Reklama

Niedziela Kielecka

Z wigilią do drzwi potrzebujących

Na szczęście czas epidemii wyzwala w wielu ludziach ogromną kreatywność w czynieniu dobra i chęć dzielenia się nim z innymi.

Niedziela kielecka 51/2020, str. VI

Arch. Proszowice

Pracownicy Zespołu Placówek Caritas w Proszowicach dostarczą ponad dwustu seniorom i ubogim wigilijne potrawy pod drzwi. – Nie możemy w tym roku, jak to było zawsze, spotkać się przy wigilijnym stole z naszymi podopiecznymi, ale możemy podzielić się z nimi radością i nadzieją w ten sposób.

Nie możemy się spotkać, ale możemy podzielić się radością i nadzieją.

Podziel się cytatem

Nie zostawimy ich na święta

Reklama

Chcemy dać im ciepło i zapewnić, że o nich pamiętamy – mówi dyrektor Zespołu Placówek Caritas w Proszowicach Urszula Jarosz. W przygotowanie potraw angażują się wszyscy pracownicy i wkładają w tę pracę wiele serca i wysiłku, by było smaczne i jak w domu. Kiedy potrawy będą już gotowe i spakowane w jednorazowe opakowania, zostanie niełatwa logistyka, czyli ich dystrybucja do mieszkań podopiecznych. Urszula Jarosz zapewnia, że i z tym sobie poradzą. Takie zadanie wykonali z powodzeniem już przed Świętami Wielkanocnymi, kiedy dotarli z pomocą do wielu domów. Do każdego zestawu wigilijnego dołączona będzie paczka żywnościowa i drobny świąteczny upominek, aby wszyscy potrzebujący mogli spędzić święta godnie. Charytatywną akcję wspiera finansowo wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy, tak jak w poprzednich latach.

Czekamy na nich

To pomnażanie dobra zaczęło się już 6 grudnia, kiedy do siedemdziesięciorga dzieci – podopiecznych świetlicy środowiskowej Caritas i innych z uboższych rodzin zapukał św. Mikołaj. Odpowiedział na piękne listy i kartki maluchów, które przesłały już dużo wcześniej. Każde z nich otrzymało paczkę. Pamiętał on również o ponad sześćdziesięciu trzech uczestnikach Warsztatów Terapii Zajęciowej – chorych i niepełnosprawnych, którzy z utęsknieniem czekają na powrót Środowiskowego Domu Samopomocy (ŚDS), do przyjaciół i na spotkanie z terapeutami. Pracownicy, mimo wielu obostrzeń, stale utrzymują z nimi kontakt telefoniczny, ale także dostarczali im różne materiały do domów (np. elementy do wykonania ozdób świątecznych), by mogli samodzielnie je przygotować i poczuć radość z nadchodzącego Bożego Narodzenia. – To dla nas trudny czas, gdy nie ma w placówce naszych podopiecznych. Wirtualne kontakty online są ważne, ale nic nie zastąpi prawdziwej rozmowy, zwłaszcza że oni w dużej mierze nie potrafią radzić sobie z takimi technologiami, pragną prawdziwie się spotkać. Udział w zajęciach, pobyt w placówce, wspólne zajęcia, rehabilitacja są dla nich bardzo ważne dla ich dobrostanu psychicznego, stąd stała troska pracowników o kontakt z nimi, by nie zaprzepaścić dotychczasowej pracy terapeutycznej. Oni ogromnie tęsknią za sobą wzajemnie i nie mogą doczekać się powrotu na warsztaty – opowiada Urszula Jarosz.

Jest nadzieja

Wojewoda małopolski wydał z początkiem grudnia zezwolenie na obecność na zajęciach na WTZ do pięciu osób od 2 do 3 godzin dziennie, jeśli są spełnione pewne wymogi w placówce. – Nasze dogodne warunki lokalowe pozwalają nam na bezpieczne zorganizowanie takich zajęć – mówi. Podkreśla, że taka formuła wsparcia niepełnosprawnych osób, zamkniętych w swoich domach na czas pandemii rodzi dla nich szansę. Jest to wyjście naprzeciw ich potrzebom i na pewno spotkania wpłyną pozytywnie na ich stan psychiczny. Kiedy po pierwszej fali epidemii udało się nam znowu otworzyć placówkę i gdy wróciły zajęcia, ogromnie się cieszyli. Na kartkach, jakie namalowali, najczęściej widać było wtedy – nasz budynek Caritas i wielkie serce. Byliśmy wzruszeni ich wdzięcznością – wyznaje.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

2021-07-28 09:12

[ TEMATY ]

terroryzm

Tokio 2020

RSI Sport/screen

Javad Foroughi

Javad Foroughi

Duże emocje w samym Iranie i poza jego granicami wywołało mistrzostwo olimpijskie strzelca z tego kraju 41-letniego Javada (Dżawada) Foroughiego w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z odległości 10 metrów. Wielkiej radości i dumie mieszkańców Republiki Islamskiej z osiągnięcia swego rodaka towarzyszą nie mniejsze protesty społeczne w wielu miastach, a także zarzuty pod jego adresem, zwłaszcza ze strony obrońców praw człowieka z powodu zaangażowania nowego mistrza olimpijskiego w działalność terrorystyczną w szeregach tzw. Strażników Rewolucji (pazdaranów). On sam mówił w maju br. o swym udziale jako pielęgniarza w wojnie w Syrii w rejonie Palmyry.

Zloty medalista, który 11 września skończy 42 lata, jest pielęgniarzem, zatrudnionym w stołecznym szpitalu Baqiytallah. Jak sam powiedział po dekoracji medalowej, pracuje „na pierwszej linii” walki z koronawirusem, którym zresztą zaraził się, i to dwukrotnie. Najpierw musiał przejść kwarantannę, po czym wyzdrowiał, wrócił do pracy i wznowił treningi, ale po kilku miesiącach ponownie się zaraził wirusem i przez ponad miesiąc nie mógł się przygotowywać do igrzysk.

CZYTAJ DALEJ

Z nadzieją w przyszłość. Jubileusz w Kraczewicach

2021-07-28 12:11

Paweł Wysoki

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach świętowała 100-lecie istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję