Reklama

FENIKS 2020 dla TVP

Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w kategorii „Multimedia” przyznano TVP za dwa albumy z filmami dokumentalnymi poświęconymi papieżowi Polakowi.

Albumy pt. Jan Paweł II. 40-lecie wyboru Polaka na papieża zawierają 12 filmów dokumentalnych, ukazujących drogę młodego Karola Wojtyły z Wadowic do Watykanu i jego późniejszą posługę papieską aż do śmierci w 2005 r. Nagrodzone albumy zawierają następujące filmy: Lolek w reżyserii Krzysztofa Tadeja i Marcina Sępiaka, Odpoczynanie. W kręgu przyjaciół Karola Wojtyły Wojciecha Szulczyńskiego, Kardynał Wojtyła papieżem! Krzysztofa Tadeja, Nasz profesor papieżem Grzegorza Linkowskiego, Jan Paweł II i Prymas Stefan Kardynał Wyszyński Pawła Woldana, Cały dla Ciebie ks. Andrzeja Baczyńskiego i Tadeusza Szymy, Książę – również ks. Baczyńskiego i Szymy, Jan Paweł II i jego przyjaciel Pawła Pitery i Janusza Tatarkiewicza, Moje życie dla Niego Ewy Świecińskiej, Jasnogórskie orędzie wolności Tadeusza Szymy i Pawła Woldana, Wykonało się Grzegorza Sadurskiego oraz 4-odcinkowy cykl Santo Subito w reżyserii Grzegorza Tomczaka.

Reklama

Do filmów zawartych w nagrodzonych albumach dołączone są książeczki z tekstami najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II, przyjaciół i osób zafascynowanych jego osobą. W gronie tym znaleźli się wyjątkowi autorzy, m.in.: abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce; abp Piero Marini, były mistrz papieskich ceremonii liturgicznych; kard. Zenon Grocholewski, abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz, abp Mieczysław Mokrzycki, kard. Konrad Krajewski, abp Wacław Depo, o. Józef Płatek, paulin; o. Leon Knabit, benedyktyn; ks. prał. Paweł Ptasznik, Arturo Mari i Grzegorz Gałązka, a także Barbara Jelonek. Zdjęcia zamieszczone na stronach tytułowych obu albumów są autorstwa Grzegorza Gałązki, fotografa trzech papieży akredytowanego w Watykanie.

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznaje nagrodę FENIKS od 1999 r. w ramach Targów Wydawców Katolickich, w których od wielu lat aktywnie uczestniczy Telewizja Polska, organizując publiczne projekcje filmów dokumentalnych o tematyce religijnej i patriotycznej oraz udostępniając spektakle Teatru Telewizji. W 2020 r., ze względu na pandemię COVID-19, XXVI Targi Wydawców Katolickich się nie odbyły, natomiast nagrody FENIKS 2020 zostały przyznane w 19. kategoriach. Laureatów wybrano spośród 350 zgłoszonych tytułów.

Na każdą edycję Targów Wydawców Katolickich przygotowywany jest katalog-oferta, prezentujący materiały, które powstają w TVP. Dociera on przede wszystkim do wystawców – wydawnictw książkowych. Tegoroczne wydanie zawiera nowości, m.in.: spektakl Powołanie w reżyserii Pawła Woldana, filmy dokumentalne: Lubię patrzeć jak wschodzi słońce Pauliny Guzik, Dialog. Życie zapisane w listach Judyty Syrek i Wojciecha Kursy, Dominum montes – góry Jana Pawła II Adama Kraśnickiego, Wadowice, miasto mojego dzieciństwa Piotra Kota, Usłyszeć Boga. O wartości spowiedzi świętej Jacka Tarasiuka, Głosem Boga być – tu nie ma ściemy Pawła Jeża i Anny Salawy, W służbie... w reżyserii Almy Jarzębskiej oraz film fabularny Zieja Roberta Glińskiego. Bieżący katalog-oferta zawiera recenzje i zdjęcia 116 tytułów.

Wirtualną Galę ogłoszenia nagrodzonych w konkursie FENIKS 2020 można obejrzeć na stronie internetowej Stowarzyszenia Wydawców Katolickich: www.swk.pl

2021-01-05 11:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł kard. Urosa Savino, był chory na koronawirusa

2021-09-24 16:28

[ TEMATY ]

kardynał

zmarły

wenezuela

koronawirus

Vatican News/AFP

Zmarł kard. Urosa Savino

Zmarł kard. Urosa Savino

W wieku 79 lat zmarł wenezuelski kard. Jorge Liberato Urosa Savino. Od połowy sierpnia był hospitalizowany z powodu koronawirusa. Ostatnie tygodnie spędził na intensywnej terapii. Przed śmiercią napisał do wiernych swój ostatni list, w którym dziękował Bogu za kapłaństwo.

„Miałem to szczęście i błogosławieństwo, że Bóg powołał mnie do swej służby i postawił przede mną ważne obowiązki w Kościele, za co Mu dzisiaj dziękuję” – napisał w swym pożegnalnym liście powszechnie szanowany kardynał. Prosił w nim Boga o błogosławieństwo dla Kościoła w Wenezueli, aby zawsze był zjednoczony.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję