeladź (Rada 15523), im. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia; Dąbrowa Górnicza (Rada 15011), im. Św. Marcina z Tours; Olkusz (Rada 15114), im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego; Sławków (Rada 15111), im. Sł. Bożego Świętosława; Sosnowiec (Rada 15249), im. Św. Rafała Kalinowskiego przy parafii Podwyższenia Świętego Krzyża. Rycerze Kolumba angażują się w liczne działania dla dobra Kościoła i naszej diecezji sosnowieckiej. Biorą udział w uroczystościach liturgicznych, m.in. Mszach św. i procesjach Bożego Ciała, nabożeństwach fatimskich, jubileuszach kapłańskich, uroczystościach odpustowych, pogrzebach kapłanów. Obecni są na pielgrzymich szlakach, m.in. na pielgrzymkach pieszych. Zawsze pomocni służą przy pracach porządkowych przy świątyniach i plebaniach. Przykładem może posłużyć doświadczenie powodzi i zalania budynków parafii św. Wojciecha BM w Czeladzi. Dbają o „świadków wiary” – kapliczki przydrożne i krzyże, m.in. kapliczkę św. Rozalii czy krzyż w pobliżu supermarketu M1 na pograniczu Będzina i Czeladzi – stwierdza Wielki Rycerz Rady 15523 w Czeladzi Wojciech Owczarek.

Dla dobra Kościoła

Przed Rycerzami Kolumba wciąż nowe zadania i wyzwania. Wciąż potrzeba nowych rąk i serc do pracy dla dobra Kościoła. Kto może zostać Rycerzem Kolumba? Członkami Rycerzy Kolumba mogą być jedynie mężczyźni, którzy ukończyli 18 lat i są praktykującymi katolikami pozostającymi w duchowej łączności ze Stolicą Apostolską. Wymóg bycia praktykującym katolikiem oznacza, że dany mężczyzna akceptuje Urząd Nauczycielski Kościoła katolickiego w sprawach wiary i moralności, dąży do życia zgodnego z przykazaniami Kościoła, a także może przystępować do sakramentów świętych. W ostatnim czasie zespół inicjacyjny z Rady w Sosnowcu przyjął 5 nowych braci, 3 z nich pochodzi z parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi. Także w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu odbyło się wprowadzenie na urząd funkcjonariuszy Rady nr 15523 nowych rycerzy. Uroczystość poprzedziła Msza św., którą sprawował rycerz Kolumba ks. kan. Jarosław Wolski i proboszcz parafii ks. Marek Cuda. – Pracy jest wiele. Bóg czeka na nasze zaangażowanie i świadectwo – stwierdził Wojciech Owczarek.

2020-07-21 13:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Barbórkowe święto

[ TEMATY ]

św. Barbara

górnicy

bp Grzegorz Kaszak

Czeladź

sanktuarium św. Jana Marii Vianneya

ks. Tomasz Zmarzły

Barbórce przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Barbórce przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

W liturgiczne wspomnienie św. Barbary górnicy uczcili swoją patronkę. W wielu kościołach diecezji sosnowieckiej odbyły się Msze św. W sanktuarium św. Jana Marii Vianeya przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak przewodniczył uroczystościom barbórkowym.

Pomimo utrudnień związanych z pandemią tegoroczne świętowanie miało inny charakter. Św. Barbara została uczczona we wielu miejscach, świątyniach i zakładach związanych z górnictwem. Msze św. w intencji górników i ich rodzin oraz zmarłych sprawowane były w Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Bolesławiu, Czeladzi, Jaworznie, Olkuszu i Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Dobrym mężem być i ojcem, to będzie mój sukces - Heres w nowym utworze!

2021-09-27 13:27

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

HERES

"Zbiór myśli trzeźwych" to mocny, emocjonalny numer od chrześcijańskiego rapera "Heresa".

Członek grupy ewangelizacyjnej "Wyrwani Z Niewoli" po raz kolejny udowadnia, że można łączyć dobry rap z wartościowym przekazem. W najnowszym singlu przekonuje, że pieniądze i sława to tylko tymczasowe przyjemności, a najważniejsze jest serce, wartości i życie z Bogiem - mimo życiowych trudności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję