Reklama

Dodaj do ulubionych

Oto zbiór wierszy, który pokazuje, jak wielką siłę posiadają myśli wyrażone za pomocą języka poezji.

Sięgał po nią płomień, kornik drążył oprawę, człowiek w nią godził i czas nadwątlał kartki, jednak ocalała/ I czas przeszły z przyszłym/ Łączy nadal, jak kartki okładek spojeniem” – napisał poeta, przywołując moc, jaką posiada myśl zapisana językiem poezji. Książka, zawierająca wiersze Tadeusza Szymy i piękne ilustracje Adama Rokowskiego, przedstawia nie tylko utwory poety, ale również zamieszczony w posłowiu esej Lidii Dudkiewicz pt. Książka o książce, poświęcony spotkaniu człowieka z książką.

Do wydania została dołączona płyta z trzema filmami zrealizowanymi przez młodych ludzi, pod kierunkiem Antoniego Rota i Pawła Jaworskiego na podstawie wierszy autora. Muzykę do filmów skomponował Siergiej Wowkotrub, a rysunki do animacji wykonał Adam Rokowski. Wystąpili w nich uczniowie Zespołu Szkół Artystycznych i Akademickich „ALA” w Częstochowie.

Reklama

Tadeusz Szyma to „współczesny klasyk kultury” – czytamy w posłowiu Książki; humanista w czystej postaci – publicysta, krytyk filmowy, autor książek, redaktor, scenarzysta, producent filmowy i wykładowca akademicki. Znany poeta, publikujący wiersze o tematyce lirycznej, poświęca strofy także znaczącym postaciom Kościoła – św. Janowi Pawłowi II, kard. Stefanowi Wyszyńskiemu czy bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Książka stanowi część projektu multimedialnego, który powstał w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej pod nazwą „Ojczysty – dodaj do ulubionych” zorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Kampania korzysta ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Redaktorem Książki jest Jan Szyma – wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota „Gaude Mater” w Częstochowie, który był pomysłodawcą, realizatorem projektu i wydawcą Książki.

Książka
Tadeusz Szyma
Stowarzyszenie Wspólnota „Gaude Mater”

2020-12-09 10:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję