Reklama

Dodaj do ulubionych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto zbiór wierszy, który pokazuje, jak wielką siłę posiadają myśli wyrażone za pomocą języka poezji.

Sięgał po nią płomień, kornik drążył oprawę, człowiek w nią godził i czas nadwątlał kartki, jednak ocalała/ I czas przeszły z przyszłym/ Łączy nadal, jak kartki okładek spojeniem” – napisał poeta, przywołując moc, jaką posiada myśl zapisana językiem poezji. Książka, zawierająca wiersze Tadeusza Szymy i piękne ilustracje Adama Rokowskiego, przedstawia nie tylko utwory poety, ale również zamieszczony w posłowiu esej Lidii Dudkiewicz pt. Książka o książce, poświęcony spotkaniu człowieka z książką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do wydania została dołączona płyta z trzema filmami zrealizowanymi przez młodych ludzi, pod kierunkiem Antoniego Rota i Pawła Jaworskiego na podstawie wierszy autora. Muzykę do filmów skomponował Siergiej Wowkotrub, a rysunki do animacji wykonał Adam Rokowski. Wystąpili w nich uczniowie Zespołu Szkół Artystycznych i Akademickich „ALA” w Częstochowie.

Reklama

Tadeusz Szyma to „współczesny klasyk kultury” – czytamy w posłowiu Książki; humanista w czystej postaci – publicysta, krytyk filmowy, autor książek, redaktor, scenarzysta, producent filmowy i wykładowca akademicki. Znany poeta, publikujący wiersze o tematyce lirycznej, poświęca strofy także znaczącym postaciom Kościoła – św. Janowi Pawłowi II, kard. Stefanowi Wyszyńskiemu czy bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Książka stanowi część projektu multimedialnego, który powstał w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej pod nazwą „Ojczysty – dodaj do ulubionych” zorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Kampania korzysta ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Redaktorem Książki jest Jan Szyma – wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota „Gaude Mater” w Częstochowie, który był pomysłodawcą, realizatorem projektu i wydawcą Książki.

Książka
Tadeusz Szyma
Stowarzyszenie Wspólnota „Gaude Mater”

2020-12-09 10:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najlepszym agentem jest Pan Bóg

2024-02-13 13:57

Niedziela Ogólnopolska 7/2024, str. 70-71

[ TEMATY ]

świadectwo

Marcin Kwaśny

Bliżej Życia z wiarą

Materiał prasowy

Marcin Kwaśny

Marcin Kwaśny

Tak uważa Marcin Kwaśny – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Pan Bóg nie tylko „załatwia” mu role w produkcjach, które są zgodne z jego wartościami, ale także pozwala godzić życie zawodowe z najpiękniejszą rolą w życiu – męża i ojca.

W marcu na ekrany kin wchodzi film z jego udziałem Powołany 2. To kontynuacja pierwszej części (Powołany), internetowego hitu, który stał się fenomenem w sieci i dotarł do milionów widzów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: czy Franciszek zmieni zasady wyboru swego następcy?

2024-02-28 19:41

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Pomimo, że wybór każdego kolejnego Następcy św. Piotra, Biskupa Rzymu otoczony jest tajemnicą i wydaje się niezmienny, papieże zmieniali przepisy dotyczące konklawe, dostosowując je do wyzwań epoki. Czy Ojciec Święty Franciszek, który w grudniu ukończył 87 lat także zmieni przepisy wyboru swojego następcy - zastanawiają się dziennikarze?

Przy okazji przypomniano, że św. Jan Paweł II stworzył możliwość wyboru papieża przez kardynałów zwykłą większością głosów, zamiast obowiązkowych dwóch trzecich, jeśli konklawe nie wyłoniło następcy Piotra po 33 rundach głosowania. Następnie Benedykt XVI przywrócił wymaganą większość dwóch trzecich głosów, ale ustanowił, że dwóch kandydatów, którzy otrzymali najwięcej głosów przechodzi do drugiej tury głosowania po 33 głosach.

CZYTAJ DALEJ

Papież dostosowuje prawo Trybunału Sygnatury do reformy Kurii

2024-03-02 18:29

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Papież wydał Motu proprio Munus Tribunalis. Wprowadza ono pewne zmiany techniczno-leksykalne do norm regulujących funkcjonowanie Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, który rozstrzyga spory wynikające z aktów kościelnej władzy administracyjnej.

Papieski dokument dostosowuje i harmonizuje prawo Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej z reformą Kurii wprowadzoną przez Konstytucję Praedicate Evangelium. „Pełniąc funkcję Najwyższego Trybunału Kościoła - pisze Franciszek w przedmowie - Trybunał Sygnatury Apostolska służy najwyższemu urzędowi pasterskiemu Papieża i jego powszechnej misji w świecie. W ten sposób, rozstrzygając spory powstałe w związku z aktem kościelnej władzy administracyjnej, Najwyższy Trybunał wydaje prawomocny wyrok w sprawie decyzji wydanych przez instytucje kurialne służące Następcy Piotra i Kościołowi powszechnemu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję