Reklama

Niedziela Świdnicka

Ojczyzna jest matką

Mieszkańcy Strzegomia zgromadzili się w bazylice, aby wraz z przedstawicielami władzy duchowej i świeckiej modlić się za Polskę w 102. rocznicę odzyskania niepodległości.

Niedziela świdnicka 48/2020, str. IV

[ TEMATY ]

rocznica niepodległości

uroczystości

Krystyna Smerd

W bazylice słowa powitania do biskupa skierował również burmistrz Strzegomia

W bazylice słowa powitania do biskupa skierował również burmistrz Strzegomia

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób mieszkańcy włączyli się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu państwowego jako symbolu, który jednoczy nasz naród. Tego dnia okolicznościową Mszę św. odprawił bp Marek Mendyk. Ordynariusza diecezji świdnickiej w imieniu mieszkańców powitał burmistrz Zbigniew Suchyta oraz proboszcz ks. Marek Babuśka.

Burmistrz wraził wdzięczność za przybycie i wręczył biskupowi pamiątkę – serce z granitowej skały, które symbolizuje mocny fundament miasta Strzegomia. Życzył też zdrowia i sił na progu biskupiej posługi w naszej diecezji.

Trudny czas pandemii

Reklama

– Jeszcze przed rokiem nie wyobrażaliśmy sobie, takiej sytuacji, że będziemy musieli walczyć o zachowanie zdrowia w czasach pandemii groźnego koronawirusa, która ogarnęła cały świat – powiedział w pierwszych słowach biskup. – Chciejmy zrozumieć, że jeśli Pan Bóg dopuszcza na człowieka takie bolesne doświadczenie, choć sam tego nie chce, to tylko dlatego, by mogło z tego powstać jeszcze większe dobro. Dzisiaj trudno powiedzieć, jak się ono objawi. Ufajmy, że tak będzie – dodał.

Zanik wartości patriotycznych wpływa na zanik wartości chrześcijańskich.

Podziel się cytatem

Stawianie wymagań

Biskup odniósł się też do świętowanej w całym kraju rocznicy odzyskania niepodległości i powiedział, że ten dzień jest szczególną okazją, by stawiać pytania o miłość do ojczyzny, zwłaszcza że coraz trudniej na nie odpowiedzieć. – Gdzieś z głębi serca wyrywają się pełne żalu i bólu słowa poety Jana Kasprowicza: Rzadko na moich wargach – / Niech dziś to warga ma wyzna – / Jawi się krwią przepojony, / Najdroższy wyraz: Ojczyzna.

Następnie hierarcha podkreślił, że ojczyzna jest matką, a Polska jest matką szczególną. – Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele wycierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma ona prawo do miłości szczególnej. Dzisiaj może bardziej niż kiedykolwiek w najnowszej historii uświadamiamy sobie, że patriotyzm to już nie tylko przywiązanie do ziemi i mowy ojczystej, ale przede wszystkim stawianie sobie wymagań – zauważył biskup świdnicki.

Patriotyzm dzisiaj

Reklama

– Czy w naszych warunkach jest możliwe, by kochać swój kraj, być patriotą, łączyć postawę pełną szacunku i umiłowania swojej ojczyzny z chęcią ponoszenia za nią ofiar? Tak jak to czyniły dawne pokolenia? – zapytał bp Mendyk. – Patriotyzm dzisiaj to tradycja, szacunek i pielęgnowanie narodowych zwyczajów, kultury i języka. Jednak jesteśmy świadkami wielkiego zamieszania. Wobec fali przekleństw i niszczenia pomników ojczystej kultury stawiamy pytanie: co jeszcze musi się wydarzyć, abyśmy zrozumieli naszą lekcję historii – powiedział.

Ordynariusz wskazał też, że zanik wartości patriotycznych wpływa na zanik wartości chrześcijańskich i odwrotnie. – Kościół i ojczyzna dzisiaj potrzebują ludzi dobrych i mądrych; nie tylko ludzi techniki, jak podpowiada szkoła. Jeśli potrzebują ludzi techniki, to także takich, którzy będą jednocześnie ludźmi adoracji. I to nie jest przesada – podkreślił bp Marek Mendyk.

2020-11-25 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z myślą o Ojczyźnie

Niedziela sosnowiecka 47/2019, str. 3

[ TEMATY ]

święto niepodległości

obchody

uroczystości

Piotr Lorenc

Przy kapliczce w Milowicach – miejscu pochówku powstańców

Przy kapliczce w Milowicach – miejscu pochówku powstańców

Nasze dzieje ojczyste uczą nas, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania wolności albo też dla jej odzyskania. Świadczą o tym tak liczne mogiły żołnierzy, którzy walczyli za Polskę na różnych frontach świata. Są one rozsiane na ziemi ojczystej oraz poza jej granicami – powiedział bp Grzegorz Kaszak podczas uroczystości patriotycznych w Sosnowcu-Milowicach.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję