Reklama

Aspekty

W drodze na Rok Jubileuszowy

Wielu ludzi zgłębiając ideę Drogi Św. Jakuba, często ma możliwość przemyśleć na szlaku swoje życie – mówi o nowym projekcie Lubuskiej Drogi św. Jakuba Łukasz Brodzik, redaktor naczelny Młodzieżowej Agencji Informacyjnej maika.pl, w rozmowie z ks. Adrianem Putem

Ks. Adrian Put: Przyszły rok będziemy obchodzić jako Jubileuszowy Rok Święty św. Jakuba Apostoła, zwany też Rokiem Jakubowym. Skąd taka inicjatywa i dlaczego właśnie to ma być przyszły rok?

Łukasz Brodzik: Jubileuszowy Rok Święty Jakubowy obchodzony jest, gdy liturgiczne święto św. Jakuba Apostoła, tj. 25 lipca, jest w niedzielę. Możliwość taka przypada kolejno co 6, 5, 6 i 11 lat. Wierni, którzy w tym czasie nawiedzą grób św. Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela (lub innym miejscu, w którym znajdują się relikwie św. Jakuba), wyznają wiarę katolicką, odmówią modlitwy w intencjach podanych przez papieża oraz przystąpią w czasie 15 dni przed lub 15 dni po nawiedzeniu grobu do spowiedzi i Komunii św., mogą otrzymać odpust zupełny. Pierwszy jakubowy rok święty przypadł w 1126, a ustanowiony został przez papieża Kaliksta II. Przyszły rok 2021 będzie właśnie takim rokiem jubileuszowym. Trwają właśnie przygotowania do tego szczególnego czasu.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Młodzieżowa Agencja Informacyjna maika.pl podjęły się ciekawej inicjatywy w związku z tym rokiem. Proszę nam przybliżyć tę ideę.

Dla wszystkich tych, którzy chcieliby pielgrzymować Drogami Jakubowymi z naszej diecezji, ale również z innych regionów kraju i zagranicy, przygotowaliśmy swoisty przewodnik, informator kulturalny po Lubuskiej Drodze św. Jakuba. Stanowi ona część szlaku prowadzącego do Santiago de Compostella. W Unii Europejskiej jest on przyjęty przez Unesco jako Europejski Szlak Kulturowy, który został dofinansowany z budżetu unijnego. W ostatnich latach nastąpiło intensywne zainteresowanie tym szlakiem, jego walorami kulturowymi. Na terenie całej Europy przeżywa on swój renesans. Szlaki są odnawiane i znakowane. Rozwija się infrastruktura. Na terenie całego szlaku znajdują się liczne obiekty o znaczeniu kulturowym, historycznym. Wiele osób pielgrzymuje wybranymi odcinkami. Przewodnik w postaci portalu internetowego będzie ułatwieniem i pomocą w czasie przemierzania szlaku i pozwoli odszukać i dowiedzieć się więcej o ciekawych miejscach na Drodze św. Jakuba.

Czym jest zatem Lubuska Droga św. Jakuba Apostoła? Czy coś takiego istnieje, czy dopiero jest tworzone?

Lubuska Droga św. Jakuba łączy już istniejącą od kilku lat Wielkopolską Drogę św. Jakuba, która biegnie z Gniezna przez Poznań, Głogów, Zgorzelec do Pragi, z drogami niemieckimi w Brandenburgii. Zaczyna się w Murowanej Goślinie od kościoła parafialnego św. Jakuba i prowadzi przez Oborniki, Szamotuły, Ostroróg, Obrzycko, Wronki, Biezdrowo, Sieraków, Międzychód, Pszczew, Rokitno, Międzyrzecz, Bledzew, Lubniewice, Sulęcin, Ośno Lubuskie, Rzepin do Słubic (w lubuskiem) i Frankfurtu nad Odrą (Niemcy).

Reklama

Jakie elementy składowe tworzą ten projekt? Zapewne nie chodzi tylko o stworzenie jakiejś mapy z zaznaczonymi punktami?

Trzonem naszego projektu jest portal lubuskadsj.pl, na którym będzie można znaleźć najważniejsze informacje o Lubuskiej Drodze św. Jakuba, w tym: opracowanie historii szlaku, ilustrowany przewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach kultury na szlaku, audiobook – przewodnik do słuchania, film przedstawiający przebieg drogi, e-album – internetowa publikacja e-albumu fotograficznego zawierającego artystyczne fotografie prezentujących najważniejsze obiekty kultury i dzieła sztuki występujące na trasie szlaku, informator i inne. Projekt składa się z wielu ciekawych modułów.

Takie przedsięwzięcia pociągają za sobą duże sumy. Zapewne trzeba było sięgnąć po zewnętrzne finansowanie. Rozumiem, że udało się znaleźć środki na tak ambitny plan?

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, którego celem jest wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje przez narzędzia on-line.

Projekt ma wymiar transgraniczny. Drogi św. Jakuba od wieków łączyły różne kraje i narody. Jakie jest zainteresowanie naszych sąsiadów tym dziełem?

Lubuska Droga św. Jakuba stanowi część wspólnego polsko-niemieckiego projektu noszącego nazwę: „Drogi św. Jakuba na wschód i zachód od Odry – Jakobsweg östlich und westlich der Oder”. W latach 2005-07 został on przygotowany i opracowany przez polskich i niemieckich studentów. 4 lipca 2007 r. odbyło się w Słubicach uroczyste symboliczne otwarcie Lubuskiej Drogi św. Jakuba. Wiosną 2010 r. ruszyło znakowanie w Brandenburgii i polskich przygranicznych powiatach, które ukończono jesienią. Teraz przyszedł czas na udokumentowanie odcinka drogi przebiegającego przez naszą diecezję.

Ostatecznie w projekcie Drogi św. Jakuba Apostoła chodzi o wartości religijne i kulturowe. Na tych ścieżkach odnajdują się zarówno wierzący, jak i niewierzący. Jaką wartość zyska przeciętny Kowalski, korzystając w Waszego projektu?

Projekt ma za zadanie przede wszystkim przybliżyć ideę pielgrzymowania szlakiem św. Jakuba oraz historię szlaku i jego przebieg w naszej diecezji. Zwłaszcza w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego ma to szczególne znaczenie, gdyż dzięki temu pielgrzymi, nie będąc osobiście na trasie szlaku, mogą zapoznać się z dziedzictwem religijnym i kulturowym Lubuskiej Drogi św. Jakuba. Jednocześnie często wybierają się na szlak w samotności, czasem nie przemierzając całego szlaku aż do Hiszpanii, w związku z tym jest to dobra okazja do tego, aby przypomnieć o tego rodzaju praktykach religijnych. Wielu ludzi, zgłębiając ideę Drogi św. Jakuba, często ma możliwość zatrzymać się, przemyśleć na szlaku swoje życie, wielu powraca z tej drogi odmienionych. Dla tych, którzy nie mają możliwości ruszyć na szlak, będzie to okazja do poznania miejsc i obiektów religijnych i kulturalnych, kościołów, kapliczek, przydrożnych oznaczeń szlaku. Tworząc dokumentację Lubuskiej Drogi św. Jakuba, byliśmy zaskoczeni, jak wiele śladów tego międzynarodowego dziedzictwa jakubowego szlaku znajduje się także w naszej diecezji.

Łukasz Brodzik redaktor naczelny Młodzieżowej Agencji Informacyjnej maika.pl.

2020-10-07 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

550 lat Rzgowskiej parafii

[ TEMATY ]

jubileusz

Łódź

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

- Muszę się zatrzymać w twoim domu. Kiedy Jezus mówi – muszę - to chodzi o to, że to spotkanie, które się zacznie, nie będzie na chwilę, na moment. Spotkali się wzrokiem i każdy poszedł w swoją stronę. Muszę tu być, zatrzymać się, trwać. To jest Jego inicjatywa! Tak było 550 lat temu, tak jest i dzisiaj. Jezus dzisiaj do was mówi: musze się zatrzymać w waszym domu! On ma to pragnienie w sobie – ośmielę się twierdzić – o wiele bardziej niż wy. Jemu zależy bardziej. – mówił abp Grzegorz Ryś.

W niedzielne południe - 3 listopada - wspólnota parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie k. Łodzi zgromadziła się na Mszy Świętej dziękczynnej za 550 lat istnienia rzgowskiej parafii. Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję