Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 35/2020, str. 9

Piłsudczycy na Jasnej Górze

6. Pielgrzymka Związku Piłsudczyków RP 20 sierpnia zgromadziła jego członków i sympatyków. Noszą oni mundury na wzór munduru Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Pielgrzymujemy na Jasną Górę w sposób zorganizowany od 2014 r., wzorem Marszałka Piłsudskiego, który przybył tu 20 października 1921 r., by dziękować Matce Bożej za Bitwę Warszawską, za Cud nad Wisłą, za Wiktorię Niemeńską – powiedział gen. Stanisław Śliwa, prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP. – My, Piłsudczycy, przybywamy też dziękować za Związek Piłsudczyków, za ich rodziny, za naszą służbę dla dobra umiłowanej ojczyzny.

Eucharystii przewodniczył gen. bryg. Związku Piłsudczyków ks. inf. Edmund Skalski, naczelny kapelan związku.

Każde święto jest czasem łaski

Reklama

Na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę w tym roku, ze względu na reżim sanitarny, przybyły dużo mniejsze grupy pieszych pielgrzymów. Sumie pontyfikalnej na szczycie jasnogórskim przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Obchody jasnogórskich uroczystości uwieńczył Apel Jasnogórski pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, ponieważ 15 sierpnia obchodzone jest także Święto Wojska Polskiego, a w tym roku dodatkowo przypadała szczególna – 100. rocznica Bitwy Warszawskiej.

Obecny był gen. Jarosław Mika, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Dla uczczenia Święta WP, po zakończonym Apelu, pod murami klasztoru oddano salwy honorowe z armat.

Czas trudnych decyzji

Reklama

Doroczna Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich odbyła się 21 sierpnia. Do sanktuarium przybyli dyrektorzy z całej Polski. W tym roku jasnogórskie spotkanie miało wesprzeć w trudnych decyzjach i podnieść na duchu dyrekcje szkół. Dyrektorzy wysłuchali wykładu Liliany Zienteckiej, eksperta ds. zarządzania oświatą, która wyjaśniała wątpliwości związane z otwarciem szkół w czasie trwającej epidemii. W czasie konferencji przewidziano też czas na duchowe spotkanie z Prymasem Tysiąclecia – za sprawą o. prof. Zdzisława Kijasa, relatora procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Na spotkanie przybył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który wygłosił odczyt na konferencji, a także przewodniczył Mszy św. W homilii nawiązał do hasła tegorocznego spotkania – słów kard. Stefana Wyszyńskiego, wypowiedzianych na Jasnej Górze 30 czerwca 1957 r.: „Wam [nauczyciele] powierzył Bóg dzieci swoje na ziemi. Odpowiadacie za dusze, za losy społeczeństwa, odpowiadacie za losy narodu, za jego wolność”.

Organizatorem spotkania była Rada Szkół Katolickich z przewodniczącym ks. Zenonem Latawcem.

Pielgrzymka branży energetycznej

Jubileuszowa 35. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków i Elektroników odbyła się w dniach 22-23 sierpnia. Przedstawiciele tego środowiska, wraz z duszpasterzem krajowym energetyków ks. Sławomirem Zygą, przybyli z dziękczynieniem za całą branżę energetyczną. Wśród intencji była też prośba o bezpieczną pracę oraz modlitwa za naród białoruski.

Centralnej Mszy św. 23 sierpnia przewodniczył bp Henryk Ciereszko z Białegostoku. Msza św. była dziękczynieniem m.in. za 110 lat energetyki białostockiej. W czasie pielgrzymki poświęcony został sztandar Katolickiego Stowarzyszenia Energetyków.

2020-08-25 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najstarsza Polka kończy 115 lat!

2021-06-10 13:25

[ TEMATY ]

jubileusz

tt/@PremierRP

ZDJĘCIE ARCHIWALNE. W 2019 r. panią Teklę Juniewicz odwiedził premier Mateusz Morawiecki

ZDJĘCIE ARCHIWALNE. W 2019 r. panią Teklę Juniewicz odwiedził premier Mateusz Morawiecki

Pani Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, 40 km od Lwowa. Przeżyła dwie wojny światowe, PRL i narodziny III RP. Dziś kończy 115 lat.

Sędziwa Kresowianka doczekała się dwóch córek, wnuków, prawnuków i praprawnuków. Mieszka w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2021-06-11 14:47

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża radością

2021-06-12 07:25

[ TEMATY ]

życie

świadectwo

świadectwa

Fundacja Grupa Pro Elio

Barbara Kędzior

Barbara Kędzior

Basia Kędzior urodziła się z rybią łuską - genetyczną wadą skóry. Miała żyć tylko osiem dni. Gdy już było wiadomo, że przeżyje dłużej, lekarz chciał amputować jej palce. Dzisiaj ma 22 lata i jest radosną dziewczyną, która swoimi palcami zapisała całe mnóstwo zeszytów.

Kształci się w śpiewie. Ma cudowny głos. Daje świadectwo radosnego życia niezależnie od trudności. W sytuacji, w której wielu dzieciom, u których diagnozuje się przeróżne wady genetyczne, odbiera się prawo do życia, Basia jest żywym dowodem na to, że namawianie rodziców na aborcję z powodu podejrzenia choroby jest wielkim nieporozumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję