Reklama

Niedziela Lubelska

Boży świat

Mimo pandemii, uczniowie z Krasnegostawu zostali zaproszeni w podróż na krańce świata.

Niedziela lubelska 51/2020, str. V

Paweł Wysoki

Za sprawą reaktywowanego konkursu Podróże św. Franciszka Ksawerego dzieci i młodzież w artystyczno-wirtualnej przestrzeni poznały życie patrona krasnostawskiej parafii i wraz z nim mogły podążać apostolskim szlakiem do dalekich Indii i Chin. Finał konkursu, już w realnym świecie, miał miejsce podczas uroczystości odpustowych z udziałem abp. Stanisława Budzika.

Poruszyć serca i wyobraźnię

Reklama

Przed Katarzyną Bujak, bibliotekarką ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie, szkolne historie nie mają tajemnic. Przeglądając kroniki, natrafiła na zdjęcia i informacje z konkursów o św. Franciszku Ksawerym, organizowanych przed wielu laty, gdy proboszczem parafii był ks. Piotr Kimak. Po chwili namysłu i konsultacjach z dyrekcją było oczywiste, że taki konkurs trzeba reaktywować. – Na hasło „św. Franciszek” większość osób natychmiast odpowiada: z Asyżu, a nasz patron to św. Franciszek Ksawery, wspaniały i wyjątkowy misjonarz, który z mocą głosił Ewangelię w dalekiej Azji. Warto, by młode pokolenie mogło poznać jego niezwykłą historię – mówi bibliotekarka. Tak od słowa do słowa powstał regulamin konkursu i akcja informacyjna, prowadzona w większości w Internecie. – Mimo trudnego czasu pandemii do konkursu, w przygotowanie którego zaangażowali się katecheci Jolanta Leszczyńska i ks. Paweł Saran, zgłosiło się ponad 20 uczestników. – Nawet mieliśmy telefon z Warszawy! Być może ktoś znalazł informacje w sieci, a może po prostu w Krasnymstawie ma swoje korzenie – zastanawia się K. Bujak. Jak wyjaśnia, celem konkursu było poznanie sylwetki i działalności św. Franciszka Ksawerego, a także aktywność artystyczna młodych twórców. Prace można podziwiać w wirtualnej galerii na stronie internetowej szkoły. Organizatorzy mają nadzieję, że kolejne edycje reaktywowanego konkursu odbędą się już z wernisażami z prawdziwego zdarzenia.

Chrześcijanie są wezwani do przyjaźni z Bogiem, do dawania świadectwa wiary w codziennym życiu.

Podziel się cytatem

Dzieło ewangelizacji

Parafialne święto, przeżywane we wspólnocie 6 grudnia, było okazją do uhonorowania młodych artystów, ale przede wszystkim do modlitwy przez wstawiennictwo patrona. Na zaproszenie proboszcza i dziekana ks. Jarosława Wójcika, Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik. Odpowiadając na prośby wiernych o umocnienie w wierze Kościoła „w trudnych czasach, pełnych bezradności i lęku o jutro, o najbliższych”, metropolita wskazywał jak budować cywilizację miłości i pokoju na wzór św. Franciszka Ksawerego. – Głoszenie Ewangelii tym, którzy jej nie znają, dzielenie się dobrą nowiną o tym, że Bóg nas miłuje, jest dla chrześcijan zadaniem najważniejszym. Każdy z nas na mocy chrztu św. jest odpowiedzialny z dzieło ewangelizacji i nigdy nie może zapominać o tych, do których nie dotarło światło Ewangelii – powiedział abp Budzik. – Św. Franciszek Ksawery uczy nas walki z duchowym lenistwem i zaangażowania w sprawy Kościoła. Przypomina, że każda okoliczność życia może i powinna być wykorzystana do czynienia dobra, do szerzenia Bożej prawdy i Bożej chwały w świecie. To zadanie nie tylko na czas Adwentu. Mamy przygotować drogi dla Pana, drogi do ludzkich serc. Mamy być radosnymi zwiastunami przyjścia Boga do człowieka – podkreślił pasterz. Jak wyjaśnił, to zadanie jest wykonane wówczas, gdy nie tylko słowem głosimy miłość Bożą, ale przez modlitwę, pracę i uczynki miłosierdzia przypominamy sobie i innym, że nieskończone ludzkie pragnienia mają spełnienie tylko w Bogu. Widział o tym św. Franciszek Ksawery, który całym sercem pragnął, by ogień Bożej miłości ogarnął świat.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: pierwszy złoty medal dla reprezentantki Filipin „za wstawiennictwem Maryi”

2021-07-28 13:59

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Na trwających w Tokio Letnich Igrzyskach Olimpijskich złoty medal w podnoszeniu ciężarów zdobyła Hidilyn Diaz. Jest to pierwszy złoty medal olimpijski w historii Filipin. Diaz, głęboko wierząca katoliczka, zawdzięcza swój sukces "wstawiennictwu Matki Bożej". List gratulacyjny otrzymała od Konferencji Biskupów Filipin.

Za swoje zwycięstwo filipińska sportsmenka podziękowała wstawiennictwu Matki Bożej i Jezusa Chrystusa. Podczas wirtualnej konferencji prasowej oraz uroczystości dekoracji medalami miała na szyi łańcuszek z Cudownym Medalikiem. Jak wspominała, otrzymała go od swojej przyjaciółki, z którą przez dziewięć dni przed Igrzyskami razem odmawiały modlitwę poranną. „Jest to znak jej i mojej wiary w Maryję i Jezusa Chrystusa”, podkreśliła złota medalistka w swojej klasie wagowej do 55 kg. 20-letnia Diaz już w pierwszym podejściu pokonała w Tokio zawodniczkę chińską podnosząc już w pierwszej próbie ciężar 127 kg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję