Reklama

Niedziela Świdnicka

Muzyka dla Europy

W Krzyżowej w pobliżu Świdnicy już po raz szósty odbył się festiwal, podczas którego można było zanurzyć się w świecie muzyki kameralnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzyżowa-Music to nazwa festiwalu organizowanego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Tegoroczna edycja trwała od 18 do 30 sierpnia, a koncerty odbywały się w czterech lokalizacjach. W większości z nich można było uczestniczyć na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Krzyżowej. Muzycy zawitali także do świdnickiego Kościoła Pokoju, Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju oraz do kościoła pw. św. Anny w Grodziszczu. W sumie odbyło się dwanaście koncertów, podczas których wykonano utwory takich kompozytorów jak: Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart, Johannes Brahms czy Adolf Busch. Nie zabrakło też kompozycji polskich mistrzów – Krzysztofa Pendereckiego, Grażyny Bacewicz oraz Karola Szymanowskiego.

Nie tylko koncerty

Na festiwal Krzyżowa-Music przyjeżdżają muzycy z całego świata. Są podzieleni na dwie grupy – „Seniorów” i „Juniorów” – w zależności od doświadczenia i stażu muzycznego. Organizatorzy mówią, że nazwa „Juniorzy” może wprowadzać w błąd, bowiem są to osoby wielokrotnie nagradzane, to m. in. laureaci prestiżowych konkursów muzycznych. Biorą oni udział w warsztatach, podczas których przygotowują się do koncertów. Młodzi muzycy podpatrują swoich mistrzów, mogą się od nich uczyć w sprzyjających warunkach, bez presji. Jest także czas na chwilę odpoczynku i integracji podczas ogniska czy wspólnych gier w piłkę nożną lub bilarda. Uczestnicy nawiązują między sobą nowe relacje, wspierają siebie nawzajem i przy okazji dobrze się bawią. Każdego roku odbywają się także dwa sympozja naukowe, tegoroczne były poświęcone czterdziestej rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Te same idee

Dyrektorem artystycznym festiwalu Krzyżowa-Music jest utalentowana skrzypaczka Viviane Hagner, wielokrotnie uczestnicząca w festiwalu Marlboro Music w Stanach Zjednoczonych. Podczas swojego pobytu w Krzyżowej uznała, że jest to idealne miejsce do organizacji wydarzenia, jakie ma miejsce w Marlboro. Krzyżowa jest symbolem polsko-niemieckiego pojednania i utożsamiana z demokratyczno-chrześcijańskimi wartościami powojennej Europy. Panują tu sprzyjające warunki do międzynarodowej wymiany doświadczeń i integracji. Miejsce to inspiruje także do podejmowania nowatorskich rozwiązań.

Reklama

Otwartość na nowe pomysły, odwaga, nacisk na najwyższy poziom tworzenia muzyki, a przy tym spontaniczność i dobra zabawa to wartość festiwalu.

Podziel się cytatem

Tegoroczną edycję festiwalu zadedykowano Peterowi Serkinowi, znanemu pianiście zmarłemu 1 lutego 2020 r. Peter był synem Rudolfa Serkina i wnukiem Adolfa Buscha – współzałożycieli nowej formuły festiwali muzyki kameralnej, znanej pod nazwą Marlboro Music Festival. Jako dorosły muzyk szczególną uwagę poświęcał nowej muzyce, lubił zestawiać ją z utworami starszymi i bardziej znanymi. Otwartość na nowe pomysły, odwaga, nacisk na najwyższy poziom tworzenia muzyki, a przy tym spontaniczność i dobra zabawa – to wartości wyznawane przez Petera, na których zbudowano Marlboro Festival, a 65 lat później – Krzyżowa-Music.

Dla tych, którzy w tym roku nie mogli uczestniczyć w koncertach, mamy dobrą wiadomość – wszystkie koncerty dostępne są on-line na stronie https: //pl.krzyzowa-music.eu/, a organizatorzy już pracują nad przyszłoroczną edycją.

2020-09-09 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa wystawa w Krzyżowej

Niedziela świdnicka 6/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

multimedialna wystawa

Krzyżowa

Fundacja Krzyżowa

Na wystawie jest ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii

Na wystawie jest ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji
świadków historii

Ponad 300 zdjęć i filmów pokazujących adaptację do nowych warunków życia w powojennej Polsce można oglądać na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Przesunięcie w 1945 r. granic Polski pociągnęło za sobą konsekwencje polityczne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Odbudowa wojennych zniszczeń i więzi społecznych, oswojenie obcej przestrzeni i kultury składają się na proces „wrastania” powojennych mieszkańców w „nową” Polskę.

CZYTAJ DALEJ

Miejmy przed oczami miłość Chrystusowego Serca

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 6, 36-38.

Poniedziałek, 26 lutego. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do Klubu Żon

2024-02-26 18:43

Karol Porwich/Niedziela

To ciekawa inicjatywa polegająca na uczestnictwie w cyklu 12 spotkań formacyjnych. Są one przeznaczone dla żon i odbywają się na podstawie podręcznika Lindy Dillow „Jaką żoną jestem” oraz fragmentów Pisma Świętego.

Takich klubów we Wrocławiu już kilka było. Mimo, że z założenia obejmują 12 spotkań, niektóre kluby przedłużają je sobie, biorąc kolejne książki do rozważania. Autorka książki poleca postawienie sobie pytanie: „Co czuje mój mąż, mając mnie za żonę?” i dzieli się własnymi doświadczeniami z wieloletniego stażu małżeńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję