Reklama

Prasa zagraniczna

Boży influencer

To niezmierna rzadkość, żeby matka doczekała beatyfikacji syna. To stało się udziałem Włoszki Antonii Salzano. Jej syn – sługa Boży Carlo Acutis będzie beatyfikowany w Asyżu 10 października. Carlo zmarł w 2006 r. na białaczkę w wieku 15 lat. Dawał świadectwo pobożności eucharystycznej: codziennie uczęszczał na Mszę św., nierzadko brał udział w adoracjach eucharystycznych i systematycznie modlił się na różańcu. Do spowiedzi chodził każdego tygodnia. Jako dziecko swojego wieku był zafascynowany nowymi technologiami, których sprawnie używał do ewangelizowania swoich rówieśników. – Był influencerem Pana Boga – mówi dziś jego mama.

The Reporter

Nadzieja w katolikach

Według najnowszego badania, Donald Trump wśród katolików ma przewagę nad Joe Bidenem: chce na niego głosować 51% katolickich wyborców, a na Bidena 49%. 8 procentom zamierzających głosować na Trumpa nie podoba się jednak styl sprawowania przez niego urzędu, co czyni ich wybór niepewnym. Obóz Trumpa widzi jeszcze szansę w tzw. twardym katolickim elektoracie, tj. osobach chodzących systematycznie do kościoła, ale być może nawet połowa z nich nie jest zarejestrowana na listach wyborczych. Celem jest więc skłonienie tej grupy do rejestracji i oddania głosu.

Die Tagespost

Droga do schizmy?

Reklama

Według badania zleconego przez dziennik Die Tagespost, aż 53% katolików w Niemczech nie jest zainteresowanych tzw. Drogą Synodalną, a wśród całej populacji ten odsetek jest o 10% większy. To oczywista porażka reformatorów, którzy w ostatnim czasie skupili się na dyskusji wokół kapłaństwa kobiet. Największy przeciwnik najdalej idących postulatów Drogi Synodalnej – kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, dostrzegając konieczność reform w Kościele, przestrzegł niedawno, że tzw. Droga Synodalna może doprowadzić do schizmy i utworzenia niemieckiego Kościoła narodowego. Odpowiedział mu przewodniczący niemieckiej konferencji biskupiej – bp Georg Bätzing, stwierdzając, że dyskusja odbywa się w ramach Kościoła i Kościół w Niemczech pozostanie częścią Kościoła powszechnego. To zapewnienie jest mocno wątpliwe w sytuacji, gdy spora część niemieckich hierarchów uważa, że dyskusja nad kapłaństwem kobiet jest kluczowa dla reformy Kościoła. Nie przekonuje ich nawet to, że sprawa jest rozstrzygnięta przez kościelne Magisterium.

Novena

Więcej „swoich”?

Black Lives Matter w Kościele? Tak. Konkretnie w Brazylii. O ruchu zrobiło się głośno po zabójstwie Afroamerykanina George’a Floyda w Minneapolis w USA. Wywołało ono zamieszki w wielu amerykańskich miastach i ponownie postawiło na szczycie debaty publicznej kwestię rasizmu. Celem BLM jest walka z przemocą wobec osób czarnoskórych i z rasizmem systemowym.

Zdaniem części afrobrazylijskich księży, czujących się potomkami niewolników sprowadzonych do tej portugalskiej kolonii, w Kościele w Brazylii można się spotkać z systemowym rasizmem. W specjalnym liście do papieża Franciszka jako reprezentanci 110-milionowej społeczności Afrobrazylijczyków podkreślili, że w formacji wielokrotnie „czuli na plecach kolana firmatorów”. Czego się domagają? Większej liczby czarnoskórych biskupów w Brazylii. Ich zdaniem, obecna dysproporcja jest jawną niesprawiedliwością i Kongregacja ds. Biskupów powinna to wziąć pod uwagę.

Il Sismografo

Na głębokiej wodzie

To był zwykły zbieg okoliczności, ale okazał się nieszczęśliwy. W czasie białoruskiego kryzysu, którego ofiarą padł abp Tadeusz Kondrusiewicz – władze reżimu Alaksandra Łukaszenki cały czas nie chcą go wpuścić na Białoruś – Stolica Apostolska nie miała w Mińsku swojego dyplomatycznego reprezentanta na poziomie ambasadora. Tak się złożyło, że w styczniu br. trzyletnią kadencję skończył abp Gábor Pintér, który objął nuncjaturę w Hondurasie, a dopiero 16 września święcenia biskupie przyjął ks. Ante Jozić, nowy nuncjusz na Białorusi. Biskup Jozić pochodzi z Chorwacji. Pracował w Indiach, Rosji i na Flipinach. Teraz został rzucony na głęboką wodę i działaniami dyplomatycznymi ma doprowadzić do końca sprawę abp. Kondrusiewicza. Wspierać go będzie cały Sekretariat Stanu, który ustami kard. Pietro Parolina przekonuje o konieczności powrotu metropolity mińsko-mohylewskiego na Białoruś, której zresztą jest on obywatelem.

2020-09-30 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję