Reklama

Niedziela Lubelska

Prezenty z sercem

Co kupić pod choinkę? Jedyne w swoim rodzaju prezenty na święta Bożego Narodzenia oferuje „Misericordia”.

Niedziela lubelska 50/2020, str. V

[ TEMATY ]

święta

Boże Narodzenie

WTM Misericordia

Chcąc sprawić radość bliskim, warto skorzystać z oferty „Misericordii”

Chcąc sprawić radość bliskim, warto skorzystać z oferty „Misericordii”

W wielu rodzinach w czas adwentowego oczekiwania na święta wpisują się przygotowania prezentów pod choinkę. Ciekawą propozycją są wyroby rękodzieła Warsztatu Terapii Zajęciowej „Misericordia”. Jak podkreśla kierownik placówki Jadwiga Leśniewska, takie prezenty na pewno nie przypominają tych z sieciówek, gdzie są dziesiątki identycznych przedmiotów. Małe dzieła sztuki, wykonane z niezwykłą starannością przez uczestników WTZ w ramach terapii osób z zaburzeniami psychicznymi, są piękne i niepowtarzalne.

Skuteczna pomoc

Reklama

Warsztat Terapii Zajęciowej „Misericordia” działa w ramach Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”, które opiekuje się osobami niepełnosprawnymi, szczególnie z zaburzeniami psychicznymi. – Każdego roku obserwujemy zwiększający się odsetek ludzi chorujących psychicznie. Pandemia może nasilić ten problem – mówi Leśniewska. Do „Misericordii” trafiają osoby ze schizofrenią i chorobą dwubiegunową, ale są też podopieczni z padaczkami, z niedosłuchem, z niepełnosprawnością fizyczną, z upośledzeniami intelektualnymi, autyści… Pomoc jest adresowana do osób, które są po dłuższej chorobie i z orzeczeniem o niepełnosprawności. – Długi przebieg choroby wybija te osoby z życia społecznego. Zdarza się, że człowiek dotychczas samodzielnie funkcjonujący, pod wpływem choroby nie jest w stanie zrobić sobie herbaty. Takie placówki jak nasza, poprzez kompleksową i profesjonalną pomoc umożliwiają ludziom powrót na nowo do społeczeństwa – wyjaśnia pani kierownik, i podkreśla z dumą, że udało się pomóc już wielu osobom. Ważne, by chorzy nie kryli się ze swoim problemem. – W samotności jest bardzo trudno odzyskać dawne życie. W czasie choroby lub po leczeniu nie można zostawać samemu. Warto szukać pomocy u specjalistów – przekonuje Leśniewska.

Rękodzieło artystyczne może być pięknym i niepowtarzalnym upominkiem.

Podziel się cytatem

Codzienna praca

„Micericordia” skutecznie prowadzi rehabilitacją społeczną i zawodową. Pracuje nad przywracaniem podstawowych umiejętności, by osoba niepełnosprawna mogła ponownie odnaleźć miejsce na rynku pracy i jak najlepiej samodzielnie radziła sobie w codziennym życiu. W warsztatach odbywa się to poprzez udział w zajęciach oferowanych przez siedem pracowni: rękodzieła, krawiecką i prac ręcznych, poligraficzną, porządkowo-dekoratorską, pamiątkarską, introligatorską i gospodarstwa domowego. Poprzez zajęcia manualne uczestnik uczy się koncentracji, ułożonego przejścia konkretnych etapów od początku do końca wykonania danego przedmiotu. Przy tym są również zajęcia z psychologiem, fizjoterapeutą i specjalistą od rehabilitacji społecznej. Prowadzą je świetnie przygotowani fachowcy, jednocześnie pasjonaci pracy z człowiekiem potrzebującym pomocy. Chociaż pandemia komplikuje życie, warsztaty nie zawiesiły działalności. Zajęcia prowadzone są zdalnie, a kontakt odbywa się za pośrednictwem internetu lub telefonu. Wiele z wypracowanych teraz rozwiązań będzie wykorzystanych w przyszłości.

Wyjątkowe upominki

Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne nie mogą odbywać się kiermasze prac wykonanych w warsztatach; do odwołania nieczynny jest sklepik przy ul. Głuskiej 138 w Lublinie. Dla zainteresowanych ofertą rękodzieła, „Misericordia” proponuje dwie formy sprzedaży: punkt przy kościele Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła II), czynny we wszystkie niedziele Adwentu po Mszach św., oraz za pośrednictwem strony internetowej. Na www.wtzlublin.pl można zapoznać się z bogatą ofertą bożonarodzeniowych upominków, dekoracji, biżuterii, kartek świątecznych. Dzięki takim zakupom osoby niepełnosprawne zyskują środki na rehabilitację, a nasi bliscy mogą otrzymać wyjątkowy upominek.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Narodzenie w domach nad Bugiem

„Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi: Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi”. Te i inne słowa kolęd rozbrzmiewają w różnych zakątkach świata jako wyraz wielkiej radości z przyjścia na świat Zbawiciela. Emmanuel, czyli Pan z nami, stał się jednym z nas, aby odkupić człowieka. Każdy z nas na różny sposób to wyraża i celebruje.

W polskiej tradycji Boże Narodzenie to czas serdecznych spotkań w gronie najbliższych, gasnących sporów i waśni oraz nadziei płynącej z betlejemskiej stajenki. Zobaczmy, jak wygląda przeżywanie narodzin Bożej Dzieciny w domach osób reprezentujących różne stany i grupy wiekowe z diecezji drohiczyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję