Reklama

Kościół

Prawnik wyjaśnia

Kogo i kiedy bierzmować?

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. 59

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Piotr Drzewiecki

Pytanie czytelnika:
Dlaczego tak różne są okresy przygotowania do bierzmowania w różnych diecezjach, a nawet w parafiach?

Odpowiedź eksperta

Diecezje w Polsce różnią się przepisami dotyczącymi nie tylko czasu przygotowania, ale także wieku kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Skąd taka praktyka?

Reklama

Z punktu widzenia prawa kanonicznego istotne są przepisy obowiązujące cały Kościół, a więc należy spojrzeć, co na ten temat mówi Kodeks prawa kanonicznego, a później ewentualnie odnieść się do szczegółowych rozwiązań Konferencji Episkopatu i poszczególnych diecezji. Kodeks tradycji łacińskiej daje odpowiedź, jaki powinien być minimalny wiek do przyjęcia sakramentu bierzmowania, gdy pisze o kandydacie do tego sakramentu jako „mającym używanie rozumu”. W innym kanonie znajdujemy odpowiedź, że domniemywa się używanie rozumu, gdy osoba ukończy 7. rok życia. Nie oznacza to jednak automatycznie, że dziecko w takim wieku jest zdolne do przyjęcia sakramentu bierzmowania, gdyż musi być ponadto odpowiednio pouczone i właściwie dysponowane. Norma kodeksowa zobowiązuje wiernych do przyjęcia tego sakramentu w pobliżu wieku rozeznania, nie precyzując jednak, ile konkretnie kandydat ma mieć lat. Kodeks nie określa również czasu przygotowania, zwraca jedynie uwagę, że wierni mają być właściwie przygotowani.

W 2017 r. Konferencja Episkopatu Polski wydała dokument dotyczący przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Określiła w nim czas formacji przygotowania bliższego i bezpośredniego na okres 3 lat. Zaznacza również, że do bierzmowania powinna przystępować młodzież, która odznacza się dojrzałością intelektualną, emocjonalną i religijną. Dokument odwołuje się jednak do praw biskupów diecezjalnych, a więc stanowi pewną pomoc, ale to poszczególni biskupi ustalają program i czas przygotowania do bierzmowania.

Czasami należy podejść do tej kwestii w sposób indywidualny, bo nie można mylić dojrzałego wieku wiary z dojrzałym wiekiem rozwoju naturalnego, dlatego sam szafarz może zdecydować o innym wieku kandydata do przyjęcia bierzmowania niż wskazano w rozwiązaniach diecezjalnych.

2020-07-28 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozkwitnąć przy krzyżu

Niedziela lubelska 12/2017, str. 6

[ TEMATY ]

krzyż

relikwie

bierzmowanie

Grzegorz Jacek Pelica

Poświęcenie pamiątkowych krzyży

Poświęcenie pamiątkowych krzyży

Bierzmowanie 27-osobowej grupy gimnazjalistów i zakończenie peregrynacji relikwii krzyża Chrystusowego zgromadziły rzeszę wiernych w kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Brzeźnicy Bychawskiej. Z apostolską posługą w pierwszą sobotę Wielkiego Postu przybył bp Józef Wróbel, którego powitał proboszcz ks. Henryk Zdybel. Słowa Ewangelii proklamował dziekan czemiernicki ks. Jerzy Latawiec, który także sprawował Mszę św. i asystował w obrzędzie bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Znamy kształt 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę

2021-06-14 21:28

ks. Łukasz Romańczuk

Jedna grupa licząca 100 osób idąca na Jasną Górę plus pozostałe grupy pielgrzymkowe idące w sztafecie, wedle wyznaczonego grafiku. Tak będzie wyglądać 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Tegoroczna 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska rozpocznie się 3 sierpnia o godz. 6:30 w Katedrze Wrocławskiej. Zakończy się 10 sierpnia. Mszą św. o godz. 13:00. Hasło tegorocznej pielgrzymki to: "Spotkanie". Podana została także oficjalna decyzja ks. abp. Józefa Kupnego, że Głównym Przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej mianowany został ks. Tomasz Płukarski, dotychczasowy rzecznik prasowy PPW.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję