Reklama

Niedziela Łódzka

Brama Roku Jubileuszowego

12 grudnia uroczyście zostały otwarte Drzwi Święte w łódzkiej katedrze, najważniejszej ze świątyń w diecezji. Metropolita abp Grzegorz Ryś przywitał zgromadzonych na liturgii jubileuszowej, wyjaśniając znaczenie tego wydarzenia.

Niedziela łódzka 51/2020, str. III

Piotr Drzewiecki

Po raz pierwszy przeszliśmy przez Bramę Roku Jubileuszowego ogłoszonego dla naszej archidiecezji przez Ojca Świętego Franciszka. Kościół zawsze objaśniał ten znak słowami Pana Jezusa z 10 rozdz. Ewangelii według św. Jana. To Jezus jest bramą. Przez Niego wchodzimy w rzeczywistość Boga. Św. Paweł tłumaczy, że przez Jezusa wchodzimy w relację dziecięcą z Bogiem. To On jak ojciec uczy nas życia na każdym jego etapie, towarzyszy nam i gromadzi jak rodzinę. To szczęście mieć dostęp do takiego Boga, choć nie jest to oczywiste – mówił metropolita łódzki.

Reklama

W swoim słowie pasterz łódzkiego Kościoła odniósł się także do bramy, którą jest Jezus, a przez którą wychodzi się do świata, do życia społecznego: – Wychodzimy, bo jesteśmy posłani, by dzielić się tym wszystkim, co zyskaliśmy, wchodząc do tego świętego miejsca. Wchodzimy, by doświadczyć miłosierdzia, wychodzimy, by świadczyć miłosierdzie. Wchodzimy ku przemianie siebie samych, wychodzimy ku przemianie całego świata.

Metropolita łódzki wyraził swoją wdzięczność Ojcu Świętemu za słowo w liście, za duchową obecność i błogosławieństwo, którego w jego imieniu udzielił kard. Konrad Krajewski, który dzierżył w dłoni pastorał bp. Wincentego Tymienieckiego.

Na zakończenie abp Grzegorz Ryś podziękował wiernym za ich oddanie w służbę Kościołowi: – Chcę wam powiedzieć: Dziękuję za waszą dzisiejszą obecność, za codzienną, zwyczajną i twórczą pracę w Kościele. Ufam, że Rok Święty, który rozpoczynamy, odnowi nas i wzmocni, rozpali obecne w nas dary Ducha Świętego i rozjaśni oblicze Chrystusa na twarzy naszego Kościoła łódzkiego.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rok Compostelański

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla uczestniczyli: bp Andrzej Suski, kapłani z diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz miasta, Ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, Bractwo Świętego Jakuba z Torunia i z Warszawy oraz licznie zgromadzeni parafianie i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

kaszubskapielgrzymka.pl

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Raport ws. pedofilii: Co trzeci sprawca to członek rodziny skrzywdzonego dziecka

2021-07-26 15:51

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Grażyna Kołek

Ponad 35 proc. wskazanych sprawców pedofilii to członkowie rodziny skrzywdzonego dziecka; a w niemal 30 proc. spraw podejrzanym była osoba duchowna - wynika z raportu Państwowej Komisji ds. Pedofilii. "Za każdą z tych spraw kryją się bezbronne dzieci" - mówi szef komisji Błażej Kmieciak.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała w poniedziałek pierwszy raport z wynikami swoich prac. W liczącym ponad 250 stron dokumencie znalazły się m.in. rezultaty badań akt spraw sądowych oraz rekomendacje skierowane do organów państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję