Reklama

I Ty możesz mieć własną elektrownię

Rachunki za prąd można obniżyć nawet o 90% w skali całego roku, wystarczy zainstalować panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne pobierają energię z promieniowania słonecznego i zamieniają ją w energię elektryczną. Przez zamontowanie na naszej posesji paneli stajemy się właścicielami małej elektrowni. Pozyskiwany w ten sposób prąd jest magazynowany w sieci elektroenergetycznej, należącej do zakładu energetycznego, z którym podpiszemy umowę. Nadwyżkę produkowanej energii możemy odebrać w dogodnym dla siebie momencie (noc, miesiące zimowe). Dzieje się to automatycznie przy pomocy licznika dwukierunkowego. W momencie zaniku pracy naszej elektrowni fotowoltaicznej, np. w nocy, zaczynamy pobierać prąd z sieci na potrzeby gospodarstwa domowego. Zakład energetyczny pobiera prowizje w wysokości 20% (instalacja do 10 kW; powyżej 10 kW prowizja wynosi 30%) za magazynowanie prądu. Przesłałeś 1 KWh z twojej produkcji, odbierasz 0,8 kWh.

Ile to kosztuje?

Reklama

Aby uzyskiwać obniżone rachunki za prąd, musimy najpierw zainwestować konkretną sumę. Koszt instalacji zależy od liczby ogniw fotowoltaicznych i mocy, jaką zastosujemy. Ważne jest, aby instalacja pokryła nasze zapotrzebowanie energetyczne. Kluczowe znaczenie ma również odpowiednie rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych. Przy właściwym usytuowaniu pozwolą one na maksymalne wykorzystanie kąta padania promieni. Jeśli myślimy o takim rozwiązaniu, najlepiej poprosić o wycenę specjalistów. Profesjonaliści od fotowoltaiki pomogą określić zapotrzebowanie, a także dobiorą najbardziej optymalne rozwiązanie. Dzięki temu inwestycja będzie opłacalna i szybciej się zwróci. Instalacje fotowoltaiczne mają najczęściej 5 kW, co zaspokaja potrzeby gospodarstwa domowego. Czasem wystarczy nawet 3,5 kW. Potrzeby jednorodzinnego domu zaspokoi instalacja złożona z 15 paneli, które wytwarzają 4,5 MWh energii elektrycznej. Dzięki niej nie tylko będą działały na co dzień wszystkie urządzenia AGD, ale możliwe będzie również ogrzewanie domu. Inwestycja w mikroelektrownię często zwraca się już po sześciu latach, a przez kilkanaście kolejnych daje czyste zyski.

Zwrot z podatku

Od 2019 r. instalację fotowoltaiczną można odpisać od podatku. Każda osoba fizyczna ma prawo obniżyć podstawę podatku dochodowego do kwoty 53 tys. zł na wydatki poniesione na ogniwa fotowoltaiczne razem z osprzętem oraz na ich montaż, a kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika będzie podlegać odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, kiedy poniesiono pierwszy wydatek. Co ważne, podatek może zostać odliczony zarówno wtedy, gdy rozliczamy się według skali podatkowej (przy stawce 18% i 32%), jak i według podatku liniowego oraz ryczałtu. Oznacza to, że twoja instalacja fotowoltaiczna może być przynajmniej o 18% tańsza.

Jak się starać o dotację z Unii?

Dotacje z Unii Europejskiej mają na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki przez dofinansowanie gospodarstw domowych na zakup i montaż paneli. 13 stycznia 2020 r. ruszył kolejny nabór do programu „Mój prąd”. Będzie on trwał przez cały obecny rok – do 18 grudnia. Dofinansowanie w formie dopłaty bezzwrotnej wynosi nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Dofinansowaniu podlegają instalacje PV o mocy 2-10 kW. Ponieważ wniosek można złożyć dopiero po zakończeniu inwestycji, inwestor musi mieć całą sumę pieniędzy na starcie. Ponadto inwestor nie może mieć pewności, że otrzyma dofinansowanie na początku planowania inwestycji, ponieważ wnioski są rozpatrywane dopiero po wzniesieniu instalacji. Budżet programu wynosi 1 mld zł. Wnioski można składać przez internet na: gov. pl .

2020-08-05 07:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.

CZYTAJ DALEJ

Zwiedzione zwiedzanie

Wakacje to czas wycieczek, pielgrzymek i intensywnego zwiedzania. Wielką rolę odgrywają w tym dobrzy przewodnicy. Zdecydowana większość z nich to ludzie kompetentni i uczciwi. Warto jednak porządnie się wsłuchać w to, co mówią, nie tylko żeby jak najwięcej zapamiętać, ale również żeby zobaczyć, czy jest to zgodne z prawdą, a niekiedy również z wiarą. Ojcowie dominikanie z Krakowa opowiadali, że w czasach komuny zdarzali się tacy ideologicznie nastawieni przewodnicy, którzy gdy oprowadzali grupy po bazylice Trójcy Świętej, tak tłumaczyli ludziom tamtejsze przedstawienie Trzech Osób Boskich: „Ten starszy z brodą to Mieszko I.

CZYTAJ DALEJ

Tokio 2020 [NA ŻYWO]

2021-07-23 22:19

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

24.07.2021, 9:30

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję