Reklama

Niedziela w Warszawie

Młodzież z wartościami

Są gotowi do służby Bogu, ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Uczą się odpowiedzialności, wzrostu w wierze i apostolstwa. KSM-owicze na wzór Maryi, mówią swoje „fiat”.

Niedziela warszawska 40/2020, str. V

[ TEMATY ]

KSM

formacja

Archiwum KSM

Biuro Prezydium Krajowej Rady KSM w Sulejówku. Trzeci od prawej: Patryk Czech, obok ks. Andrzej Lubowicki

Biuro Prezydium Krajowej Rady KSM w Sulejówku. Trzeci od prawej: Patryk Czech, obok ks. Andrzej Lubowicki

Przy ul. Krasickiego 16 w podwarszawskim Sulejówku, gdzie mieści się centrala Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, praca wre. KSM-owicze kontaktują się ze swoimi oddziałami, opracowują programy szkoleniowe i formacyjne. Wszystko po to, aby uczyć młodzież w wieku od 16 do 30 lat społecznego zaangażowania, służby, patriotyzmu, a przede wszystkim wzrastania w wierze.

– Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza młodych do budowania relacji z Bogiem oraz świadomego przeżywania polskości – mówi Niedzieli Patryk Czech, przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM.

Apostołowie

Reklama

Stowarzyszenie kształtuje dojrzałych chrześcijan i zachęca do aktywnego uczestnictwa we wspólnocie Kościoła. Wychowuje do miłości ojczyzny i odpowiedzialności za losy narodu.

– Uczymy KSM-owiczów, aby pamiętali o rocznicach i mieli świadomość tego, że tam gdzie przebywają, mają obowiązek budowania cywilizacji miłości – dodaje Patryk Czech.

Stowarzyszenie uczy młodych, aby byli zaangażowanymi liderami. KSM-owicz ma być apostołem. Jego zadaniem jest ewangelizacja i przyprowadzanie innych do Chrystusa.

Reklama

Przynależność zobowiązuje. To nie tylko deklaracja, ale konkretne działania prowadzące do przemiany serca. KSM-owicz ma wykazywać się inicjatywą i wzrastać duchowo, aby rodzić dobro w swoim środowisku. Ma być odpowiedzialny za siebie i innych. A odpowiedzialności młodzi uczą się przez różne dzieła.

– W ten sposób się formują. Każdy oddział ma swoje kierownictwo, w KSM-ie są instruktorzy, liderzy i zastępowi, odpowiedzialni za formację – tłumaczy ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM.

Gotów!

Dziś nie jest łatwo dotrzeć do młodzieży, którą od zaangażowania w życie Kościoła i lokalnej wspólnoty często odciąga wirtualny świat. – Niektórym brakuje zapału, szkoła jest dla nich przykrym obowiązkiem, a z telefonem i internetem nie potrafią się rozstać – zauważa Patryk Czech i podkreśla, że KSM uczy pokonywania własnych ograniczeń.

W rozwoju pomagają wyjazdy, rekolekcje, działalność charytatywna i szkolenia takie jak np. „Młodzi 4.0”, służące ewangelizacji w przestrzeni medialnej, warsztaty z działalności fundraisingowej, uczące pozyskiwania środków na rzecz rozwoju młodych ludzi, dni skupienia oraz szkolenia liderów.

Dobry pasterz

Aby KSM było obecne w parafiach, potrzeba dobrych duszpasterzy młodzieży. – Dzisiaj młodzi potrzebują poważnego potraktowania – ocenia ks. Lubowicki i podkreśla, że dobrze prowadzony KSM to taki, w którym dochodzi do spotkania duchownego z młodymi ludźmi. – To nie forma duszpasterska dla młodzieży, ale z młodzieżą – dodaje asystent generalny KSM.

KSM-owicz ma być apostołem. Jego zadaniem jest ewangelizacja i przyprowadzanie innych do Chrystusa.

Podziel się cytatem

Stowarzyszenie, które obchodzi 30-lecie reaktywacji (10 października o g. 13.00 w katedrze warszawsko-praskiej sprawowana będzie z tej okazji uroczysta Msza św. – przyp. red.), to narzędzie dane młodym przez Kościół. Pomaga odkrywać i rozeznawać powołanie. Przyszłych małżonków młodzi często znajdują w KSM-ie. Tutaj też podejmują decyzje o wybraniu kapłańskiej czy zakonnej drogi. Młodzież tak jak Maryja mówi Bogu swoje „fiat”, które wyraża się w KSM-owskim zawołaniu: „Gotów!”. – Jesteśmy gotowi do służby Bogu, Kościołowi i drugiemu człowiekowi – tłumaczy Patryk Czech.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas świętowania

Niedziela podlaska 45/2015, str. 5

[ TEMATY ]

KSM

Ewelina Trusiak

KSM-owicze

KSM-owicze

Dwadzieścia lat to poważny wiek. Tyle lat ma już w diecezji drohiczyńskiej Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Uroczyste obchody odbyły się 17 października w Drohiczynie. Dokładnie tego dnia 20 lat temu stowarzyszenie otrzymało osobowość prawną cywilną. W tym wyjątkowym dla KSM-u dniu bp Tadeusz Pikus przewodniczył uroczystej Eucharystii w katedrze drohiczyńskiej w intencji stowarzyszenia

A systent diecezjalny KSM ks. Andrzej Lubowicki na początku Mszy św. przypomniał, iż stowarzyszenie w diecezji zostało powołane 27 maja 1995 r. dekretem ówczesnego ordynariusza bp. Antoniego Dydycza, za co należą mu się szczególne podziękowania. W homilii bp Tadeusz mówił, że Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to stowarzyszenie, które pomaga odkrywać bogactwo drugiego człowieka i wspólnoty. Każdy z nas może być świadkiem Chrystusa, wystarczy otworzyć się na Ducha Świętego, który napełni nas mocą.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję