Reklama

Niedziela Lubelska

Światłość świata

Grażyna Czapska została odznaczona medalem Lumen Mundi.

Niedziela lubelska 40/2020, str. II

[ TEMATY ]

odznaczenia

Lumen Mundi

Agnieszka Marek

Abp Budzik uhonorował panią Czapską medalem Lumen Mundi

Abp Budzik uhonorował panią Czapską medalem Lumen Mundi

Medal ten został ustanowiony w latach 90. XX wieku przez abp. Józefa Życińskiego. Otrzymują go osoby, które swoim życiem dają świadectwo prawdzie i wartościom, służą społeczeństwu i ubogacają kulturę. W tym roku do grona odznaczonych dołączyła Grażyna Czapska, która zaprojektowała wiele wnętrz kościołów i kaplic. Uroczystego wręczenia medalu dokonał 17 września abp Stanisław Budzik podczas Eucharystii w parafii Miłosierdzia Bożego w Puławach. Sylwetkę laureatki przedstawił ks. Krzysztof Krakowiak, który podziękował pani Czapskiej za piękno wystroju kościoła parafialnego i kaplicy św. Faustyny.

Metropolita wyjaśnił znaczenie medalu i przywołał fragment Ewangelii: „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 5, 16). Następnie odczytał tytuł, z którego został przyznany medal: „za ewangeliczną postawę, istotny wkład w tworzenie architektury wnętrza licznych kościołów archidiecezji lubelskiej oraz za wielką życzliwość i otwartość dla duszpasterzy”, i dołączył błogosławieństwo na „codzienny trud pomnażania dobra i tworzenia piękna”. Arcybiskup nawiązał też do symboliki medalu, na którym widnieje postać Ducha Świętego z promieniami oznaczającymi Jego dary.

Reklama

W podziękowaniu pani Czapska powiedziała, że każda jej praca powstała przede wszystkim dzięki modlitwie, gdyż projekty realizowała modląc się. Podkreśliła też zaangażowanie całego zespołu, począwszy od duszpasterzy, którzy współtworzyli z nią projekty, a skończywszy na każdym członku wspólnoty parafialnej. Z rozrzewnieniem wspomniała swoje bierzmowanie, które mogła niejako przeżyć na nowo, gdyż w tym dniu arcybiskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży przygotowanej przez ks. Michała Sidora.

Grażyna Barbara Czapska jest artystką uznaną w kraju i poza jego granicami. Jej prace można było podziwiać na wystawach w Nałęczowie, Lublinie, Sztokholmie i Nowym Jorku. Choć zrealizowała wiele projektów z różnorakich dziedzin, jak np. sztuka użytkowa, malarstwo monumentalne i sztalugowe, wzornictwo, czy nawet projekt wnętrza statku m/s „Lublin II”, szczególnie ukochała wnętrza sakralne i do nich ograniczyła swoją działalność projektową w latach 90. XX wieku. Artystka w świątyniach i kaplicach tworzy opartą na symbolice chrześcijańskiej harmonię wnętrza, które sprzyja bliskości z Bogiem i modlitwie.

Grażyna Czapska urodziła się w Lublinie i z tym miastem związała się zawodowo. Jej pracy artystyczno-dydaktycznej w Nałęczowie oraz na UMCS w Lublinie zawdzięczamy wielu adeptów malarstwa.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Zbąszynek. Uczcili św. ojca Pio

2021-09-27 12:33

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Jerzy Ganecki (FB.com/Parafia.Zbaszynek)

Błogosławieństwo relikwiami

Błogosławieństwo relikwiami

Czciciele ojca Pio mieli niedawno okazję do świętowania, w związku ze wspomnieniem liturgicznym świętego stygmatyka. Jednym z miejsc, gdzie czci się go szczególnie, jest parafia Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku.

Do obchodów wspomnienia parafia przygotowywała się w trakcie rozpoczętej 14 września nowenny. 23 września odprawiona została uroczysta Msza święta, odmówiono Litanię do św. Ojca Pio, a kapłan błogosławił parafian jego relikwiami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję