Reklama

Niedziela Świdnicka

Z wizytą w Pastuchowie

Biskup Adam Bałabuch spotkał się z wiernymi parafii św. Barbary, by wspólnie przeżywać radość chrześcijańskiej wiary.

Niedziela świdnicka 50/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Barbara

Stanisław Bałabuch

Bp Adam Bałabuch i proboszcz ks. Wiesław Ignatowicz podczas Mszy św. w kościele filialnym w Piotrowicach Świdnickich

Bp Adam Bałabuch i proboszcz  ks. Wiesław Ignatowicz podczas Mszy św.  
w kościele filialnym w Piotrowicach Świdnickich

Wizyta kanoniczna, która odbywa się raz na 5 lat, to bardzo ważne wydarzenie dla całej wspólnoty parafialnej. To czas spotkań biskupa z wiernymi, czas umacniania ich wierności Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi.

Parafia św. Barbary to wspólnota, która liczy 2,5 tys. wiernych. Swoim obszarem obejmuje 5 miejscowości: Czechy, Pastuchów, Piotrowice Świdnickie, Przyłęgów i Skarżyce. Na czele parafii od 5 lat stoi proboszcz ks. Wiesław Ignatowicz.

W czasie pandemii

Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Właśnie tak objawia się ona w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud i przynosi mu pokój. Jednak z uwagi na pandemię, tegoroczne wizytacje pasterskie ograniczane są do minimum. Dlatego spotkania z wiernymi odbywają się w kameralnym gronie, a i wizyta u proboszcza jest krótsza. Podczas spotkań z wiernymi, które miały miejsce w I niedzielę Adwentu, bp Bałabuch odwiedził także kościoły filialne: Podwyższenia Krzyża Świętego w Piotrowicach i Matki Bożej Łaskawej w Czechach, w których sprawował niedzielną Eucharystię. Natomiast w kościele parafialnym udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Siły ciemności atakują

Reklama

Czas wizytacji zbiegł się z rozpoczęciem Adwentu, dlatego w słowie skierowanym do wiernych bp Bałabuch podkreślił rolę czuwania. – Weszliśmy w nową epokę. Teraz liczy się każda chwila. Z każdą godziną bliższy jest dzień Pański. Wezwanie do czujności jest skierowane do każdego z nas. Jest to bowiem postawa konieczna, by nie dać się zwieść siłom ciemności, z których zostaliśmy wyrwani przez Chrystusa. Siły ciemności ciągle atakują, chcą uśpić naszą czujność, wygasić pierwotną gorliwość. Postawa czujności pozwoli nam natomiast otrząsnąć się z uczynków ciemności, przebudzić się ze snu, aby dzień Pański nie zastał nas nieprzygotowanych – powiedział biskup pomocniczy i przestrzegł, aby nie dać się zwieść wrogiemu Chrystusowi światu. A jako remedium podał przychodzenie do Jezusa, który będzie nas umacniał do końca, aby każdy z nas był bez zarzutu w dzień sądu. – Trzeba nam zatem rzeczywiście trwać w życiowej wspólnocie z Chrystusem, kierować się w codziennym postępowaniu Jego prawdą i sprawiedliwością, aby nie ulec zakłamaniu i przewrotności, nie utracić jasnego rozeznania pomiędzy dobrem a złem – podkreślił.

Siła w Eucharystii

Biskup Adam w komentarzu do tegorocznego hasła roku duszpasterskiego: Zgromadzeni na świętej wieczerzy, zwrócił uwagę, że gdy przyjmiemy Jezusa w Eucharystii, znajdziemy w sobie siłę, by kochać i wyciągać pomocną dłoń do innych. – W Komunii św. spływa na nas siła, aby kochać bez względu na wszystko; siła, aby żyć jak Jezus, który z miłością niósł pomoc wszystkim, którzy przychodzili do Niego ze swoimi niedomaganiami – wyjaśnił hierarcha.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Remont ukończony!

Uroczystość odpustowa to zawsze święto dla wspólnoty parafialnej, a w przypadku parafii św. Barbary w Dąbrowie Górniczej to także symboliczny czas podsumowań. I tak też było w tym roku.

Uroczystej Mszy św. z okazji wspomnienia patronki przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Przy okazji wizyty pasterz Kościoła sosnowieckiego poświęcił wymalowane mury świątyni oraz nowe organy firmy Muz-or.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papieska pasterka o 19.30

2022-11-30 13:40

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia Ojciec Święty będzie o godz. 19.30 przewodniczył tradycyjnej „Pasterce” w bazylice watykańskiej – wynika z opublikowanego 30 listopada kalendarza papieskich celebracji na okres Bożego Narodzenia.

Ponadto w pierwszy dzień Świąt, 25 grudnia o godz. 12.00 papież udzieli z loggii centralnej bazylki watykańskiej uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, w ostatni dzień roku, 31 grudnia będzie w bazylice św. Piotra przewodniczył pierwszym nieszporom uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Te Deum w podziękowaniu za miniony rok.

CZYTAJ DALEJ

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 18:48

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

edukacja

chrześcijanie

redakcja Niedzieli

Karol Porwich/Niedziela

Zakończył się Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, którego tematyka dotyczyła komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady miały miejsce w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się dyskusją panelową na temat komunikacji w sytuacjach trudnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję