Reklama

Niedziela Lubelska

Spieszmy do Maryi

Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji odbędą się 4 października.

Niedziela lubelska 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

Latyczów

uroczystości

Patryk Kułaga

W 2018 r. złote korony na skronie Maryi i Jezusa nałożył abp Stanisław Budzik

W 2018 r. złote korony na skronie Maryi i Jezusa nałożył abp Stanisław Budzik

W kościele Matki Bożej Różańcowej w Lublinie znajduje się łaskami słynąca kopia obrazu Salus Populi Romani z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore, podarowana oo. Dominikanom przez papieża Klemensa VIII pod koniec XVI wieku. Matka Boża Latyczowska, nazywana Świętą Wygnanką, w czasach najazdów tatarskich, później rozbiorów i reżimu komunistycznego, wędrowała przez polskie ziemie, by ostatecznie znaleźć się w Lublinie. Po II wojnie światowej bezcenny skarb w obawie przed wrogą Kościołowi polityką władz radzieckich ukryły siostry ze Zgromadzenia Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.

Reklama

Przez kilkadziesiąt lat łaskami słynąca ikona pozostawała w klasztornej kaplicy. W 2014 r., decyzją abp. Stanisława Budzika, obraz został uroczyście intronizowany w kościele przy ul. Bursztynowej w Lublinie. – Wierzymy, że w tej świątyni Maryja w końcu znalazła swój dom – powiedział ksiądz arcybiskup. Dwa lata temu odbyła się rekoronacja ikony. Pasterz powiedział wówczas, że ponowne nałożenie złotych koron na łaskami słynący obraz Maryi jest symbolem tego, co najpiękniejsze: dajemy Maryi serca pełne miłości i wdzięczności. – Maryja potrzebuje złota naszej wiary, która opromieni szare drogi i przemieni je w królewskie trakty, które prowadzą do Chrystusa; pragnie srebra nadziei, która nie pozwoli się załamać w przeciwnościach; oczekuje brylantu miłości, która nikogo nie odrzuca, nikogo nie wyklucza, a wszystko znosi i wszystko przetrzyma; pragnie klejnotów dobrych czynów służby Bogu w potrzebującym człowieku – powiedział abp Budzik.

Od 6 lat przed łaskami słynącą ikoną Matki Bożej Latyczowskiej wierni gromadzą się na modlitwie. Najlepszej z matek powierzają radości i troski, pewni, że w czułym sercu Maryi jest miejsce dla każdego. Główne uroczystości odpustowe w sanktuarium obchodzone są w święto Matki Bożej Różańcowej. W tym roku, w niedzielę 4 października, o godz. 12 odpustowej Eucharystii będzie przewodniczył bp Adam Bab. Więcej na www.parafia-mbr.lublin.pl .

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. za Ojczyznę i Wojsko Polskie w katedrze polowej

Uroczystą mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych rozpoczęły się w sobotę centralne obchody Święta Wojska Polskiego. Liturgii w intencji Ojczyzny i żołnierzy przewodniczy bp polowy gen. Józef Guzdek. On też wygłosi homilię.

W uroczystej eucharystii biorą udział najwyższe władze państwowe cywilne i wojskowe m.in.: prezydent Andrzej Duda, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i generalicja, korpus dyplomatyczny, ministrowie m.in.: Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję