Reklama

Wiara

Abp Gądecki ustanowił kaplicę wieczystej adoracji w Nowym Tomyślu

Abp Stanisław Gądecki ustanowił w kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu kaplicę wieczystej adoracji. Jest to 25. tego typu kaplica w archidiecezji poznańskiej, natomiast Nowy Tomyśl jest, jak zaznaczył metropolita poznański, ostatnim miastem powiatowym w Wielkopolsce, w którym utworzono taką kaplicę.

[ TEMATY ]

adoracja

abp Stanisław Gądecki

Graziako

Działalność kaplicy wieczystej adoracji w kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu metropolita poznański zainaugurował na zakończenie uroczystej Eucharystii, której przewodniczył w sobotę. Przypomniał przy tym, że adoracja Najświętszego Sakramentu przedłuża w czasie celebrację Eucharystii.

– Potrzeba nam wyznaczania kościołów i oratoriów do wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, ponieważ dają one człowiekowi możliwość skupienia się przed Panem. Adoracja natomiast nie jest też niczym innym, jak odwiecznym dialogiem, jaki Bóg prowadzi z człowiekiem, a człowiek z Bogiem. Adoracja jest zasadniczą postawą człowieka, który uznaje się za stworzenie przed swoim Stwórcą, wysławia wielkość Pana, który nas tworzył i wszechmoc Zbawiciela, który wyzwala nas od zła – przekonywał abp Gądecki.

Zachęcił też mieszkańców Nowego Tomyśla do zakładania stowarzyszeń i bractw, które podejmą praktykę adoracji Najświętszego Sakramentu „stając się zaczynem kontemplacji w tej okolicy”.

Reklama

Jak zaznacza w rozmowie z KAI proboszcz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy, ks. kan. Andrzej Grabański, do tej pory podczas pierwszoczwartkowych i pierwszopiątkowych adoracji, które odbywały się w parafii, uczestniczyły działające już tutaj grupy modlitewne.

– Odczuwana była jednak wśród wiernych potrzeba ustanowienia wieczystej adoracji, do czego przygotowywaliśmy się już od roku. Projekt ten spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem parafian, powstaną więc też zapewne grupy adoracyjne, do czego zachęcał ksiądz arcybiskup – zauważa ks. Grabański.

Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu została erygowana w 1925 r. Neoromańska świątynia została jednak wzniesiona już w 1896 r. jako kościół filialny parafii pw. św. Michała Archanioła w pobliskim Wytomyślu. Dziś jest to jedna z dwóch parafii działających w Nowym Tomyślu, mieście liczącym nieco ponad 15 tys. mieszkańców, a jednocześnie 25. świątynia archidiecezji poznańskiej, w której istnieje kaplica wieczystej adoracji.

Natomiast pierwsza kaplica Wieczystej Adoracji na terenie archidiecezji poznańskiej, a jednocześnie jedna z pierwszych w Polsce, powstała w 1937 r. w farze poznańskiej. Ustanowił ją swoim dekretem kard. August Hlond, prymas Polski, jako pamiątkę odbywającego się w tym czasie w stolicy Wielkopolski Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego ku czci Chrystusa Króla.

2015-03-28 15:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By powstrzymać zło

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

adoracja

czuwanie modlitewne

Joanna Ferens

Głównym punktem czuwania była adoracja Najświętszego Sakramentu

Głównym punktem czuwania była adoracja Najświętszego Sakramentu

Mieszkańcy Biłgoraja zjednoczyli się na całonocnej modlitwie w ramach akcji „Noc walki o błogosławieństwo dla Polski”.

Modlitewne czuwanie odbyło się w kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju. – Ta inicjatywa, wspólna modlitwa za naszą ojczyznę, o pokój dla Ukrainy, całej Europy i świata, które wyszły od wiernych, są nam wszystkim bardzo potrzebne w tym trudnym czasie – podkreślił w rozmowie proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju, ks. prał. Józef Flis i dodał: – Dziś, gdy widzimy, co dzieje na Ukrainie, gdy giną niewinni ludzie, to nie możemy być obojętni. Musimy się w tych trudnych czasach wspierać zarówno darami materialnymi, jak i modlitwą, gdyż wiara góry przenosi.

CZYTAJ DALEJ

Najgorsza współczesna zabawka. Telefon w ręce od najmłodszych lat

2023-01-30 13:09

[ TEMATY ]

porady

smartfon

Adobe Stock

Coraz częściej spotykany obrazek to dziecko w wózku, które zamiast przyglądać się światu rzeczywistemu, skupia się na tym wirtualnym. Lekarze wielu specjalności ostrzegają, że to pułapka, która może mieć konsekwencję na resztę życia dziecka. Dowiedz się, jakie.

Jak wynika z raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, polski nastolatek wpatrywał się w 2020 r. w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę, częściowo z powodu zdalnych lekcji, które zajmowały ponad 7 godzin dziennie. Niemniej jednak czas spędzany przez młodzież i coraz młodsze dzieci w sieci rośnie z roku na rok.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ks. Marcjanowicz Ojciec Święty mianował go ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję