Reklama

Patron tygodnia

Kościelny reformator

Takim zwrotem można podsumować życie św. Karola Boromeusza, XVI-wiecznego włoskiego arcybiskupa i kardynała, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 4 listopada.

Niedziela Ogólnopolska 44/2020, str. VIII

Wikipedia.org

Św. Karol Boromeusz, biskup

Św. Karol Boromeusz, biskup

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyszły święty i gorliwy krzewiciel reform soboru trydenckiego przyszedł na świat w arystokratycznej i zarazem bogatej rodzinie w posiadłości Arona (ok. 50 km od Mediolanu). Był spokrewniony ze strony matki ze słynnym rodem Medici. Z domu wyniósł nie tylko bardzo solidne wykształcenie, ale przede wszystkim głęboką wiarę, która przekładała się na czyny miłosierdzia.

Od najmłodszych lat przygotowywał się do tego, by zostać duchownym. W międzyczasie w Padwie zdobył podwójny doktorat z prawa świeckiego i kościelnego. W czasie gdy jego wuj zasiadł na Stolicy Piotrowej jako Pius IV (zm. w 1565 r.), św. Karol Boromeusz stał się ważną rzymską osobistością kościelną, czego zwieńczeniem była nominacja kardynalska i arcybiskupstwo Mediolanu. Wszystko to wydarzyło się, gdy miał zaledwie 23 lata, choć właściwe święcenia przyjął dwa lata później. Takie to były czasy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gorliwie sprawował powierzone mu urzędy i nie nadużywał władzy wynikającej z przysługujących mu tytułów. Podobnie było z dochodami. Dzielił się z innymi tym, co posiadał. Jego biografowie podkreślają, że żył ubogo, chociaż był bardzo wpływową postacią w Kurii Rzymskiej. Piętnował też kościelne nadużycia, co przysporzyło mu wielu wrogów.

Reklama

Po śmierci swojego protektora i wyborze kolejnego papieża – św. Piusa V opuścił Wieczne Miasto, by bez reszty oddać się posłudze w archidiecezji mediolańskiej. W 1564 r. zorganizował wyższe seminarium duchowne – jedno z pierwszych na świecie. Przeprowadzał wizytacje parafii, by wprowadzać soborowe zmiany. Zwołał w sumie aż osiemnaście synodów. Zakładał szkoły, sierocińce i przytułki. Troszczył się o chorych, m.in. podczas zarazy w Mediolanie w 1577 r. Mimo reformy liturgii udało mu się zachować tzw. obrządek ambrozjański, który istnieje po dziś dzień.

Święty Karol Boromeusz pozostawił po sobie sporą literacką spuściznę, odnoszącą się m.in. do formacji przyszłych księży. Jego doczesne szczątki znajdują się w jednej z krypt katedry w Mediolanie. Patronuje m.in.: boromeuszkom, bibliotekarzom, proboszczom i seminaryjnym wykładowcom. Sztuka natomiast przedstawia go zazwyczaj w stroju kardynała. Jego atrybuty to: bicz, czaszka, gołąb, kapelusz kardynalski, krucyfiks, czasem sznur na szyi – ponieważ nosił takowy w czasie pokutnych procesji.

Św. Karol Boromeusz, biskup
Ur. 2 października 1538 r. Zm. 3 listopada 1584 r. Kanonizowany 1 listopada 1610 r.

2020-10-28 10:37

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Sławny - u nas mało znany

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Artur Tarnowski

2024-04-18 11:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wczoraj w godzinach popołudniowych odszedł do Pana Jan Artur Tarnowski.

Syn ostatnich właścicieli Dzikowa zmarł w Warszawie. Za niecałe dwa miesiące obchodziłby swoje 91 urodziny. Odszedł Człowiek wielkiego serca otwartego zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących, wspierał bowiem wiele instytucji, a zwłaszcza te, które zakładały lub zakładali jego przodkowie, kontynuując tym samym ich niepisany testament, jak Dom Pomocy Społecznej dla Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie, który przed przeszło wiekiem powołali do życia jego dziadkowie Zofia z Potockich i Zdzisław Tarnowski. Wspierał również ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, w tym obywatelki i obywateli Ukrainy, dotkniętych skutkami wojny.

CZYTAJ DALEJ

„Od Mokrej do Monte Cassino” – wernisaż nowej historycznej wystawy na Jasnej Górze

2024-04-18 20:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wernisaż

Monte Cassino

BPJG

„Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich” - to temat najnowszej wystawy przygotowanej na Jasnej Górze, której wernisaż odbędzie się już jutro, 19 kwietnia. Na wystawie znajdą się także szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 pochodzące ze zbiorów Jasnej Góry, które dotąd nie były prezentowane. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpocznie Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00, po niej w południe odbędzie się wernisaż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję