Reklama

Prasa zagraniczna

Dramatyczne dane

Japońscy biskupi zaapelowali o większą solidarność i budowanie wzajemnych relacji, a jednocześnie potępili współczesne idee i postawy, które niszczą braterstwo wśród ludzi. Te ostre słowa mają związek z dramatycznymi doniesieniami z Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni notuje się więcej przypadków samobójstw niż śmierci spowodowanych przez COVID-19. W październiku na wszystkich wyspach odebrały sobie życie 2153 osoby. Patogen był powodem 2087 zgonów.

Le Figaro

Stan zdrowia księży

Badania przeprowadzone we Francji wśród ponad 6 tys. kapłanów diecezjalnych poniżej 75. roku życia wykazały, że tylko w 2020 r. 7% z tej grupy miało depresję, a co piąty – jej symptomy.

Blisko połowa duchownych cierpi także na różnego rodzaju schorzenia fizyczne. Czym specjaliści tłumaczą ten stan rzeczy? Przyczyn jest wiele. Kapłanom doskwiera samotność. Czują się niezrozumiani, czasem tracą sens swojego powołania. Do tego dochodzi przepracowanie – księża nad Sekwaną pracują ponad 50 godzin tyg. Raport podkreśla, że zadaniem biskupów jest znalezienie sposobu towarzyszenia kapłanom.

Religion News Service

Moralne szczepionki

Rządy zmagające się z kryzysem zdrowotnym pokładają wielką nadzieję w szczepionkach. Problem w tym, że aby zastopowały one epidemię, muszą być nie tylko skuteczne, ale powinna się zaszczepić większość społeczeństwa. Jak pokazały wrześniowe badania przeprowadzone wśród amerykańskich grup religijnych, szczepić zamierza się 43% protestantów i 57% katolików. Epidemiolodzy podkreślają jednak, że powinno się zaszczepić ok. 80% społeczeństwa. Co powoduje opór u niektórych członków grup religijnych? Między innymi zastrzeżenia do sposobu pozyskiwania specyfiku. Niektóre firmy w swoich badaniach wykorzystują komórki abortowanych nienarodzonych dzieci. Tak jest z preparatem firmy Astrazeneca. Najbardziej zaawansowane są prace w laboratoriach firm Pfizer i Moderna, które nie wykorzystywały do badań tych metod. To dlatego amerykański episkopat wystawił ich preparatom certyfikat moralności, stwierdzając, że są one dopuszczalne moralnie i obrońcy życia nie powinni mieć w tym przypadku żadnych oporów.

Reklama

CNA

Powiedzieli: „nie”

Część katolickich mediów, powołując się na anonimowych informatorów, doniosła, że kanonicy kapituły katedralnej szwajcarskiej diecezji Chur odrzucili wszystkich trzech kandydatów na biskupów, które przedstawił im Watykan. Starożytna szwajcarska diecezja ma w Kościele unikalny przywilej samodzielnego wyboru swojego pasterza spośród kandydatów przedstawionych przez Stolicę Apostolską.

Stolica diecezji wakuje od maja 2019 r., kiedy to na emeryturę przeszedł bp Vitus Huonder. Według nieoficjalnych informacji, kandydatami Watykanu byli: jeden kapłan diecezji Chur i dwaj zakonnicy spoza diecezji. Kanonicy mieli odrzucić własnego kapłana, któremu byli nawet przychylni z racji wieku (ma on 72 lata i urzędowałby tylko 3 lata). Dwie pozostałe kandydatury zostały potraktowane jako zmierzające do odebrania diecezji jej konserwatywnego rysu.

ICN

Ograniczają pomoc

Sprawdza się to, przed czym ostrzegało wielu – w wyniku pandemii najbogatsze państwa ograniczają pomoc humanitarną dla najbiedniejszych regionów świata. Brytyjski rząd ogłosił, że zamierza zredukować pomoc o prawie jedną trzecią. Do tej pory z brytyjskiego budżetu na pomoc międzynarodową przeznaczone było 0,7% przychodów. Teraz Wielka Brytania zamierza przekazywać tylko 0,5%. Przeliczając na „gotówkę”, oznacza to o 4 mld funtów mniej. Zamierzenia te skrytykował lider Kościoła katolickiego w Wielkiej Brytanii kard. Vincent Nichols. W specjalnym oświadczeniu podkreślił, że miarą wielkości narodu jest to, w jaki sposób odpowiada on na potrzeby najbiedniejszych. Purpurat powiedział, że pandemia jeszcze pogłębi biedę, a potrzeby ubogich staną się jeszcze większe. Brak tej pomocy będzie skutkował m.in. większą presją na emigrację, co oznacza kolejne szturmy biednych ludzi, którzy będą pukali do drzwi bogatych państw.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończył się I edycja projektu "Rodzina jest cudem"

2022-11-30 09:29

Faustyna Szczepek

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Zakończyła się I edycja projektu Rodzina jest Cudem organizowana w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi. Projekt obejmował warsztaty, konferencje, spotkania modlitewne, a także piknik rodzinny. Wszystko to, by pokazać piękno rodzinnego życia.

Pierwszym spotkaniem w ramach projektu był wrześniowy Piknik Rodzinny, podczas którego rodziny mogły wspólnie spędzić czas przy dobrej zabawie, kawie, ciastku i kiełbasce z grilla, a przy okazji posłuchać ewangelizacyjnego koncertu zespołu Bankruci, który odbył się w rzepedzkiej auli. Piknik ten był również zaczynem i zachętą do dalszych trzech Weekendów Formacyjnych dla Małżonków, również organizowanych w ramach projektu.

CZYTAJ DALEJ

W hospicjum walczymy o godność i dobrostan pacjenta

2022-11-30 15:59

[ TEMATY ]

hospicjum

Materiał prasowy

Jest taka znana piosenka Wojciecha Młynarskiego z refrenem „Nie ma jak u mamy”. Prowadzimy hospicjum domowe dla dzieci, bo głęboko wierzymy, że te słowa są prawdziwe. Nieuleczalnie chore dziecko powinno być w domu, z bliskimi i nie powinno cierpieć. A my jesteśmy od tego, by mu to umożliwić.

Niedziela: Warszawskie Hospicjum dla Dzieci powstało blisko trzydzieści lat temu. Kiedy je państwo zakładali, w Polsce nie było w ogóle takich placówek. Skąd się wziął pomysł na stworzenie hospicjum dla dzieci w formule hospicjum domowego?

CZYTAJ DALEJ

Lectio divina na Ostrowie Tumskim

2022-11-30 16:48

Archiwum organizatorów

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Jedną z metod czytania i rozważania Pisma Świętego jest wywodząca się z tradycji monastycznej lectio divina. To czas wyciszenia, skupienia i doświadczenia bliskości Boga. To również styl życia.

Wiele szkół i grup propaguje tę formę modlitwy, prowadząc do nawiązania bliskiej relacji z Panem Bogiem. Choć nazwa lectio divina brzmi obco, to sama metoda nie jest czymś trudnym, ponieważ ma swoje ściśle określone etapy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję